KOŠICE. V noci zo soboty na nedeľu sa opäť zmení letný čas na zimný, čo znamená, že ručičky hodín posunieme z tretej hodiny na druhú. Vďaka tomu si pospíme o hodinu dlhšie. Aj táto zmena však môže vplývať na našu psychickú a fyzickú pohodu.
„Väčšina pracujúcich, ktorí si vedome skracujú spánok, aby dobehli všetky pracovné a rodinné povinnosti, bude tento posun vnímať ako pozitívum aspoň niekoľko dní, kým opäť neskĺznu do starých koľají. No problém so zmenou času mávajú neraz deti, starší ľudia, ale aj citlivejší jedinci, ktorí sa budú prebúdzať o hodinu skôr ako ich rodina, a denná únava bude potom spôsobovať podráždenie a poruchy koncentrácie a pamäti. Pomôcť tomu predísť by mohlo posunutie zaspávania na neskoršiu dobu, to ale práve v týchto vekových kategóriách nebýva ľahké pre prítomnú únavu," uviedla odborná asistentka Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach MUDr. Eva Feketeová.
Pracovníci Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice sa venujú výskumu a liečbe porúch spánku a bdenia viac ako dvadsať rokov.
No kým spánkové laboratóriá na Klinike pneumológie a ftizeológie a Ústave lekárskej fyziológie upriamujú svoju pozornosť na poruchy dýchania v spánku, pracovisko na Neurologickej klinike sa venuje predovšetkým narkolepsii a parasomniám.
V prvom prípade ide o veľmi zriedkavé ochorenie, keď človek stráca kontrolu nad stavom bdenia a upadá do spánku počas dňa v rôznych situáciách.
Parasomnie sú neprirodzené stavy sprevádzajúce spánok a typická je pre ne napríklad námesačnosť.
Ak chcete zmenu letného času na zimný zvládnuť čo najlepšie či už vy, alebo vaše dieťa, mali by ste dodržiavať zopár jednoduchých zásad.
„Podľa posunutého času by sa malo podávať jedlo, vykonávať pracovná i športová aktivita a únavu by sme nemali dospávať v priebehu dňa. Okrem toho je dobré dodržiavať aj ďalšie zásady ‚spánkového desatora', teda aj striedmosť v pití kávy, čaju a alkoholických nápojov a to zvlášť pred spaním, nejedávanie a nešportovanie navečer, či neriešenie problémových záležitostí pred usnutím," vysvetľuje skúsená neurologička, pracovníčka Neurologickej kliniky UPJŠ LF a UNLP, ktorá sa dlhodobo venuje liečbe porúch spánku.
Desatoro spánkovej hygieny:
1. Od neskorého popoludnia (4-6 hodín pred usnutím) nepite kávu, čierny alebo zelený čaj, kolové a energetické nápoje. Pri problémoch so spánkom obmedzte aj ich používanie počas dňa, pretože pôsobia povzbudivo, ovplyvňujú spánok. Nekonzumujte večer ani alkohol, pretože kvalitu spánku taktiež zhoršuje.
2. Vynechajte večer ťažké jedlá a posledný pokrm si dajte najneskôr 3-4 hodiny pred uľahnutím k spánku.
3. Ľahká prechádzka po večeri pomôže zlepšiť spánok, no intenzívnejšie cvičenie 3-4 hodiny pred spaním môže spánok narušiť.
4. Nepremýšľajte nad vážnymi vecami v posteli, ani neriešte pred spaním dôležité témy, ktoré vás môžu rozrušiť. V prípade, že pociťujete stres, snažte sa ho príjemnou činnosťou zbaviť a pripraviť sa na spánok.
5. Krátko pred usnutím a v čase nočného prebudenia nefajčite, pretože nikotín organizmus povzbudzuje.
6. V spálni zabezpečte vhodnú teplotu (najlepšie medzi 18-20° C) a vlhkosť.
7. V miestnosti určenej na spanie minimalizujte hluk a svetlo.
8. Posteľ a spálňu používajte len na spánok a intímny život – odstráňte z izby televízor, necvičte v nej a nejedzte v posteli.
9. Ľahnite si spať a vstávajte každý deň, aj počas víkendu, v tom istom čase, ideálne je, ak rozdiel nie je väčší ako 15 minút.
10. Obmedzte pobyt v posteli na spanie – po zobudení sa v nej zbytočne neprevaľujte, ale vstaňte a buďte aktívni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.