Mnohé mamičky dnes zastávajú názor, že je celkom prirodzené dojčiť a popri tom držať diétu, aj cvičiť v posilňovni.
Staré mamy pri tom len krútia hlavou, ony počas dojčenia fungovali v celkom inom režime. Často sa snažili jesť za dvoch a samé výživné veci, aby bábätko prosperovalo.
Ako to teda je? Môžete počas dojčenia držať diétu? A čo by ste mali jesť?
Stres škodí mlieku
Niet pochýb o tom, že materské mlieko je najzdravšia a aj najlacnejšia forma kŕmenia malého dieťatka. Nie všetky mamičky to však majú s laktáciou jednoduché.
Problémy môžu spôsobiť pôrod cisárskym rezom, stres a aj nevhodné diéty.
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča deti výhradne dojčiť do pol roka života. Matkám, ktoré dojčia, preto odborníci radia, aby sa vyhli diétam a aby sa nesnažili ultra rýchlo vrátiť k pôvodnej hmotnosti, akú mali pred tehotenstvom.
Matky - extrémistky
"Mnohé mamičky dnes preferujú špecifické formy stravovania, ako je vegetariánska a vegánska strava, či rôzne podobné typy jednostranných stravovacích návykov. Druhým extrémom sú matky, ktoré si doprajú nevhodné látky ako alkohol či cigarety. Výkyvy k veľmi nezdravým i „príliš zdravým" spôsobom stravovania však spôsobujú prerušenie laktácie alebo nižší obsah živín v mlieku," uviedol pre portál tvnoviny.sk profesor László Kovács, prednosta II. detskej kliniky Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou a Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Nezabúdajte na vitamíny
O dojčení koluje mnoho mýtov, napríklad, že dojčiaca matka by mala jesť za dvoch, alebo sa má striktne vyhýbať niektorým potravinám, či niektoré jedlá preferovať.
Pravda je taká, že dojčiaca žena má oproti priemeru zvýšenú energetickú potrebu o 20 percent za deň.
Pri výbere stravy by mala dbať na to, aby v nej boli dostatočne zastúpené vitamíny skupiny B, C, D a A, zinok, železo, jód, kyselinu listovú a omega 3 mastné kyseliny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.