V dnešnom pokračovaní rozhovoru s akademickým maliarom, docentom Martinom Činovským, ArtD sa budeme venovať umelcovmu majstrovskému dielu a jeho známkovej tvorbe.
Známy výtvarník, hudobník a rytec je zakladateľ známkovej tvorby a prvej ryteckej školy na Slovensku. Je držiteľom niekoľkých slovenských aj medzinárodných ocenení.
Štátny znak a prezidenti
Akademický maliar Martin Činovský je autorom výtvarných návrhov a ryteckých prepisov prvých slovenských poštových známok. Prezradil nám, že s radosťou rozdával podpisy na pošte Bratislava 1, keď ku dňu vzniku samostatnej Slovenskej republiky vyšla prvá známka. Na hárčeky so štátnym znakom Slovenskej republiky stáli 1. 1. 1993 na pošte dlhé rady.
Dozvedeli sme sa, že okrem uvedených cenín vypracoval majster rytec M. Činovský výtvarné návrhy a rytecké prepisy poštových známok s portrétmi všetkých štyroch slovenských prezidentov.
Tieto netradičné grafické miniatúry sa spájajú s legendárnymi príbehmi. Napríklad v roku 1993 kvôli snehovej kalamite doviezli vyryté oceľové dosky s portrétom prezidenta Michala Kováča do tlačiarne cenín na ministerskom džípe. Ak by tlačové dosky nedorazili do Prahy v presnom termíne, emisia známok v deň inaugurácie prezidenta by bola ohrozená.
Rytiersky rad si prevzal od veľvyslanca
Akademický maliar a hudobník M. Činovský patrí k umelcom, ktorých tvorba je jedinečná a neopakovateľná. Je pokračovateľom československej a zakladateľom slovenskej známkovej tvorby. S rytinou portrétu Ľudovita Štúra, ktorú vytvoril spolu s Jozefom Balážom, získal v súťaži o Najkrajšiu známku sveta Grand Prix de l’Exposition WIPA vo Viedni v roku 1997 tretie miesto.
Strieborno-zelený Rad rytiera umenia a literatúry mu v roku 2004 udelil francúzsky minister kultúry za umeleckú tvorbu a prispenie k rozvoju kultúrnych vzťahov s Francúzskom, čoho vyvrcholením bolo spoločné slovensko-francúzske vydanie známky M. R. Štefánika.
Rytiersky rád si M. Činovský prevzal v Bratislave od splnomocneného veľvyslanca Francúzskej republiky na Slovensku.
Prestížne svetové ocenenia
V roku 2007 sa stal Mimoriadnou umeleckou osobnosťou mesta Grottamare v Taliansku, pri tejto príležitosti získal Medzinárodnú cenu umenia Perla dell'Adriatico.
Podľa výtvarného návrhu Dušana Kállaya v roku 2010 vyhotovil M. Činovský rytinu poštovej známky, ktorá vyšla pri príležitosti 400. výročia konania Žilinskej synody (hárček na snímke).
Bravúrna známka získala ďalšie prestížne ocenenia. Medzi najvýznamnejšie patrí 1. miesto v súťaži o Najkrajšiu rytú známku Európskej únie, Grand Prix de l’Art Philatélique 2011 v Bruseli. V prestížnej viedenskej medzinárodnej súťaži o Najkrajšiu známku sveta Grand Prix de l’Exposition WIPA 2012 získal hárček spolu so známkou 3. miesto.
Cenina získala ešte množstvo ďalších ocenení. Za mimoriadne zásluhy a rozvoj kultúry udelil 7. 1. 2014 prezident Ivan Gašparovič výtvarníkovi a rytcovi M. Činovskému štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy. Ocenenie si prevzal osobne z rúk prezidenta.
Umelec patrí k uznávaným svetovým rytcom poštových známok. Rytecký prepis oceneného oltárneho obrazu patrí k najkrajším rytým známkam EÚ, na ktorých majster rytec M. Činovský pracoval za posledných 25 rokov. Je nositeľom Identifikačného kódu Slovenska a ďalších vyznamenaní.
Majster Činovský nám prezradil, že momentálne pracuje na ďalších významných poštových známkach, ktoré potešia slovenských aj zahraničných zberateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.