Korzár logo Korzár Prešov

Jazz Prešov napíše už svoju dvadsiatu kapitolu

Festival Jazz Prešov sa koná nepretržite už dve desaťročia. 20. ročník podujatia bude v stredu 19. a vo štvrtok 20. októbra.

Peter Lipa s jedným z hlavných organizátorov festivalu Petrom Adamkovičom.Peter Lipa s jedným z hlavných organizátorov festivalu Petrom Adamkovičom. (Zdroj: Michal Frank)

PREŠOV.

Vystúpia na ňom Raphael Wressing's Organic Trio (A), Štefan „Pišta“ Bartuš & Jazz Brothers feat. Andy Middleton (SK, USA), Mili Morena & N-Band(CUBA, PL), Matej Benko Quintet (SK, CZ), Randy Brecker & AMC Trio (USA, SK), Peter Lipa & Band (SK) a na jam-session Jazz & More (SK) a Gangway (PL, SK).

ico

Program 20. ročníka festivalu

Streda 19. októbra od 18.00 hod.

Historická sála PKO Čierny orol:

Raphael Wressing's Organic Trio (A)

Štefan „Pišta“ Bartuš & Jazz Brothers feat. Andy Middleton (SK, USA)

Mili Morena & N-Band (CUBA, PL)

Jam session: Jazz Wine Pub, od 22.30 hod. - Jazz & More (SK

Štvrtok 20. októbra od 18.00 hod.

Historická sála PKO Čierny orol:

Matej Benko Quintet (SK, CZ)

Randy Brecker & AMC Trio (USA, SK)

Peter Lipa & Band (SK)

Jam session: Christiania, od 22.30 hod. - Gangway (PL, SK)

ico

Z histórie festivalu Jazz Prešov

Nápad vznikol pri pive

Premiéra festivalu bola v sále PKO Čierny orol koncom februára 1992. S duchovnými otcami celej akcie Janom Melichom a Petrom „Trezorom“ Kriškom spravil rozhovor ďalší zainteresovaný, Marcel Forgáč (áno, ten z Adela šou) v článku Jazzbomba veľkého kalibru. „Tak, ako sa na takéto myšlienky už tradične prichádza - pri orosenom pollitri v nemenovanom podniku,“ opísali „otcovia zakladatelia“ nápad založiť festival, ktorý si Prešov zaslúži, lebo „tu účinkuje veľa kvalitných jazzových skupín a interpretov“. Okrem domácich amatérov pozvali organizátori aj (ako inak) Petra Lipu či Matúša Jakabčica. Prišli však i prí zahraniční hostia (Rakúsko, USA) na čele s Harrym Peplom a Jojom Mayerom.

O rok nato sa konala skúška správnosti, či akcia vydrží a má šance stať sa tradíciou. Podarilo sa. Znovu prišli Rakúšania, ktorých dotiahol Dodo Šošoka, znovu prišiel Lipa, predstavil sa i Andrej Šeban či Vojtěch Eckert. Nasledujúci rok dotiahol Šošoka brazílsku bossanovu v medzinárodnom zložení. Štvrtý ročník sa konal (prvý a posledný raz) v DJZ. S domácim AMC Triom vystúpila M. Bajlová, dorazil Poliak Piotr Baron so slovenským Pavol Bodnár Bandom, Lipa so Šebanom, Štěpán Markovič i Dodo Šošoka, tentoraz s americkým saxofonistom Shawnom Loescherom. Dodo nechýbal ani nasledujúci rok (vystúpil s americkou speváčkou Lindou Sharock), keď sa na pódiu ukázal i mladučký Vlado Soško a jeho VVV Trio, či Henry Tóth s Delmarom Brownom. Lipa sa zas ukázal v roku 1997, vystúpili i Karol Ondreička, Peter Cardarelli (USA), Adriena Bartošová a Poliaci Jarek Śmietana Trio a Little Egoist.

