Keď ho konkláve zvolilo za 266. pápeža katolíckej cirkvi, s úsmevom povedal kardinálom:
„Nech vám Boh odpustí.“
Svätý otec František si zmysel pre humor ponechal aj na Petrovom stolci a zostal skromným mužom, ktorý si nepotrpí na okázalosť. V tomto duchu oslavuje aj svoje 80. narodeniny, ktoré bude mať v sobotu 17. decembra.
Megalomanské oslavy sa vo Vatikáne rozhodne konať nebudú. Pápeža zajtra čaká obyčajný program, v ktorom sú bežné povinnosti. Trochu výnimočnejšia bude len omša, ktorá sa bude konať ráno o 8. hodine a budú na nej kardináli pôsobiaci v Ríme, medzi nimi aj náš kardinál Jozef Tomko.
Dopoludnia Svätý otec prijme na súkromných audienciách niekoľkých biskupov, ale aj prezidenta Malty, či komunitu Nomadelfia, ktorá sa v strednom Taliansku venuje sirotám.
Pôvodne mal byť chemikom
Pápež František je skrátka taký. Nerobí veci pre efekt, ale zo srdca. A bolo to tak odjakživa. Argentínčan Jorge Bergoglio sa stal prvým pontifikom pochádzajúcim z amerického kontinentu, no aj keď sa narodil v Buenos Aires, pochádza z rodiny talianskych prisťahovalcov z Piemontu. Jeho otec bol železničným pracovníkom, matka sa starala o domácnosť a výchovu piatich detí.
Pôvodne sa chcel venovať chémii, absolvoval aj vysokú školu, no keď oslávil 21 rokov, rozhodol sa stať kňazom. Vstúpil do Spoločnosti Ježišovej a začal študovať, aby mohol pôsobiť ako kňaz. Kým sa tak stalo, vyučoval literatúru a psychológiu na stredných a vysokých školách v Argentíne. Po ukončení teológie sa oficiálne stal kňazom.
V roku 1991 bol vysvätený za biskupa a v roku 1998 za arcibiskupa. Kardinálom sa stal o tri roky neskôr. Už po smrti Jána Pavla II. bol považovaný za jeho možného nástupcu, no konkláve napokon zvolilo Jozefa Ratzingera.
Jeden z nás
Jorge Bergoglio od detstva vyrastal v obyčajných pomeroch a ako mladý si popri štúdiu musel privyrábať, ako sa dalo, zametal podlahy, robil zriadenca v chemickom laboratóriu a dokonca aj vyhadzovača v nočnom klube. Preto vie pochopiť chudobných ľudí a nevyvyšuje sa nad nimi. Počas svojej biskupskej služby bežne cestoval metrom a autobusmi. Keď pôsobil v Ríme, po meste chodieval nenápadný, v tmavom kabáte. „Môj ľud je chudobný a ja som jedným z nich,“ povedal viackrát na objasnenie svojho rozhodnutia bývať sám a sám si pripravovať večeru. Aj kňazom vždy odporúčal milosrdenstvo, odvahu a pre každého otvorené dvere.
Nechce sa vyvyšovať
Keď sa v marci 2013 počas konkláve v Sixtínskej kaplnke spočítali hlasy a Bergoglio dosiahol potrebný počet na zvolenie, ozval sa obrovský potlesk. „Potom sme museli počkať, kým nebude spočítaný zvyšok hlasov. A keď povedal, že voľbu prijíma, znovu sme začali tlieskať,“ porozprával vtedy newyorský kardinál Timothy Dolan.
Krátko po zvolení sa František odobral do sakristie Sixtínskej kaplnky, aby si obliekol biele pápežské rúcho a keď z miestnosti vyšiel, čakalo na neho vyvýšené kreslo pripomínajúce trón. On ho však odmietol a poklonu kardinálov prijal z kresla na ich úrovni. „Je to mimoriadne nenáročný muž. Muž istoty a rozvahy, úžasnej úprimnosti a jednoduchosti,“ opísal pápeža newyorský kardinál.
Neparádi sa
Po konkláve odmietol limuzínu a na večeru do vatikánskej rezidencie šiel posledným kyvadlovým autobusom s ďalšími kardinálmi.
