Kdesi zajtra nadránom budeme vedieť, či svet popláve viac-menej síce čoraz turbulentnejšími, ale stále korytami, na ktoré je zvyknutý. Resp. sme zvyknutí.
Alebo sa (s)pustí na úplne neprebádané vody, asi ako Santa Maria, Niňa a Pinta pred cca 530 rokmi. To v prípade, ak sa prezidentom USA stane Donald Trump.
To prirovnanie nie je pričesané, keďže voľba televíznej celebrity a miliardára Trumpa sa dá pokojne metaforizovať ako krok do Nového sveta.
Vplyv krajiny, ktorej chce byť tento (akože) podnikateľ prezidentom, či už v oblasti technologickej, geopolitickej, vojenskej, ale aj „soft power" (liberálne hodnoty, internet, kultúra - filmy, televízia, hudba - civilizačné zvyky, napr. „macdonaldizácia", atď.), je väčší, než čokoľvek doteraz v histórii, nesmierny.
Samozrejme, my vidíme v prvom pláne politiku a bezpečnosť, „soft power" však ide ruka v ruke.
Pre Slovensko i celú Európu je Trump vysoko rizikový po prvé tým, že má na háku resp. ignoruje základné hodnoty liberálnej demokracie a ekonomiky.
Trumpovi nič nehovorí napríklad také dačo ako euroatlantická väzba. (S tým mal spočiatku problém - ďaleko menší, samozrejme - aj Obama.)
Je mu absolútne voľné, že - napríklad - Západ spája spoločný étos vnímania ľudských práv (napr. taoizmus podriaďuje jednotlivca celku), demokratického poriadku, ekonomiky trhu, slobody vyznania, a podobne.
Trump je hodnotovo nepoznamenaný „neutrál", u ktorého o tom, čo je dobré (dobro) a čo zlé (zlo) rozhoduje len najužšie (Trump osobne, USA) vnímaný ekonomický záujem.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.