Počas chladným mesiacov často siahame po teplých nápojoch ako čaj či káva a zabúdame na minerálne vody. Tie nás nielen že osviežia aj v zime, ale predovšetkým nám dodajú potrebné minerály.
Teplý čaj či káva sú v zime v našom pitnom režime zastúpené prirodzene. Vyhovuje nám najmä to, že nás zahrejú oveľa lepšie ako chladná minerálka.
Odborníci však odporúčajú nezatracovať minerálky ani v zime, minerály potrebujeme v každom ročnom období rovnako. V zime sme obzvlášť vystavení ochoreniam či prechladnutiu, ale aj pracovnému stresu a väčšiemu zaťaženiu.
Jedným z receptov ako sa v tomto období posilniť je aj pravidelné prijímanie minerálov, ktoré nášmu organizmu dodajú potrebnú energiu.
Cenné látky
Práve minerálne soli obsiahnuté v minerálnych vodách predstavujú prirodzený zdroj minerálov. Dostupnosť minerálov obsiahnutých vo forme ich rozpustných solí je pre bunky ľudského tela okamžitá, priama a nenáročná a nezaťažuje regulačné mechanizmy organizmu. Ich využiteľnosť sa riadi aktuálnymi potrebami organizmu.
„Minerálne látky, ktoré sú prirodzenou zložkou minerálnych i pramenitých vôd, pomáhajú pokryť potrebu týchto cenných látok, ktoré v našej strave často chýbajú, a zároveň nahradiť ich každodenné straty," potvrdzuje odborníčka na zdravú výživu, Katarína Babinská.
1600 prameňov
„Minerálne vody sú vhodné na pravidelnú konzumáciu počas celého roka. Jednotlivé minerálne a pramenité vody sa líšia svojím zložením, preto by sme mali rôzne druhy striedať. Predídeme tak nadmernému a jednostrannému príjmu niektorej z minerálnych látok," uzatvára odborníčka.
So striedaním minerálnych vôd určite nebudete mať problém. Na Slovensku je vyše 1600 minerálnych prameňov, stačí si len vybrať.
Potrebné minerály
Horčík
Má prívlastok protistarnúci minerál, je potrebný predovšetkým na to, aby bunky v tele správne fungovali a vyrábali energiu, ktorú tak veľmi potrebujeme práve v zimných mesiacoch
Draslík
Upravuje tlak medzi vnútrom a povrchom buniek a jeho nedostatok spôsobuje, že bunkový odpad nie je vhodne transportovaný - toxický materiál sa tak v bunke dlhodobo hromadí.
Pri dostatočnom príjme draslíka vie telo vytvárať nové bunky, čo sa navonok prejavuje aj zdravou pokožkou - práve počas zimy naša pokožka kvôli chladnému vzduchu neprimerane trpí.
Vápnik
Tento minerál sa stará o zachovanie dobrej kondície kostí a zubov, je taktiež potrebný na zrážanlivosť krvi, hojenie a činnosť svalov.
Podieľa sa na významných biochemických reakciách a zároveň tlmí alergické reakcie. Zmierňuje dopad stresu a s ním súvisiacu nespavosť, teda problém, ktorému mnohí z nás čelia práve v zime.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.