Milovníčky romantických príbehov na jej tvorbu nedajú dopustiť. Z bežného sveta ich totiž odvádza na romantický anglický či škótsky vidiek a uisťuje ich, že aj tie najkomplikovanejšie vzťahy sa napokon skončia happyendom. Ich autorka Rosamunge Pilcherová však romantickým ilúziám vo svojom živote nikdy nepodľahla.
Autorka ženských románov, ktoré pozná celý svet sa dnes dožíva 92 rokov. Posledné roky už síce nové knihy nepíše, no aj vďaka televíznemu spracovaniu jej príbehy neustále žijú. A majú obrovské množstvo fanúšičiek.
Čitateľky a televízne diváčky sú zvyčajne presvedčené, že Rosamunde Pilcherová musela od mladosti okúsiť nádhernú a nefalšovanú lásku, keď o nej dokáže tak krásne písať. No pravda je taká, že všetko je len dielom jej fantázie. Žila síce vyše 60 rokov v pokojnom manželstve, no do svojho muža nikdy nebola bezhlavo zaľúbená.
Ona bola pekná, on milý
Rodáčka z anglického Cornwallu odjakživa patrila k akčným ženám, ktoré si plnia svoje sny. S písaním začala už ako sedemročná a keď mala osemnásť rokov, vyšiel jej prvý krátky príbeh. Počas druhej svetovej vojny však písanie príbehov odložila, urobila si kurz sekretárky a prihlásila sa medzi ženské námorníčky.
V roku 1943 ju dokonca odvelili do Indie a neskôr pôsobila na Srí Lanke. Keď sa vrátila domov, prijala pozvanie na čajovú párty a tam sa zoznámila s dôstojníkom Gramamom Pilcherom. Žiadne iskrenie, ani ohnivé vyznania lásky, ako v románoch sa však nekonalo.
Dôstojník Graham Pilcher skonštatoval, že Rosamunde bola veľmi krásna a mala dobré nohy. Jej sa zase zdal milý a pokojný, a tak sa za neho vydala. No lásku vraj necítila.
Je to len zamestnanie
Od samého začiatku sa Angličanka neplánovala stať matkou na plný úväzok a oddanou manželkou, ktorá by žila len pre blaho rodiny. „Ľudia od manželstva veľa očakávajú. V skutočnosti je to len nové veľké zamestnanie," skonštatovala sarkasticky.
Stala sa síce štvornásobnou mamou a mala dve dcéry – Fionu a Pippu, aj dvoch synov – Robina a Marka, no popri tom sa rozhodla venovať svojej najväčšej záľube. Písanie kníh ju neskôr začalo aj veľmi dobre živiť. Prvých desať kníh jej vyšlo pod pseudonymom Jane Fraser, od roku 1955 sa na obálkach už objavilo jej skutočné meno.
Romantika je o jedinečných momentoch
S odstupom rokov potom nie raz povedala, že písanie kníh bolo únikom z jej denného života a zachránilo jej manželstvo. Aj ona totiž považuje za dôležité, aby sme sa z každodennej reality nechali unášať napísanými príbehmi.
Svojrázne názory prejavila aj pred pár rokmi, keď jej manžel vo veku 92 rokov zomrel.
„Párty sa má opustiť v najlepšom a Graham bol pred svojou smrťou veľmi šťastný," tvrdila pre nemecký časopis Bild am Sonntag. Na jeho pohrebe vraj nedokázala plakať. „Prečo aj, veď to bolo nádherné. Gajdoš hral jeho obľúbené piesne a pri takom dlhom živote nemôžete odo mňa vyžadovať, aby som plakala. Odišiel odo mňa skôr, za čo som sa vždy modlila, pretože inak by ostal na starosť našim deťom," tvrdila.
A čo si autorka romancí predstavuje pod pojmom romantika? „Sú to nečakané, jedinečné momenty. Okamihy, ktoré sa udejú medzi dvoma ľuďmi. Keď robia niečo spoločne, čo obaja milujú."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.