Napadol mi taký prímer, že stretnúť auto značky Bristol na slovenských cestách je rovnako pravdepodobné či skôr nepravdepodobné ako stretnúť na nich ťavu.
Dokonca ste možno – ak nie je vaším koníčkom história britského automobilového priemyslu – o autách značky Bristol ani nepočuli.
Skutočnosť je taká, že anglická značka Bristol nepatrí medzi tie automobilky, ktorých tradícia siaha až kamsi do obdobia po prvej svetovej vojne.
Automobily namiesto lietadiel
Vojna ale má s autami značky Bristol čosi spoločné – dokonca to isté čo švédska značka Saab. Firmy Bristol i Saab vyrábali pôvodne lietadlá a keď záujem o vojenské lietadlá po druhej svetovej vojne opadol, ich múdri šéfovia hľadali náhradnú výrobu a našli ju vo výrobe osobných áut.
Po skončení vojny zriadil výrobca lietadiel Bristol Aeroplane Company automobilovú divíziu, z ktorej potom vznikla automobilka Bristol Cars Ltd.
Luxusné a športové autá
Tá vyrábala manufaktúrnym spôsobom v malých počtoch luxusné limuzíny a športové autá. Prvým modelom bol Bristol 400, odvodený od predvojnových modelov BMW 326 a 328. Preskočme teraz temer pol storočia - v roku 2004 predstavil Bristol svoj nateraz ostatný model Fighter (bojovník), ktorý sa však prestal vyrábať v roku 2011, keď sa firma Bristol dostala do nútenej správy.
Záchrana firmy prišla v podobe spoločnosti Kamkorp Group, ktorá Bristol kúpila.
Vývoj pod kódom Project Pinnacle
Nové vedenie čoskoro prikročilo k vývoju úplne nového športového modelu, vyvíjaného pod kódovým označením Project Pinnacle (Projekt vrchol). Firma Bristol nedávno zverejnila prvé snímky i základné údaje o svojom novom vozidle, ktoré dostalo meno Bullet (strela či náboj), a to podľa názvu závodného dvojplošníka, ktorý firma Bristol Aeroplane vyrobila v roku 1920.
Nový športový Bristol Bullet má dĺžku 4,2 m, šírku 1,86 m a výšku len 1,2 m. Dizajn vozidla pripomína niektorými prvkami klasické modely Bristol a podľa neoficiálnych informácií je dielom talianskeho štúdia Pininfarina.
Poháňa ho osemvalec BMW
Podvozok vozidla je zhotovený najmä z hliníka, karoséria je z uhlíkových kompozitov. Vďaka použitiu spomenutých ľahkých materiálov váži nový britský športiak len 1 100 kg.
Na pohon vozidla slúži 4,8-litrový vidlicový osemvalec z regálov firmy BMW (motor poháňal model BMW X5 predchádzajúcej generácie). Motor má maximálny výkon 275 kW, najvyšší krútiaci moment 490 Nm, a poháňa zadné kolesá prostredníctvom šesťstupňovej manuálnej prevodovky alebo automatickej prevodovky.
Vyrobia len 70 exemplárov
Nový Bristol Bullet, ktorý bude vyrobený len v 70 exemplároch, zrýchli z 0 na 100 km/h za 3,8 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 250 km/h.
Spomenuli sme, že vozidlá Bristol na našich cestách prakticky nevídať – nedávno ale jedno prefrčalo od poľských hraníc cez Košice do Maďarska.
Išlo o Bristol 403 z roku 1954, s ktorým sa Austrálčania P. Hickman a S. Gross zúčastnili na maratónskej súťaži Peking – Paríž.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.