i.
POPRAD. Popradskí krížovkári z krúžku Tatranec ohúrili celú krajinu na nedávnych majstrovstvách Slovenska v Žiline. V súťaži družstiev obsadili ôsmeho októbra prvé miesto v konkurencii dvanástich, aj českých tímov. „Podarilo sa nám to po prvýkrát od založenia krúžku pred dvadsiatimi ôsmimi rokmi," povedal člen tímu Ján Turek, ktorý mesiac predtým uspel aj na súťaži jednotlivcov v Banskej Bystrici, odkiaľ si priviezol zlato.
Je to tímová práca
„Súťažné lúštenie je o niečom inom ako to, ktoré poznáme z časopisov," ozrejmil Turek. Podľa neho musíte prísť aj na to, ako má krížovka opticky vyzerať. „Dostanete čistý štvorčekový papier a k nemu legendu. Tú potom musíte do toho papiera správne vpísať," vysvetlil.
Súťaž družstiev je tímová práca. Štyria krížovkári dajú hlavy dokopy a spolu riešia úlohy. „Dostali sme tri krížovky a tridsať hádaniek. Tie treba vyriešiť do deväťdesiatich minút. Vyhráva ten, kto urobí najmenej chýb v čo najkratšom čase," dodal majster Slovenska.
Ján Turek pracuje v oblasti informačných technológií. Čas na prípravu má jedine doma. „Na súťaže sa zvlášť nepripravujeme. Trénujeme klasicky doma alebo v krúžku pri krížovkách. Ja napríklad čítam veľa kníh a to mi tiež pomáha," povedal.
V napätí do poslednej chvíle
Členkou tímu je aj jediná dáma medzi popradskými krížovkármi Emília Rigdová. „Často sa stane, že niekto má iný pohľad na dané riešenie a tak musíme vedieť spolupracovať. Medaila nám vždy unikala, preto sme radi, že po viacerých zemiakových prišla konečne zlatá," zdôraznila.
Podľa nej sa do poslednej chvíle nevedelo, kto je prvý. „Najskôr sa urobí poradie podľa toho, kto urobil v krížovkách najmenej chýb v danom čase. Potom sa hodnotia hádanky, kde sa robí rovnaké poradie. Výsledný súčet je rozhodujúci. Vyhráva družstvo s najnižším súčtom a naše bol prvé plus tretie miesto," vysvetlila stredoškolská učiteľka Rigdová.
Lásku ku krížovkám našli v rodine
Krúžok krížovkárov funguje s prestávkami od roku 1983. Jedným zo zakladateľov bol aj otec Jána Tureka, Ján Turek starší. „Otec nás viedol k slovným hrám a popritom roky organizoval súťaže v riešení krížoviek. Tak som sa spolu s bratom dostal k tejto činnosti," prezradil Turek mladší. Krúžok má v súčasnosti jedenásť členov, ktorí sa stretávajú každý druhý týždeň. „Na stretnutiach riešime krížovky a hádanky z časopisov, prípadne pripravujeme úlohy pre naše turnaje," dodal.
Emília Rigdová pochytila tieto vlohy tiež v rodine. „Do krúžku ma nalákali asi pred ôsmimi rokmi a začalo ma to baviť. Je to pre mňa relax, keď môžem riešiť úlohy, vyhľadávať informácie v slovníkoch, zabúdam pri tom na starosti a únavu," povedala.
Okrem lúštenia ju baví krížovky aj vytvárať. "Vymýšľam ich pre súťaže, noviny, časopisy a podobne. Vždy pred Vianocami vychádza aj kniha, kde sa môžeme realizovať," doplnila krížovkárka.
Ako stredoškolská učiteľka matematiky pracuje aj s mládežou a snaží sa svoju záľubu zakomponovať do výučby. „Už sa mi podarilo zorganizovať školské kolo súťaže Genius logikus a robím pre deti súťaž v lúštení Sudoku. Matematika je o logike a rozmýšľaní. Odmalička som rada rozoberala rôzne úlohy a hľadala riešenia, čo sa odzrkadlilo aj v tejto záľube," uzavrela Rigdová.
Zistili sme
Krížovky sami vymýšľajú
Krúžok krížovkárov funguje s prestávkami od roku 1983. Jedným zo zakladateľov bol aj otec Jána Tureka, Ján Turek starší. „Otec nás viedol k slovným hrám a popritom roky organizoval súťaže v riešení krížoviek. Tak som sa spolu s bratom dostal k tejto činnosti,“ prezradil Turek mladší. Podľa neho má krúžok v súčasnosti jedenásť členov, ktorí sa stretávajú každý druhý týždeň. „Na stretnutiach riešime krížovky a hádanky z časopisov a poprípade pripravujeme úlohy pre naše turnaje,“ dodal.
Emília Rigdová pochytila tieto vlohy tiež v rodine. „Do krúžku ma nalákali asi pred ôsmimi rokmi a začalo ma to baviť. Je to pre mňa relax, keď môžem riešiť úlohy, vyhľadávať informácie v slovníkoch a pri tom zabúdam na starosti a únavu,“ povedala. Okrem lúštenia ju baví krížovky aj vytvárať. Vymýšľam ich pre súťaže, noviny, časopisy a podobne. Vždy pred Vianocami vychádza aj kniha, kde sa môžeme realizovať,“ doplnila krížovkárka. Ako stredoškolská učiteľka matematiky pracuje aj s mládežou a snaží sa svoju záľubu zakomponovať do výučby. „Už sa mi podarilo zorganizovať školské kolo súťaže Genius logikus a robím pre deti súťaž v lúštení Sudoku. Matematika je o logike a rozmýšľaní. Odmalička som rada rozoberala rôzne úlohy a hľadal riešenia, čo sa odzrkadlilo aj v tej záľube,“ uzavrela Rigdová.
mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.