Herec Dušan Cinkota musí na predčasné zvítanie so slobodou zabudnúť. Prezident Ivan Gašparovič nevyhovel petícii, ktorej iniciátorom bol Andy Hryc.
KOŠICE, BRATISLAVA. Dušana Cinkotu (42) zadržala v máji 2007 špeciálna protidrogová jednotka v bratislavskej Dúbravke.
Mal pri sebe 6 striekačiek s pervitínom, z ktorého sa dalo vyrobiť 100 až 200 jednorazových dávok.
Hoci herec tvrdil, že pracoval ako policajný informátor, bol obvinený a pol roka strávil vo väzbe. Za opakovaný drogový zločin mu hrozilo až 15 rokov straty slobody.
Okresný súd Bratislava IV v marci 2012 uznal Cinkotu vinným z prechovávania drog a poslal ho na 8 rokov do ústavu so stredným stupňom stráženia.
Hoci sa herec odvolal a veril minimálne v miernejší trest, neuspel. Krajský súd v Bratislave v decembri 2012 verdikt z „okresu“ potvrdil.
Cinkota sa verejného zasadnutia nezúčastnil, o jeho výsledku sa dozvedel od obhajcu. Keďže sa ukrýval, najmä pred médiami, polícia po ňom vyhlásila pátranie.
Po 12 dňoch od vyhlásenia definitívneho verdiktu napokon sám nastúpil do výkonu trestu vo väznici v Bratislave. Následne bol eskortovaný do Ružomberka.
Hrycova petícia
Krátko po vynesení právoplatného rozsudku rozbehol herec Andy Hryc petíciu. Jej cieľom bolo osloviť prezidenta Ivana Gašparoviča, aby ako právnik posúdil neprimeranú tvrdosť trestu, ktorým bol Cinkota postihnutý, a udelil mu prezidentskú milosť.
Než Hryc petíciu uzavrel, podpísalo ju vyše 13 800 ľudí. Okrem iniciátora aj viacero umelcov či osobností verejného života.
Napríklad herec Pavol Topoľský, spevák Marián Greksa, či bývalý novinár Karol Lovaš.
Samozrejme, herec sa o tejto petícii dozvedel.
„Som vďačný Andymu Hrycovi, jemu vďačím za život, a vďaka nemu aj všetkým, ktorí podpísali petíciu. Modlím sa, aby nestratili vieru, lebo ja ich určite nesklamem,“ napísal Cinkota v liste, adresovanom Korzáru z ružomberskej basy.
Andy Hryc doručil petíciu 16. decembra 2012 do podateľne Ministerstva spravodlivosti SR, keďže taký je úradný postup.
Minister Tomáš Borec si jej obsah preštudoval a potom ju postúpil prezidentovi. Vo svojom vyjadrení ministerstvo uviedlo, že petícii neodporúča vyhovieť.
Ako nás v marci informoval hovorca prezidenta Marek Trubač, petíciu dostali vo februári.
„Momentálne ju študuje príslušný Odbor legislatívy a milostí, ktorý pripravuje podklady pre prezidenta na jeho konečné rozhodnutie v tejto veci. Až potom sa k petícii vyjadrí prezident. Nemá určenú lehotu dokedy, ale bude to určite v najbližších týždňoch,“ povedal Trubač koncom marca pre Korzár.
Listy prezidentovi
Vo štvrtok nám hovorca Trubač oznámil, že prezident o petícii rozhodol. Nevyhovel jej a milosť Cinkotovi neudelil. Zavážilo nielen záporné stanovisko ministra spravodlivosti, ale aj iné dôvody.
„Pán prezident sa tak rozhodol aj preto, lebo obdržal listy od dvoch matiek z Banskej Bystrice. Opisujú v nich smutné príbehy svojich dcér, ktoré pán Cinkota zásoboval drogami a ďalej rozvíjal ich závislosť. Dodali, že ak by mu pán prezident udelil milosť, osobne prídu do Bratislavy protestovať pred prezidentský palác,“ prezradil nám hovorca Trubač.
Cinkota môže požiadať o podmienečné prepustenie na slobodu po uplynutí dvoch tretín jeho trestu. Stane sa tak približne na jar 2018.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.