Leto je za nami, slniečko je už zubaté a z jeho lúčov sa už tešiť nemôžeme. Vystriedali ho dažde a studený vietor a prechladnutia. Unavených a usoplených ľudí je tradične najviac pri prechodoch ročných období.
Ako zvládnuť nachladnutie, nádchu a kašeľ
Nádcha či kašeľ nie sú vážnymi ochoreniami, no dokážu paralyzovať naše každodenné fungovanie a poriadne nás potrápiť. Ak sa im chceme vyhnúť, je okrem iného dôležité posilniť imunitný systém.
K dobre fungujúcej imunite prispieva dostatok odpočinku, športová aktivita, pobyt na čerstvom vzduchu, pravidelná strava bohatá na prirodzené vitamíny a vlákninu.
Zradné nachladnutie
Najčastejšie vírusové ochorenie horných dýchacích ciest nás zvyčajne potrápi dva- až pätkrát do roka, deti častejšie. Zväčša trvá týždeň až desať dní. Prejavuje sa nádchou, bolesťou v krku, kašľom, ale aj bolesťami svalov, hlavy a celkovou únavou.
U detí sprevádza nachladnutie aj zvýšená teplota či horúčka. Vírus sa šíri vzduchom alebo kvapôčkami obsahujúcimi vírus. Chorý môže iných nakaziť najmä prvé tri dni ochorenia. Je preto dôležité umývať si ruky, nedotýkať sa zbytočne tváre a nezdržiavať sa na miestach, kde je veľa ľudí.
Liečba
Liek, vďaka ktorému vyzdraviete z noci do rána neexistuje. Odborníci však odporúčajú siahnuť po doplnkoch z výťažkami z liečivých rastlín, doplniť ich s beta-glukánmi a zvýšiť množstvo prijatého zinku a vitamínu C.
Dôležitá je aj hygiena nosa. Pri infekcii v ústnej dutine a hrdle výborne poslúžia lokálne spreje alebo tablety na cmúľanie. Aspoň na čas uľavia bolesti.
Pri ochorení nezanedbávajte ani pitný režim a po ruke majte prípravky na znižovanie teploty.
Antibiotiká vám lekár predpíše, len ak nachladnutie prerástlo do bakteriálnej infekcie. Dlhšie trvajúce ochorenie si vyžaduje návštevu lekára a podrobnejšie vyšetrenie.
Kašeľ
Kašeľ, ktorý sprevádza typické jesenné virózy, je považovaný za akútny a zvyčajne odznie do týždňa. Ak trvá kašeľ dlhšie ako tri týždne, pravdepodobne už nejde o bežnú infekciu, ale treba ísť k lekárovi.
Odborníka navštívte, aj ak sa váš kašeľ zhorší, sprevádza ho horúčka, zimnica, vykašliavate hlien zafarbený do žlta či zelena, alebo cítite bolesť na hrudníku a zhoršené dýchanie.
Pri liečbe je rozhodujúci druh kašľa, pri suchom kašli sa používajú lieky na tlmenie kašľa, pri vykašliavaní lieky na uľahčenie vykašliavania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.