Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Najstaršie košické sídlisko má päťdesiatku (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Fotky z Terasy

Velmi ste ma potesili fotkami Terasy zo starych cias, spomenul som si na detstvo.Da sa najst na internete aj viac fotiek ? Vdaka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nasiel som dalsie fotky

Google pomohol najst dalsie fotky Terasy zo starych cias http://www.google.sk/search?um...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tu sú ďalsie fotky

http://www.fotokosice.eu/
Celých historických Košíc. Veľmi zaujímave.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vdaka

Dakujem za link na dalsie fotky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kolkokrat este budete tento clanok recyklovat? Toto je uz minimalne treti krat, co je tu rovnaky text a rovnake fotky.
PS: veteran sem aj tak postne link, kde bude informacna aj obsahova hodnota 100x vyssie... :-D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Piano 3/3

Aká je obsahová hodnota mojich článkov nechám na posúdení každého čitateľa. Nech sa páči, odkazy:

http://fotokosice.eu/index.php...

50 rokov Terasy – 1. časť: http://fotokosice.eu/index.php...

Prvá časť je stručné zhrnutie celého sídliska - jeho význam pre mesto, jeho štruktúra, stručný náčrt koncepcie bývania v parku.

50 rokov Terasy – 2. časť: http://fotokosice.eu/index.php...

Druhá časť pojednáva o najstaršej histórii terasy, o časoch, keď tam ešte nič nestálo. Spomína sa aj cvičák, na pripojenom videu je zachytené odvelenie maďarských honvédov na východný front, ktoré sa konalo práve na terase. Spomína sa tam aj dôležitá ochranná priekopa, ktorá od roku 1906 viedla naprieč terasou a odvádzala vody (kedysi napájali hradobné priekopy), ktoré dovtedy zaplavovali západný hušták i centrum mesta.

V tretej časti bude rozobratá tzv. "stará terasa" - štvrte skromných rodinných domčekov, ktoré vyrástli na úpätí a na Luníkoch I, V a VI. V ďalších častiach budú spomenuté o. i. aj prvé plány na urbanizáciu terasy z roku 1918, geologický prieskum magnezitu v 50. rokoch, urbanistická súťaž na sídlisko, vývoj zástavbových plánov od Hornunga, Nové obvodové centrum (skice a plániky zo 60., 70. i 80. rokov) atď., atď...


Mimochodom, t. r. neoslavuje "päťdesiatku" len Terasa, ale aj Podhradová. 12. apríla uplynie presne 50 rokov od umiestnenia gľajchy na prvý dokončený obytný dom na tomto sídlisku ;-).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

HUKO...

HUKO predchodca dnešného USS??? To snáď nie...

HUKO bol skrachovaný projekt tzv. "Hutníckeho kombinátu" zo začiatku 50. rokov. Vlastne to nebol ani nejaký finálny projekt, ale len akási myšlienka, ktorej realizáciu všemožne presadzovali najvyššie politické špičky a ZSSR. Akurát, že bez prepracovaného projektu sa také čosi postaviť nedalo a preto to aj krachlo. Oficiálne sa tomu však vravelo "upresnenie koncepcie HUKA na budovanie VSŽ" (oveľa trefnejší výraz "krach" sa nepripúšťal).

Jediné, čo nám po HUKU ostalo, je niekoľko bytoviek v Šaci v štýle socialistického realizmu. Tie mali byť súčasťou tzv. "socialistického hutníckeho mesta Šaca" s 15-tisíc obyvateľmi. Výstavba nového mesta Šaca sa začala 20.07.1951, no po čosi vyše roku bola zastavená.

K prvým obyvateľom Terasy: v článku sa píše, že prví obyvatelia sa na Terasu sťahovali v roku 1964. To však pravda nie je. Prvý blok "História" na Sokolovskej začali montovať 18.5.1962 a skolaudovali ho v októbri 1962. Aj ďalšie bloky "Chémia" a "Geológia" na Luníku II sa stihli skolaudovať ešte v roku 1962.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo napísali Východoslovenské noviny...

Za sedem rokov vybudujeme 60 tisícové mesto
Včera slávnostný výkop - Nové typy bytov - Čo by asi povedala Libuša? - Výstavba v prúdových prevádzkach


Za amfiteátrom v Košiciach bola včera naozaj zriedkavá slávnosť. Za účasti krajských, okresných a miestnych funkcionárov, ako aj občanov krajského sídla uskutočnil sa akt prvého výkopu budúceho socialistického mesta.

Na takmer 600 ha ploche vybuduje sa za 7 rokov 17 000 bytov, v ktorých nájde svoj nový domov okolo 60 000 občanov, zväčša pracujúcich VSŽ. Budú to už naozaj náročné byty. Veď 1 bude mať obytnú plochu 41,36 m2. Doterajší celoštátny štandard je iba 37 m2. Výstavba nového mesta bude pozostávať zo 4 technologických súborov. V prvom sa už sčasti vybudovali a ďalej budujú inžinierske siete - kanalizácia, rozvod vody, vykurovanie, elektrina, atď. Druhý súbor zahrňuje panelovú výstavbu bytov typu K61, ktoré nahradia doteraz používané typu G57. Krajský typ panelových domov K61 je progresívnosť, umožňuje lepšie využite mechanizmov, rýchlejšiu montáž, zaručuje vyššiu úroveň bývania.

Tretí súbor blokov o 6 m rozpone je nový celoštátny typ pre byty s použitím predpätých stropových panelov. Pre tieto typy bytov budú závislé prefabrikáty vyrábať priamo na stavenisku vo vertikálnych batériách a vodorovné prefabrikáty z predpätého železobetónu budú dovážať z Krásnej nad Hornádom. Štvrtý technologický súbor sú tradičné stavby ako školy, obchody, materské školy, jasle, transformačné stanice, atď. Pri všetkých týchto štyroch druhoch stavieb zavedú prúdové prevádzky. To umožní pracujúcim Pozemných stavieb už v októbri t. r. odovzdať prvé obytné bloky. Každým rokom odovzdajú 1 komplex blokov, ktorý bude mať názov „Lunik“. Celkom bude v tomto novom meste 7 Lunikov. Jeden takýto komplex, napr. „Lunik II.“ bude mať 2409 bytov. Niektoré budú až 10-poschodové.

Libuša, keď stála nad Prahou, predvídala ju, ako veľké mesto. V otváracom prejave predseda ONV v Košiciach Peter Gliba síce takéto slová nepovedal, ale v tomto prípade nebol ďaleko od pravdy. Už v r. 1965 budú mať Košice 120 000 obyvateľov a po 7 rokoch aţ 180 000. Na tomto obrovskom novom meste sa preinvestuje okolo pol druhej miliardy Kčs. Nové obytné bloky budú slúžiť nielen dnešnej generácii, ale aj tej, ktorá už bude žiť v komunizme.

Východoslovenské noviny, 27. február 1962
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To bola vystavba

Dnes sa uz take daco neda realizovat, uz sa len zahustuje existujuci priestor medzi panelakmi. Vsimnite si ako velkoryso vtedy planovali cestu. Detto velkoryso vyzerala hlavna cesta cez Furcu (2 prudy v kazdom smere). Dnes take daco je nemozne ale vzhloadom k hustote dopravy malo by byt pravidlo.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho