Budúcu stredu si pripomenieme výročie narodenia tohto herca s podmanivým hlasom. Otakar Brousek patril k starej generácii hercov.
Miloval divadlo, no množstvo postáv stvárnil aj pred kamerou. Veľký profesionál nikdy nerozprával o svojom súkromí, aj keď v ňom prežil veľa trápenia.
Otakar Brousek st. bol univerzálny herec, ktorý počas svojej dlhej a plodnej kariéry stvárnil viac ako 200 rolí.
Vynikal akousi sofistikovanou vznešenosťou, ktorá ho predurčovala na stvárnenie štátnikov či intelektuálov. Dokonalý rečový prejav, za ktorý vraj vďačil tomu, že sa u nich doma zvykla nahlas čítať literárna klasika, mu zase otvoril cestu k bohatej dabingovej a recitátorskej kariére.
Objavil sa v Sanitke, Rodákoch, Zdivočelej zemi či Báječných rokoch pod psa.
Úspešný štart
Už jeho mama bola ochotníčka a on s veľkou láskou pokračoval v tejto tradícii.
Po úspešnom skončení gymnázia túžil získať vzdelanie aj na konzervatóriu, ale nacisti školu zatvorili a tak si Brousek k milovanému divadlu musel hľadať iné cestičky.
V roku 1945 získal angažmán v divadle v Kladne. Pôsobil tu nielen ako herec, ale aj v pozícii asistenta réžie
„Už v prvej inscenácii v Kladne som hral hneď tri postavy,“ zaspomínal si na svoje začiatky pred deviatimi rokmi v rozhovore s Markom Ebenom v relácii Na plavárni.
Ťažké roky
Otakar Brousek sa dlhé roky delil o šatňu s kolegom Viktorom Preissom.
„Bol som s ním v tom jednom priestore dvadsaťdva rokov. O jeho súkromí som sa však dozvedal z iných zdrojov,“ spomína herec.
Najťažšie roky jeho života nastali po narodení dcéry Jarmily. „Krátko po narodení našej Jájinky moja prvá žena Jarka ťažko ochorela. Len o vlások unikla smrti. Bola operovaná, obličkový kameň. V nemocnici to nejako zle odhalili a liečili jej inú diagnózu. Kým ona bola v nemocnici, ja som bol sám,“ priznal svoje trápenie v dokumente Neobyčajné životy.
Vdovec
Aj keď prežíval obrovské trápenie, o dcéru sa staral najlepšie, ako vedel, pomáhala mu aj svokra.
„Päť rokov vedel, že mama je chorá a že zomrie, ale nikomu to nepovedal. Hádam iba svojmu bratovi a mame,“ hovorí dcéra Jaroslava.
Keď rodina začala mať pocit, že je choroba pod kontrolou, vypukla nanovo: „Po siedmich rokoch, čo som sa staral o Jarku, sa nám narodil Otakar. S ním prišla aj choroba,“ smutne konštatoval Brousek.
Jeho manželka zomrela krátko po pôrode. Vdovcom sa stal ako štyridsaťročný. Prekonať ťažké roky mu pomáhali deti aj práca, kde mohol aspoň na chvíľu zabudnúť na svoje trápenie.
Práve v práci sa spoznal aj s ruskou baletkou, ktorú si neskôr vzal za manželku.
S Lukou Rubanič strávil v harmonickom manželstve takmer päťdesiat rokov. Jeho deti prijala za vlastné a naplno ich podporovala.
Zakladateľ rodu
Aj keď Otakar Brousek nepochádzal z hereckého rodu, on sám ho založil. Jaroslava aj Otakar sa venujú herectvu.
Dokonca aj syn jeho syna Ondrej je dnes známy herec a hudobník. A aby toho nebolo málo, dcéra Jaroslava si vzala za manžela Ladislava Potměšila.
Otakar Brousek by dnes na svoju rodinu bol istotne pyšný. Jeho syn ho v smútočnej reči nezabudol vyzvať, aby ich kroky sledoval.
„Zlom väz, čert ťa ber a občas si na nás poriadne posvieť. Všetci to potrebujeme.“
Aj napriek ťažkým rokom Otakar Brousek na život nikdy nezanevrel: „Svet je nádherné miesto, kde sa môže každý deň stať úplne všetko.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.