
Od rímskeho satirika Juvenála sa nám toho nezachovalo mnoho.
Avšak o to známejší je jeho výrok Panem et circenses - chlieb a hry. Voľnejšie preložené - jedlo a zábava, priam ideálne podmienky pre dosiahnutie spokojnosti pospolitého ľudu.
Veru tak, už vtedy si mocní ľahko vyrátali, aká spoločnosť bude čo najľahšie ovládaná, poslušná a nebude zlostiť.
A keďže po častých a úspešných mocenských výbojoch bolo v ríši Rímskej dosť nielen potravinových zdrojov, ale aj otrokov z dovozu, ktorí preberali väčšinu pracovnej záťaže spoločnosti, rímski občania mali možnosť spohodlnieť a väčšinu času sa venovať zábave a všakovakým milým rozptýleniam.
Tak napríklad spravidla každý druhý deň mohli aj príslušníci chudobnejšej vrstvy bezplatne navštevovať verejné kúpele, gladiátorské hry, preteky vojenských záprahov, športové zápasy alebo divadelné predstavenia.
Existovali aj pravidelné dávky obilia, ktoré prideľovala vláda – aby sme zas ani na to jedlo nezabúdali.
Citovaný satirik vyriekol oné slová, pretože podľa neho práve jedlu a zábave sa rímsky ľud zapredal a je možné, že aj to bol jeden z dôvodov neskoršieho zániku mocnej ríše. Ktovie.
Často aj v iných súvislostiach myslím na to, čo sme si vlastne z tých dejín vzali, na čom sme sa poučili.
Nominativus pluralis tu vlastne ani nie je náležitý. Veď na mysli mám „ich“ – novodobých panovníkov, snažiacich sa všemožne udržať si nadvládu a svoje teplé miesta.
A z demokratických volieb urobiť prešpekulovanú tragifrašku s hlavnými postavami umne zmanipulovaných, ohlúpnutých i vystrašených voličov.
Pritom sa ani nedá povedať, že by tu vládla viditeľná snaha svojich „poddaných“ nejak extra nakŕmiť či pobaviť.
Obchody sú, pravda, plné tovaru, o ktorom sme nedávno ešte neslýchali. Kvalita veeeeeeeľmi rôznorodá.
Zábava? Štadióny poloprázdne, volič sa pomotá po nákupných centrách a potom televízia, u ktorej jediným kritériom vysielateľnosti je sledovanosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.