Výsledkom sú celkom netradičné pohľadnice, ktoré svojím vzhľadom a výnimočnosťou dokážu zaujať zberateľov.
Pohľadnice v rôznych tvaroch a vyhotoveniach sa dajú zohnať pomerne lacno, vďaka čomu sa zberateľstvu môže venovať aj mladšia generácia.
Začiatočníci budujú svoje kolekcie systematicky, občas zaradia do svojich zbierok aj vzácnejšie exempláre. So špeciálnymi emisiami sa stretávame iba výnimočne, niektoré z nich dokážu prekvapiť aj skúsenejších zberateľov.
Na prvý pohľad bežné kartičky sú zaujímavé nielen z technického, ale aj z umeleckého hľadiska. Okrem obrazového motívu sú nosičmi analógového zvukového záznamu. S určitými obmedzeniami sa dajú prehrať, podobne ako gramoplatne.
Hrajúca pohľadnica (na snímke) vyšla v roku 1962 vo vydavateľstve Supraphon. Kvôli limitovaným technickým možnostiam bolo možné papierový zvukový záznam prehrať iba 200-krát pri 45 otáčkach za minútu.
Na averze je vyobrazený český gotický hrad Křivoklát, snímku vyhotovil Jiří Vojta v roku 1962. Obrazovú časť dopĺňa retro nahrávka slávnostnej fanfáry Václava Martinovského.
Uvedené údaje spolu s predajnou cenou 5 korún sú uvedené na reverze. Okrem Supraphonu sa netradičnej hudobnej tvorbe venovali aj iné zahraničné vydavateľstvá.
Hudobné nosiče v tvare pohľadníc sa v minulosti tešili veľkej popularite. Boli súčasťou dobových turistických atrakcií, predávali sa ako suveníry. K najvýznamnejším Česko-slovenským hudobným vydavateľstvám patril Supraphon.
Firmu zaregistrovali v roku 1932. Gramoplatne zo začiatku mapovali tvorbu Antonína Dvořáka, Leoša Janáčka, Bedřicha Smetanu a ďalších hudobných skladateľov. V roku 1949 vyvážal Supraphon časť svojej produkcie na export.
Výrobky dosiahli v roku 1969 špičkovú technickú kvalitu. V tom období boli nosiče populárnej hudby porovnateľné so zahraničnými výrobkami.
Pre firmu bol prelomový rok 1987, keď vyšiel prvý kompaktný disk s dielom B. Smetanu Má vlast. Po roku 1989 sa profil firmy postupne menil. Supraphon získal počas svojej dlhoročnej existencie množstvo ocenení, medzi najvýznamnejšie patria - Grand Prix du Disque de L'Europe de L'Académie du Disque a ďalšie.
Najviac nahrávok v Supraphone realizoval 40-násobný zlatý slávik Karel Gott.
Históriu najznámejšieho hudobného vydavateľstva by mali poznať nielen historici, ale aj zberatelia gramoplatní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.