Na burzách a aukciách sú najviac rozšírené mince, ktoré sú bežne dostupné v našom regióne.
So zahraničnými jubilejnými razbami sa stretávame iba výnimočne. Dostupný materiál na slovenskom zberateľskom trhu môžeme rozdeliť do troch základných kategórií.
Prvú skupinu reprezentujú platidlá, ktoré obiehali v minulosti na našom území.
Druhú kategóriu tvoria nové emisie Národnej banky Slovenska.
Tretiu najzaujímavejšiu skupinu zastupujú cudzokrajné mince. Iba menšia časť zberateľov sa sústreďuje na menej dostupné zahraničné emisie. Ich nákup je nepohodlný kvôli komplikovaným platbám.
Vysoké poštovné nepraje výmennému obchodu so zahraničím. Z uvedených dôvodov majoritu zberateľského materiálu tvoria platidlá, ktoré pochádzajú z domáceho prostredia.
Netradičný 1000 togrog (na snímke) pôsobí na slovenských zberateľov exoticky. Mince s portrétom zjednotiteľa mongolských kmeňov - Džingischána s letopočtom 2016 sa na burzách nevyskytujú bežne.
Dominantné vyobrazenie legendárneho vodcu spolu s erbom dodáva umeleckému dielu akúsi zvláštnu charizmu. Pamätné razby s exotickým nádychom vyhotovila nemecká mincovňa Mayer pre Mongolskú banku v antickej úprave.
Strieborné mince sú balené v luxusných drevených kazetách. Vyšli v obmedzenom náklade 1000 kusov, predávajú sa za 100 eur.
Podobné numizmatické suveníry dokážu spestriť takmer všetky monotematické ročníkové zbierky.
Zjednotiteľ mongolských kmeňov Džingischán už dnes patrí k legendám. Narodil sa v roku 1162, meno dostal podľa náčelníka porazených nepriateľov Temüdžin, čo v preklade znamená železný nôž.
Nepriateľský kmeň mu zabil otca a odvtedy žil v neustálom strachu. V mladosti ho zajali, ale podarilo sa mu ujsť. Bol to pre Džingischána spúšťací impulz a z bezmocného zajatca sa vypracoval na najmocnejšieho mongolského dobyvateľa.
Roky viedol bratovražedné vojny. Vybojoval si moc, podarilo sa mu spojiť kmene, ktorým velil. Za vládcu vesmíru, veľkého chána - Džingischána ho v roku 1206 zvolilo zhromaždenie mongolských náčelníkov, zomrel v roku 1227. Nemecká hudobná skupina Džingischán nahrala v roku 1979 populárny hit s menom legendárneho vodcu.
Členkou skupiny bola nemecká speváčka maďarského pôvodu Marika Késmárky, ktorá vystupovala v skupine pod umeleckým menom Edina Pop. S Džingischánom sa spája mnoho ďalších kuriozít, ktoré si zaslúžia chvíľku pozornosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.