Na medzinárodnej súťaži v Tokiu sa v roku 2011 zúčastnilo 127 výtvarníkov zo 16 krajín. So svojou tvorbou sa prihlásila aj Mária Poldaufová. Bola najlepšia, vyhrala prvú cenu.
Svetoznáma kremnická medailérka nám ochotne porozprávala o svojich domácich a zahraničných úspechoch.
V úvode nášho rozhovoru si Mária Poldaufová zaspomínala na študentské časy.
Prezradila, že strednú umeleckopriemyselnú školu ukončila v roku 1971 v odbore zlatník pod vedením M. Ormandíka a J. Brežányho.
S maturitnou prácou získala prvé ocenenie v celosvetovej súťaži v odbore šperkárstvo. V tomto odbore pracovala iba krátko, po ukončení školy sa zamerala na tvorbu mincí a medailí.
Pestrá tvorba
Kremnická medailérka nám prezradila, že prvú verejnú anonymnú súťaž vyhrala so striebornou 200-korunou v roku 1998.
Pamätnú mincu vydala Národná banka Slovenska pri príležitosti 100. výročia narodenia spisovateľa Jána Smreka.
Okrem uvedeného diela vytvorila úspešný návrh reverzu 500-korunovej mince Pevnosť Komárno, ktorú Prize Vicenze Numizmatika označila za najkrajšiu mincu roka 2008. V celosvetovej súťaži medailérov FIDEM v roku 2006 obhájila M. Poldaufová piate miesto.
Okrem slovenskej koruny získala ďalšie skvelé výsledky pri tvorbe novej spoločnej európskej meny.
Vo svojom ateliéri vytvorila v roku 2015 víťazný sadrový návrh 100–eurovej mince s námetom Karpatského bukového pralesa, ktorý je súčasťou Svetového prírodného dedičstva.
Prezradila nám, že pri tvorbe pristupuje ku každej minci s rovnakým elánom, snaží sa aspoň o krôčik predstihnúť tú predchádzajúcu.
Modelovanie ide niekedy ako po masle, inokedy sa treba s námetom potrápiť dlhšie. Na tvorbu vplývajú mnohé veci, ale veľmi dôležitý je relax.
Dokáže si rýchlo oddýchnuť prostredníctvom športu. Odmalička rada lyžuje, hrá tenis, bicykluje, venuje sa plávaniu, ale má rada aj turistiku.
Prvú cenu prevzala v Japonsku
V roku 2011 sa M. Poldaufová zúčastnila v Tokiu na medzinárodnej súťaži v dizajne, ktorú každoročne organizuje Japonská mincovňa.
Dozvedeli sme sa, že spolu s prihláškou poslala podrobný grafický návrh, ktorý bol základom pre vyhotovenie diela. Od začiatku na výkresoch dominoval významný predstaviteľ viedenskej secesie Gustav Klimt.
Má rada tento štýl, preto si zvolila túto tému. Grafické návrhy bolo potrebné vyhotoviť podľa presne stanovených podmienok. V prvom kole sa zaradila medzi najlepších piatich. Do finále mali vyhotoviť sadrové podklady podľa presných predlôh, ktoré im dodali z Japonska. Hotové modely doručili porote a už len bolo potrebné čakať na výsledky.
Koncom roka 2011 prišlo príjemné prekvapenie, dozvedela sa, že so skvelým námetom vyhrala. Prvú cenu Medzinárodnej súťaže v dizajne, ktorú každoročne organizuje Japonská mincovňa si prevzala osobne v Tokiu.
Na slávnostnej ceremónii odovzdali M. Poldaufovej autorskú razbu, ktorú vyhotovili presne podľa jej návrhu.
Veľmi ju potešilo, že si mohla na aukcii zakúpiť víťaznú mincu v zlatom a striebornom prevedení. Prezradila nám, že momentálne robí skice na ďalšiu súťaž, ktorá načiera do prvopočiatkov slovanského jazyka pri liturgii na našom území. Určite nás v budúcnosti táto svetoznáma medailérka prekvapí ďalšími skvelými umeleckými dielami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.