Na jeho správaní sa nič nezmenilo ani počas uplynulých troch rokov pontifikátu. Hneď na začiatku napríklad zrušil ľahkomyseľné míňanie peňazí, pretože na oblečenie jediného kardinála dovtedy šlo asi 18-tisíc eur. František hodnostárov poprosil, aby sa obliekali skromnejšie. Aj on odmietol drahé oblečenie a pod jednoduchou bielou sutanou nosí obyčajné čierne nohavice a jednoduché topánky. Dokonca aj pápežský trón nechal vymeniť za jednoduchú stoličku.
Podstatou mieru je komunikácia
Pápež František patrí k najvplyvnejším osobnostiam na svete a má obrovské množstvo fanúšikov. Je to aj preto, lebo je ľudský, liberálny a do cirkvi priniesol nový vietor. Rešpektuje a podporuje vzájomný dialóg medzi náboženstvami a skoro v každom svojom prejave nezabudne spomenúť, že cieľom nás všetkých by mal byť mier na Zemi. Rovnako, ako Ján Pavol II., aj František verí, že podstatou mieru je komunikácia medzi ostatnými náboženstvami na svete.
Zrušil bonusy
Neustále sa snaží pomáhať ľuďom a vedie k tomu aj svojich podriadených. Finančný bonus, ktorý dostávajú zamestnanci Vatikánu po zvolení nového pápeža, presmeroval a daroval ich priamo charitatívnym organizáciám. Neváhal tiež vydražiť svoj milovaný motocykel a peniaze daroval na založenie hostelu a vývarovne pre bezdomovcov v Ríme.
Katolíci nemusia mať zástup detí
Najdôležitejšou vecou, pre ktorú pápeža Františka uznávajú aj príslušníci iných cirkví či ateisti, sú jeho pokrokové názory. Je chápavý voči rozvedeným, aj homosexuálom. A tvrdí, že kresťania nemusia mať zástupy detí. Počas návštevy Filipín dokonca povedal, že dobrí katolíci sa „nemusia množiť ako králiky a mať viac detí, ako by bolo zodpovedné.“ Povedal to po stretnutí so ženou, ktorá sa mu zverila, že čaká ôsme dieťa a každé porodila cisárskym rezom, aby potešila Boha. Pápež František sa jej opýtal, či chce zo svojich siedmich detí urobiť siroty, keď sa takto zahráva so svojím zdravím.
Tento muž totiž s ľuďmi hovorí úprimne. Otvorene tiež priznal, že keď vystriedal Benedikta XVI., cítil istú nervozitu. „Trochu áno, ale všetci boli milí. Ale je to pravda, mať pred sebou veľa ľudí je trochu desivé,“ povedal o svojej prvej omši, ktorú slúžil ako pápež. „Ale teraz, vďaka Bohu, sa cítim naozaj dobre. Pán mi pomohol byť kňazom, potom biskupom a teraz pápežom,“ priznal sa František.
Citáty sv. otca Františka
„Aj kvapka súcitu zmení svet na menej chladný a viac spravodlivý.“
„Opisovať pápeža ako nejakého Supermana, akúsi hviezdu, sa mi zdá urážlivé. Pápež je človek, ktorý sa smeje, plače, pokojne spí a má priateľov ako každý iný človek.“
„Kde si myslíte, že sa nachádza Boh? V kostole? Nie, nachádzame ho v našich slabostiach.“
„Neexistuje dokonalá rodina ani dokonalý manžel alebo manželka. A už vôbec nehovorím o dokonalej svokre.“
„Raz sa ma spýtali, či schvaľujem homosexualitu. Odpovedal som protiotázkou: Povedzte mi – keď sa Boh pozrie na gaya, podporuje jeho existenciu s láskou, alebo ho odsudzuje? Vždy musíme vnímať človeka.“
„Najväčší nepriateľ Boha sú peniaze. Vidíme to veľmi dobre v tomto svete, v ktorom sa zdá, že vládnu peniaze… Diabol vždy vchádza cez vrecká, to je jeho vstupná brána.“
„Jednou z najťažších chorôb tohto sveta je kardioskleróza, čiže neschopnosť dať pocítiť blízkosť a nehu, je to tvrdosť srdca.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.