Korzár logo Korzár

Kozmické žiarenie skúma Karel Kudela takmer 40 rokov

Karel Kudela, ktorého Slovenská akadémia vied nedávno vyznamenala zlatou medailou, sa môže pochváliť obdivuhodnými výsledkami. Profesor fyziky, pôvodom z Čiech, sa kozmickému žiareniu venuje od svojich 25 rokov.

Karel Kudela.Karel Kudela. (Zdroj: Judita Čermáková)



Karel Kudela sa narodil 5. septembra 1946 v Ostrave, v košickom Ústave experimentálnej fyziky SAV pôsobí od roku 1971. Ako doktorand si vybral za tému dizertačnej práce energetické kozmické častice a tejto téme zostal verný po celý život. V súčasnosti sa zaoberá najmä galaktickým kozmickým žiarením, slnečnými časticami a radiačnými pásmi Zeme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kudela s veľkou radosťou spomína na ľudí, ktorí sa jeho ocenenia, bohužiaľ, nedožili. Ide o vedcov, ktorí sa v podstatnej miere zaslúžili o rozvoj kozmickej fyziky v Košiciach: prvý riaditeľ ÚEF SAV prof. Juraj Dubinský (1914 - 1994), Dr. Ladislav Just, CSc. (1946 - 2004) a Ing. Jozef Rojko, CSc. (1934 - 2011).

SkryťVypnúť reklamu

„Prvý z nich ma prijal v roku 1971 do zamestnania, s druhým a tretím menovaným som veľmi rád spolupracoval.“

Ako vzniká polárna žiara?

Pre mnohých ľudí je kozmické žiarenie pojmom odťažitým, nesúvisiacim so Zemou. Opak je pravdou. Je to veľmi vplyvný fenomén.

„Môžeme ho niekedy využiť ako tzv. varovania pri zmene fyzikálneho stavu vonkajšieho prostredia, ktoré môže negatívne ovplyvniť funkčnosť a spoľahlivosť technologických systémov. Častice kozmického žiarenia, ktoré preniknú do atmosféry, spôsobujú zmeny stavu ionosféry, ktorá je dôležitá pre šírenie elektromagnetických vĺn. To sa prejevuje v navigačných systémoch, napr. GPS.

Dôležitým pojmom je magnetické pole Zeme, resp. magnetosféra, siahajúca ďaleko do vesmíru. V nej dochádza k mnohým procesom, medzi ne patrí tzv. magnetická búrka. Tá mení štruktúru celej magnetosféry, počnúc radiačnými pásmi, končiac ionosférou a hornou vrstvou atmosféry. Viditeľnými znakmi magnetickej búrky sú polárne žiary, známe ako aurora borealis, resp. aurora australis (severná, resp. južná polárna žiara - pozn. red.), pričom pri veľmi silných búrkach ich je možné okrem polárnych oblastí vidieť aj nad USA alebo južnou Európou.

SkryťVypnúť reklamu

Kozmické žiarenie je len jedným z prvkov dôležitých pre tzv. kozmické počasie. Efekty kozmického počasia sú viaceré. V roku 1989 spôsobili napríklad výpadok elektrickej rozvodnej siete v Kanade.“

Tento výpadok súvisí s magnetickými búrkami. „Poruchy v spomínaných systémoch sú spôsobené elektromagnetickou indukciou. Magnetická búrka znamená zmenu magnetického poľa Zeme.“

Žiarenie upozorňuje na zmeny

Slnko je doplnkovým zdrojom kozmického žiarenia. Jeho stabilnou zložkou je galaktické kozmické žiarenie.
K pozitívnym aspektom kozmického žiarenia patria procesy, ktoré upozorňujú na zmeny v kozmickom počasí.

„Predstavte si, že z meracej stanice v Južnej Amerike dostanete údaje, že práve tam sa nachádza v atmosfére iný počet častíc, než zo stanice na Lomnickom štíte. Vtedy dochádza k anizotropii a vy už viete, že v medziplanetárnom priestore došlo k poruche. Sú to tzv. coronal mass ejections, výrony koronálnej hmoty.“

SkryťVypnúť reklamu

Kozmické žiarenie môže byť teda aj jedným z prekurzorov, upozorňujúcich na možnú zmenu magnetického poľa Zeme, pretože rýchlosť jeho častíc je podstatne vyššia než rýchlosť šírenia koronálnej hmoty, ktorá neskôr môže spôsobiť geomagnetickú búrku.

„Pri slnečnej erupcii dochádza k uvoľneniu obrovského množstva energie vo forme plazmy, elektromagnetického vlnenia a korpuskulárnych častíc. Keď častice prichádzajú k Zemi, spôsobujú poruchy na mnohých družiciach.“

Objavili ho pred 100 rokmi

Kozmické žiarenie, aj keď je ho málo, dosahuje také energie, o akých sa pozemným urýchľovačom častíc ani nesníva. Ide o energie o 4 – 5 rádov vyššie. Budúci rok ubehne sto rokov od objavu kozmického žiarenia.

