Za dnešné vydanie Korzára ste pravdepodobne v stánku zaplatili drobnými 10, 20, a 50–centovými euromincami s námetom Bratislavského hradu (na snímke vľavo hore), ktoré vo svojom ateliéri vymodeloval Pavel Károly.
Významný kremnický medailér, rytec a pedagóg nám ochotne porozprával o svojom pôsobení na umeleckopriemyselnej škole v Kremnici a o úspechoch v umeleckej tvorbe.
Pedagóg a umelec
V úvode nášho rozhovoru sme sa od medailéra a pedagóga Pavla Károlya dozvedeli, že patrí k prvým absolventom umeleckopriemyselnej školy v Kremnici.
Pôvodne sa chcel venovať umeleckému kováčstvu, ale mladého umelca presvedčili, aby študoval plošné a plastické rytie kovov. Keď sa vrátil z vojenčiny, práve hľadali učiteľa pre odbor rytectvo. Ponuku prijal, na škole pôsobil ako pedagóg viac než 40 rokov. Vychoval viac umeleckých generácií, učil rodičov a neskôr aj ich deti.
Vždy chcel ísť tvoriť do ateliéru, ale nakoniec až do dôchodku ostal pri učiteľskom povolaní. Bývalí žiaci Pavla Károlya presvedčili, aby sa zapojil do modelovania mincí.
Prvú verejnú anonymnú súťaž so zlatou 5000-korunovou mincou vyhral v roku 2008. S témou Spišský hrad a kultúrne pamiatky zaujal komisiu, s najlepším sadrovým modelom vyhral prvé miesto. Bol to preňho veľký úspech a silná motivácia pre ďalšie súťaženie. V roku 2002 vyhral prvú cenu so striebornou 200-korunou s námetom rezervácie ľudovej architektúry – Vlkolínec.
V kompozícii použil prírodné materiály, najzaujímavejší je priečny rez dreva s letokruhmi a zvonica.
K ďalším úspechom autora patrí strieborná 10-eurová pamätná minca Chatam Sofer, ktorú vydala NBS v roku 2012.Dodnes aktívne pokračuje v tvorbe, je autorom desiatich mincí.
Návrhy obehových euromincí
Úspešný medailér a rytec nám prezradil, že návrh slovenských euromincí bol veľkou výzvou pre všetkých autorov. Oficiálnu verejnú súťaž vyhlásili v roku 2005 v dvoch kolách.
Národná banka Slovenska vyzvala najlepších desiatich umelcov, aby vytvorili grafické návrhy obehových mincí. Tri víťazné motívy Tatranský štít Kriváň, Bratislavský hrad a Dvojkríž na trojvrší si vybrali obyvatelia prostredníctvom hlasovania, ktoré vyhlásila NBS.
Realizované návrhy vyhotovili kremnickí medailéri Drahomír Zobek, Pavel Károly a Ján Černaj, Ivan Řehák.
Tvorcovia mincí spolupracovali pri výbere vhodných tém, čo bola najnáročnejšia úloha pri tomto projekte. Zo začiatku spísali asi sto návrhov, nevhodné námety postupne vyraďovali.
V poslednej fáze sa umelci dohodli s bankármi na opisoch euromincí.
Ďalší úspech prišiel v roku 2009 keď Pavel Károly vymodeloval populárnu a dobre známu 2-eurovú pamätnú mincu. Razba pripomína 17. novemer 1989 a zároveň 10. výročie Dňa boja za slobodu a demokraciu.
Tému spracoval netradične, na reverze 2-eurovej mince dominujú zvony s kľúčmi, ktoré sú symbolom príchodu nového života a lúčenia.
Skvelý medailér nám prezradil, že s tvorbou sa treba neustále zaoberať, najlepšie myšlienky prichádzajú ráno.
Pred ukončením nášho rozhovoru sme sa dozvedeli, že v týchto dňoch dokončil 20-eurovú mincu s letopočtom 2017, ktorá pripomína Pamiatkovú rezerváciu a 500. výročie dokončenia hlavného oltára v Levoči.
Určite nás v budúcnosti Pavel Károly prekvapí ďalšími zaujímavými dielami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.