S elektromobilmi sa často spájajú predsudky, že ide síce o veľmi úsporné a ekologické vozidlá, ale súčasne o autá, ktoré športovo založeným motoristom neposkytujú ten pravý zážitok z dynamickej jazdy.
Japonská automobilka Nissan predstavila nedávno prototyp elektromobilu BladeGlider, ktorý spomenuté predsudky neguje a už svojím dizajnom naznačuje, že ide o mimoriadne agilné vozidlo, ktoré dokáže spojiť radosť z jazdy so zodpovednosťou voči nášmu životnému prostrediu.
Karoséria 4,3 metra dlhého kupé pripomína svojím prierezom trojhrannú škrabku a je vpredu užšia ako vzadu. Široké dvere kupé sú zavesené vzadu.
Vodič uprostred, cestujúci vpravo a vľavo za ním
Vodič sedí uprostred, dvaja cestujúci vpravo a vľavo za ním - obaja tak majú mimoriadne veľa priestoru pre svoje nohy. Predné okno obopína celý kokpit, takže všetci cestujúci majú veľmi dobrý výhľad na cestu.
O športových ambíciách prototypu svedčí aj to, že cestujúci sedia na sedadlách s dobrým bočným vedením a pripútavajú sa štvorbodovými bezpečnostnými pásmi.
Operadlá sedadiel prechádzajú hore do mohutných bezpečnostných oblúkov, chrániacich cestujúcich v prípade prevrhnutia vozidla.
Elektrický hnací systém vyvinula britská firma
Dynamické jazdné vlastnosti poskytuje prototypu elektrický pohonný systém, ktorý pre Nissan vyvinula britská firma Williams Advanced Engineering.
Každé zo zadných kolies je poháňané elektromotorom výkonu 130 kW. Elektronický riadiaci systém optimalizuje - podľa okamžitých jazdných podmienok - prenos krútiaceho momentu na kolesá.
Ak sa napríklad prejaví nedotáčavosť (vozidlu musíte trošku do zatáčky „pomáhať"), privedie systém viac krútiaceho momentu na vonkajšie zadné koleso.
Zdrojom energie lítiovo-iónová batéria
Vodič si môže podľa vlastných preferencií nastaviť tri charakteristiky spomenutého systému na vektorovanie krútiaceho momentu. Elektrickú energiu dodáva hnacím elektromotorom lítiovo-iónová batéria, zostavená z troch modulov.
Batéria je schopná elektromotorom dodať maximálne 220 kW. Na chladenie motorov i samotnej batérie bol vyvinutý špeciálny chladiaci systém.
Vodič má pred sebou centrálny displej, na ktorom sa zobrazujú informácie o rýchlosti jazdy, stave batérie, stupni rekuperácie energie a o okamžitom krútiacom momente (maximálny krútiaci moment elektromotorov je 707 Nm).
Namiesto zrkadiel kamery
Na dvoch menších displejoch sa zobrazuje obraz, snímanými malými kamerami za prednými kolesami. Použitie týchto kamier namiesto klasických spätných zrkadiel znižuje aj aerodynamický odpor vozidla.
Prototyp Nissan BladeGlider, ktorého hmotnosť je 1 300 kg, zrýchli z pokoja na rýchlosť 100 km/h za menej než päť sekúnd a jeho maximálna rýchlosť prevyšuje 190 km/h.
Firma Nissan zatiaľ neoznámila, či bude alebo nebude z prototypu BladeGlider vyvinutý sériový športový elektromobil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.