O metabolizme nesprávne hovoríme akoby to bolo niečo, čo môžeme zásadne ovplyvniť zhltnutím tabletky, popíjaním zeleného čaju alebo rýchlejším behom.
Toto je päť faktov, ktoré vám môžu pomôcť pochopiť fungovanie metabolizmu a jeho vzťah k chudnutiu.
1. Metabolizmus nie je trávenie
Mnoho ľudí hovorí o metabolizme, ako keby to bol sval či orgán, ktorý si môžu precvičiť alebo kontrolovať. V skutočnosti metabolizmus pomenúva sériu chemických procesov v bunkách, ktoré premieňajú kalórie z potravy na palivo, ktoré nás udržuje nažive. Neznamená to však, že metabolizmus je to isté čo trávenie. V širšom zmysle totiž pokrýva napríklad aj dianie v mozgu pri lúštení hlavolamu či procesy v srdci a koži pri milovaní.
2. Väčšina spálenej energie drží telo nažive
V zjednodušenom ponímaní možno metabolizmus rozdeliť na dve časti - oddychový (bazálny) a pracovný. Na prežitie tela smeruje približne 60 až 75 percent energie. Spracovaniu potravy, ktorá je pre telo zdrojom živín, pripadá 10 percent a na fyzickú aktivitu pripadne v priemere 15 až 30 percent denného energetického balíčka.
3. Metabolizmus jednotlivcov sa výrazne líši
Aj dvaja ľudia s rovnakou telesnou stavbou majú rozličný metabolizmus. Zaručené časopisové metódy, ako ho urýchliť, nemôžu fungovať už len preto, že sa nezakladajú na vede. Existujú však isté predpoklady, ktoré pomáhajú odhadnúť rýchlosť metabolizmu človeka. Patria medzi ne vek, množstvo svalovej hmoty a tuku, ale aj genetika.
4. Vplyv veku na metabolizmus
Metabolizmus sa starnutím spomaľuje. V 60-ke spálite počas oddychu menej kalórií, ako keď máte 20 rokov. Postupné spomaľovanie začína už v 18-ke.
5. Chudnutie urýchľovaním metabolizmu nefunguje
Niektoré potraviny ako napríklad káva, čili či niektoré korenia môžu bazálny metabolizmus mierne urýchliť. Háčik je v tom, že zmeny sú natoľko malé a krátkodobé, až sú zanedbateľné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.