Netradičné razby dokážu zaujať nielen profesionálov, ale aj menej skúsených zberateľov. Moderné technologické postupy spájajú baníctvo, hutníctvo a metalurgiu s umením. Výsledkom sú neobvyklé kompozície, ktoré sú vrcholom tvorby umeleckých majstrov. S montovanými a liatymi umeleckými dielami sa stretávame väčšinou iba na výstavách. Jedinečné medaily miniatúrnych rozmerov (na snímke vľavo) sú veľkým hitom medzi zberateľmi. Špeciálne mikro razidlá averzu a reverzu vyhotovili umelci jedinečnými technologickými postupmi. Vášniví zberatelia dokážu precestovať stovky kilometrov, aby získali miniatúrne medaily do svojich zbierok. Investovať do numizmatiky sa oplatí nielen z ekonomického, ale aj zo zberateľského hľadiska.
Pelhřimovské múzeum rekordov a kuriozít má vo svojich zbierkach jedinečné exponáty. Medzi najvýznamnejšie patria najmenšie razené mosadzné medaily s priemerom 5,5 mm a hrúbkou 0,9 mm. Miniatúrne razidlá averzu a reverzu zhotovil Jiří Šíd pod lupou, na výrobu raziacich nástrojov použil špeciálnu ryteckú technológiu. Na averze s veľkosťou zápalkovej hlavičky (na snímke vľavo) sa dá ľahko identifikovať historický raziaci lis - Balanciér. Projekt sa vydaril, limitovanú zberateľskú edíciu medailí si mohli návštevníci zakúpiť v Pelhřimovskom múzeu. Netradičné kuriozity sú peknou spomienkou na jedinečné mesto. Mikro medaily patria k obľúbeným zberateľským raritám.
Múzeum rekordov a kuriozít je ojedinelé v strednej Európe, expozíciu sprístupnili pre verejnosť 1. 7. 1994. Stovky exponátov sú vystavené v päťposchodovej veži (na snímke vpravo). K najzaujímavejším kuriozitám patrí gitara, ktorú zlepil Tomáš Korda zo 16 854 zápaliek. Výroba unikátneho hudobného nástroja trvala 2738 hodín. Ďalším rekordérom je Petr Susa zo Sedlčan, ktorý vytvoril repliku obrazu Mony Lisy z ryže. Farebné semienka, ktoré si sám nafarbil, postupne lepil pomocou tapetového lepu na kartón. Obraz oficiálne predstavili na medzinárodnom festivale 8. 6. 2007, ktorý dokáže prilákať do Pelhřimova domácich a zahraničných zberateľov. Návštevníci z múzea nikdy neodchádzajú domov naprázdno, majú možnosť si zakúpiť drobné suveníry. Medzi najväčšie hity patrí plne funkčný miniatúrny model pálenice z roku 1922. Netradičnú mašinu s monogramom spolu s certifikátom majiteľa si môžu návštevníci kúpiť za 100 eur. Napriek tomu patrí miniatúrna medaila medzi najzaujímavejšie numizmatické atrakcie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.