Veľké Vihorlatské jazero (Morské oko) s rozlohou 13,80 ha sa nachádza v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat vo Vihorlatských vrchoch v nadmorskej výške 619 m n. m.
Táto vodná plocha je spolu s turistickými trasami do okolia vyhľadávanou lokalitou.
Keďže toto jazero sa nachádza v piatom stupni ochrany, akýkoľvek zásah do ichtyofauny je nemožný.
Pôvodná osádka Morského oka tvorená pstruhom potočným, čerebľou pestrou a napodiv slížom severným, ak sa v Morskom oku ešte nachádza, je už dávno na pokraji existencie.
Dlhodobo dominantným druhom je však jalec hlavatý, ktorého teritórium najmä v letných mesiacoch ja viazané na pobrežnú plytkú a teplejšiu vodu, kde si zvykol na kŕmenie pečivom, ovocím, napr. aj banánmi, ako nám jedna turistka prezradila svoj zážitok a akýkoľvek pád drobného predmetu na vodnú hladinu vyvoláva útočné reakcie všežravých jalcov, ktoré stratili plachosť.
Časť populácie rýb však nie je v najlepšej kondícii, je ich veľa a toto málo úživné, hlboké a chladné jazero nie je zdrojom hojnosti potravy, hlavne pri takej veľkej biomase jedného druhu ryby.
Snáď len v jarnom období a počas leta, keď prívalové vody z povodia jazera splavia do neho rôzne bezstavovce, vtedy majú ryby aký taký zdroj potravy doplnený o náletový hmyz.
Za úvahu by preto aj tu stál regulačný odlov na rybársky prút, ktorý by sčasti zredukoval túto nežiaducu „atrakciu“ jazera, ktorá je kdekoľvek inde bežným kaprovitým druhom ryby. Pokiaľ by ryby začali byť opatrnejšie, dala by sa odloviť značná časť populácie.
Toto opatrenie by mala Štátna ochrana prírody Správa CHKO Vihorlat v Michalovciach zvážiť a jednorazový jednodenný, alebo dlhší odlov napríklad na jar a na jeseň umožniť pre obmedzený počet lovcov – špecialistov na lov na plávanú, nakoľko odlov elektrickým agregátom by nepriniesol ten istý efekt.
Možno po niekoľkých rokoch by táto regulácia priniesla výsledky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.