„Primárne kozmické žiarenie tvoria hlavne protóny a ťažšie jadrá vysokých energií urýchlené za atmosférou. To následne produkuje sekundárne častice v atmosfére, ktoré sa merajú napr. na Lomnickom štíte v laboratóriu oddelenia kozmickej fyziky košického ústavu. Žiarenie pomohlo objaviť elementárne častice. Rovnako je špecifickým informátorom o procesoch prebiehajúcich medzi miestom jeho urýchlenia a detektorom, takpovediac druhým kanálom informácie o procesoch prebiehajúcich v kozme, doplňujúcim merania elektromagnetického vlnenia, ktorým sa zaoberajú hlavne astrofyzici a astronómovia.“

Otázkou zostáva, kde a akým spôsobom sú častice do extrémnych energií urýchľované. „Pozemné stanice sú určené na meranie spŕšky sekundárnych častíc zdola, ale v príprave je aj experiment, ktorý by mal prúdenie častíc merať zhora, čiže z vesmíru. Ide o projekt s veľkým zorným poľom. Jediný záber na mrak takýchto častíc môže dosiahnuť aj rozlohy Slovenska.“

Závidieť mohli aj Američania

V minulosti výskum kozmického žiarenia a jeho meranie družicami v bývalom Sovietskom zväze pomohol po roku 1989 nadviazať spoluprácu SAV s americkými vedeckými inštitúciami.

„Američania nemali k dispozícii dáta z ruských družíc, na ktorých sme sa experimentálne podieľali meraním energetických častíc v období pred rokom 1989. V príprave bol významný projekt Interball. My sme im dáta poskytli a porovnanie s dátami iných družíc s ich účasťou predstavovalo výborný základ pre ďalší spoločný výskum,“ upozorňuje K. Kudela na dôležitosť starších výsledkov.

V súčasnosti Oddelenie kozmickej fyziky participuje v popularizácii týchto tém na verejnosti, no aktívne sa podieľa aj v kozmickom programe.

Na stránke space.saske.sk je možné nájsť podrobný opis prístrojov, ktoré sa vo vesmírnych družiciach používajú. Patrí tam aj Štefánik Dosimetry, aplikovaný pri misii Ivana Bellu v roku 1999. Rovnako je potrebné spomenúť Spectrum-R v družici Radioastron, vypustenej na obežnú dráhu 18. júla 2011.

Lomnický štít boduje

Veľký význam má neutrónový monitor na Lomnickom štíte, merajúci kozmické žiarenie s vysokou štatistikou od roku 1981. Dôležitým výsledkom bolo napr. prvé pozemné meranie slnečných neutrónov počas slnečnej erupcie v júni 1982. Tento výsledok bol súčasne ohlásený na stanici Jungfraujoch vo Švajčiarsku a na Lomnickom štíte.

„Neutrónový monitor zaznamenáva počet sekundárnych nukleónov od primárneho kozmického žiarenia, z čoho je možné usudzovať na zmeny toku primárnych kozmických častíc za atmosférou. Pozemná meracia stanica na Lomnickom štíte má vo svete dôležité postavenie a v rebríčku podľa početnosti impulzov, čo udáva štatistickú presnosť, je na jednom z popredných miest vo svetovom meradle.“

V budúcnosti by chceli vedci z košického oddelenia kozmickej fyziky ÚEF SAV zapracovať na zlepšení družicového i pozemného merania.

„Družicové meranie najnovšie prebieha na Spectrum-R a pozemné už tradične zabezpečuje stanica na Lomnickom štíte.“ Názov „kozmické počasie“ označuje K. Kudela ako dobrý pre medializáciu, pritom vo fyzike nejde o nič fundamentálne nové.“

Predtým sa používal viac pojem slnečno-zemská fyzika.

„Študujeme fyzikálne procesy prebiehajúce v kozmickej plazme, v ktorých energetické kozmické častice alebo sú prostriedkom ich diaľkového prieskumu, alebo sa priamo zúčastňujú na ich rozvoji. Systémový prístup k štúdiu vplyvov vonkajších fyzikálnych podmienok na technologické systémy si vyžiadal rozvoj nových technológií. A tu má aj kozmické žiarenie, ako aj kozmické častice nižších energií, ktoré je potrebné merať v kozme na družiciach a medziplanetárnych sondách, svoje miesto,“ uzatvára Karel Kudela.


Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 76 072
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 346
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 041
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 171
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 195
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 187
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 241
  1. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  2. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  3. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  4. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  5. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  6. Otilia Horrocks: Bože, ako hlboko vie jeden klesnúť...
  7. Jaroslav Karahuta: Boj veľkých proti malým neskončil ani po 21 rokoch od vstupu do EÚ. Čaká nás kolonizácia vidieka ?
  8. Daniel Balko: Ohrozuje Trump súčasný medzinárodný systém? Čo to pre nás znamená?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 550
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 546
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 56 967
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 596
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 321
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 936
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 569
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 761
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  2. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  3. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  4. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  5. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  6. Otilia Horrocks: Bože, ako hlboko vie jeden klesnúť...
  7. Jaroslav Karahuta: Boj veľkých proti malým neskončil ani po 21 rokoch od vstupu do EÚ. Čaká nás kolonizácia vidieka ?
  8. Daniel Balko: Ohrozuje Trump súčasný medzinárodný systém? Čo to pre nás znamená?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 550
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 546
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 56 967
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 596
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 321
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 936
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 569
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 761
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu