Jesenná depresia sa najčastejšie prejavuje vnútorným znechutením, únavou a stratou energie. Niektorí ľudia uvádzajú, že sa cítia vyčerpaní dokonca aj pri činnostiach, ktoré bežne ako záťažové a vyčerpávajúce nevnímajú.
Organizmus vyčerpaný po lete potrebuje na jeseň znížiť výkon a plytvanie energiou, preto je úplne prirodzené, že pociťujeme únavu. V tomto období potrebujeme viac času na seba. Ak si ho nedáme, telo zareaguje. Donúti nás spomaliť a zamyslieť sa.
Ignorovaním tejto nevyhnutnosti naše telo sebazáchovne zareaguje a dostavia sa nepríjemné pocity, ktoré nazývame jesenná depresia. Preťažovaním a tlačením do neustáleho výkonu sa človek vystavuje stresu. To má významný vplyv na imunitu a preto sme náchylnejší prechladnúť či ochorieť. Najlepšie je predchádzať jesenným "depkám" pravidelnou relaxáciou. Nakoniec, telo nás k nej núti.
Nešťastím mnohých ľudí je, že nevedia "vypnúť" a efektívne relaxovať. Preťažujú sa a neustále im v mysli víria myšlienky, no úľava neprichádza. Pri hľadaní riešenia a uspokojivého životného štýlu sa krútia v bludnom kruhu.
Symptómy jesennej depresie:
Precitlivenosť, beználadovosť, nezáujem, ľahostajnosť.
Nedostatok spánku alebo, práve naopak, potreba dlhšieho a kvalitnejšieho spánku.
Letargia, smútok, skleslosť.
Podráždenosť, nerozhodnosť.
Strach, úzkosť.
Problémy s koncentráciou.
Úbytok energie.
Chuť na sladké jedlá plné tukov a sacharidov.
Znížená chuť na sex.
Samovražedné myšlienky.
Ako to zmeniť?
Dobrou správou je, že relaxovať a odbúravať stres sa dá naučiť. Dôležité je zastaviť sa a dopriať telu to, čo potrebuje a to bez zbytočných pocitov viny. Zbaviť sa pocitov viny z toho, že si "dovolíme" počúvať svoj vnútorný hlas a ísť občas proti prúdu vyžaduje zmenu postoja a mať zdravým spôsobom rád sám seba.
Prehodnoťme svoje postoje, názory, hodnoty a priority. Položme si otázku: Akú daň platím za to, že nerešpektujem seba, svoje telo? A nebojme sa na ňu úprimne odpovedať.
Odpoveď na to, kde robíme chybu a čo treba zmeniť, nájdeme v sebe. Neutvrdzujme sa v presvedčení, že nemáme na výber a nedá sa to! Ak sme bezradní, môže v týchto chvíľach pomôcť psychológ, terapeut alebo life kouč.
Nemôžeme očakávať, že naše telo bude plné energie a občasné pocity nostalgie, melanchólie, útlmu a smútku sú adekvátne v ranných hmlách a pri skoršom stmievaní.
Treba však brať do úvahy aj fakt, že z nedostatku slnečného svetla klesá v mozgu hladina serotonínu, čo ovplyvňuje našu náladu. Odporúčam preto viac času tráviť v prírode na čerstvom vzduch, zastaviť sa - vnímať farby jesene, vychutnávať si denné svetlo, neskrývať sa pred slnečnými lúčmi. Práve naopak, užime si každý jesenný slnečný deň.
Jeseň je obdobie, keď sme senzitívnejší a vnímavejší, viac prežívame pocity. Mnohé príznaky, telesné prejavy a pocity sú informáciou o tom, ako žijeme. Dalo by sa povedať, že odzrkadľujú náš vzťah k sebe, ale aj k okoliu. Jeseň je obdobie útlmu, stiahnutia do seba a bilancovania - obrazne povedané obdobie dozrievania a zrelosti.
Svoj voľný čas by sme mohli viac venovať kultúre, priateľom a celkovo ľuďom, na ktorých nám záleží. Niekomu robí dobre v tomto období čítať, vzdelávať sa, inému viac spávať. Univerzálne rady veľmi nefungujú. Z tohto dôvodu je dobré, aby si každý našiel čas práve na to, čo ho robí spokojným a naplneným. Niečo, čo nás naozaj baví robiť pre činnosť samotnú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.