V modernej demokratickej spoločnosti sa môžu zberatelia slobodne venovať svojim záľubám. Za socializmu vládla diktatúra, zberatelia boli nútení rešpektovať nezmyselné nariadenia výboru, Štátnej banky a strany.
Členovia numizmatických spoločností museli v socialistických podmienkach čeliť viacerým obmedzeniam. Predaj mincí a bankoviek členovia výboru prísne kontrolovali.
Na pobočkách presne evidovali položky, ktoré si zberatelia zakúpili. Okrem zlatých mincí prísne regulovali predaj pamätných listov, ktoré mali v tom období iba symbolickú hodnotu.
Zaujímavé príbehy pripomínajú nedemokratické praktiky, ktoré vládli v numizmatických kluboch pred Nežnou revolúciou.
Rytecké prepisy čiernotlačí 25 Kčs 1958 s portrétom Jana Žižku (na snímke) vydal klub zberateľov papierových platidiel v roku 1975 v obmedzenom náklade 200 kusov.
Číslované pamätné listy vyrobil z pôvodných štočkov známy rytec československých bankoviek Jindra Schmidt. Ceniny podpísal spolu s autorom výtvarného návrhu Karlom Svolinským.
V sedemdesiatych rokoch vládli na pobočkách nedemokratické pomery, ktoré sú v dnešnej modernej dobe absurdné a nepochopiteľné. Zberatelia v socialistickom Československu mali zakázané s číslovanými ryteckými prepismi Jana Žižku slobodne obchodovať.
Nových vlastníkov číslovaných cenín pobočka prísne evidovala. Vydavateľ mal k dispozícii tri úradné povolenia, ktorých súčasťou boli prísne predpisy a nariadenia.
Výbor prijal uznesenie, že pamätné listy Jana Žižku sú nepredajné a zberatelia sú povinní číslované ceniny zachovať vo svojich zbierkach.
Za porušenie nezmyselného príkazu hrozili do roku 1989 prísne sankcie. Dnes sú už čiernotlače na aukciách a burzách dostupné pre každého.
Český husitský vojvodca a bojovník Jan Žižka je tvorcom vojenskej defenzívnej taktiky a patrí k významným osobnostiam českých dejín. V mladom veku ako 10–ročný stratil ľavé oko a poranil si časť tváre mečom.
Začal hospodáriť, neskôr sa postavil do opozície na čelo drobných slobodných zemanov. Značne ho ovplyvnilo učenie majstra Jana Husa, v roku 1411 vstúpil do služieb kráľa Václava IV. Pravidelným nasadzovaním delostrelectva zdokonalil systém obrany vo vozovej hradbe. Meno Jana Žižku úzko súvisí s defenzívnou fázou husitskej revolúcie s upevňovaním pozície vo vnútri štátu.
Vodca husitov vypracoval v roku 1423 vojenský poriadok s ďalšími spoluautormi. V známej trilógii Jan Hus dokonale stvárnil Jana Žižku herec Zdeňek Štěpánek.
S menom husitského vodcu sa spájajú aj ďalšie emisie mincí a medailí (na snímke vľavo), ktoré sa hodia do všetkých numizmatických zbierok a sú dobrou investíciou do budúcnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.