Na siedmy ročník dotiahlo AMC Trio Titusa Waldenfelsa a Montyho Watersa, vystúpil i domáci Fade Out a hudobníci z Poľska a Maďarska. Waters, Waldenfels, Cardarelli i Šošoka sa vrátili aj v roku 1999, kedy sa predstavil aj Piotr Olszewski, maďarské Kaltenecker Trio a Jana Koubková. V roku 2000 zavŕšil hattrick Cardarelli, ktorého podporil Lipa i Gabriel Jonáš, Šošoka privábil Johna Purcella, domácu scénu zastupoval Jazzvec. Desiate jubileum oslávil Jazz Prešov Lipom, Pokorným, Jagodzinskim a najmä svetovým gitaristom Ralphom Townerom, na ktorého publikum čakalo hlboko do noci.

Druhú dekádu odštartoval Hot House (s Bartošom, Tariškom či Krajňákom), Maďarmi Djabe a skvelým poľským gitaristom J. Śmietanom. Prišiel aj J. Skrzek (z legendárnych SBB), P. Cieslikowski, L. Cruz, M. Waters, P. J. Ryba a na záver famózny Dán Bárta a jeho Illustratorphere. Rok 2003 bol rovnako pestrý. Na „džezáky“ dorazil Grzegorz Karnas, maďarské trio bubeníka Gábora Domyeiho, speváčka kubánskeho pôvodu Yvonna Sanchez, Robert Balzar, Jacek Pelc Trio a udial sa comeback Blues Bandu Petra Lipu v klasickej zostave na čele s Lubošom Andrštom.

13. ročník načalo pražské Vít Švec trio s Matejom Benkom, opäť prišiel Dodo Šošoka, AMC Trio zavolalo Ľ. Šama a M. Kureka, nechýbali ani poľské jazzové hviezdy, no vrcholom bol premiérový koncert Laca Decziho a jeho Celluly. V roku 2005 zavial v Prešove kubánsky vánok Pragasón, znovu vystúpili slovenské, poľské i české zoskupenia, headlinerom bol Jiří Stivín.

Hviezdou 15. ročníka bol gitarista Rudy Linka. Z ďalších účinkujúcich spomeňme Lipu, Cichońského, Big Band Matúša Jakabčica či AMC Trio, ktoré si tentoraz zahralo so sláčikovým kvartetom Adriána Havrana. V roku 2007 došlo k prepojeniu tunajšieho festivalu s Bratislavskými jazzovými dňami. Aj vďaka tomu mohli Prešovčania vidieť supergitaristu M. Sterna. Rozpálila ich však aj Nicole McLoude, či InterJAZZional Band.

V roku 2008 sa Čierny orol rekonštruoval, tak sa festival usídlil v Dukle, kde publikum rozpálili Dean Brown s Pavlom Jakubom Rybom, Lucia Lužinská, Miloš Železňák, maďarské vokálne kvarteto Cotton Club Singers či známa huslistka Karen Briggs. Nasledujúci rok, už na pôvodnom mieste, triumfovalo americké Christian McBride Trio. Na festival sa vrátil aj Dan Bárta s Robertom Balzarom. Atraktívny program dopĺňala plejáda ďalších mien (Zauner, Burian, Grigák, Valihora, Skolias, Duźy), debut zažilo východniarske The Illusions Trio. Najjagavejšou hviezdou vlaňajších „džezákov“ bol trubkár Christan Scott z amerického New Orleansu, zaujal aj domáci David Kollár, Poliak Pawel Kaczmarczyk, či Čech František Uhlíř.

ico

KOMENTÁR

Dvadsiatka na krku

Prešovské „džezáky“ nie sú kultúrnou udalosťou. Teda sú, ale v prvom rade sú už spoločenskou udalosťou, ktorá patrí k mestu ako 49. rovnobežka. Nielen v časoch konjunktúry, ale aj v suchších rokoch dokázali prilákať do sály ľudí všetkých generácií. Džezových fajnšmekrov, ale aj tých, čo jazz „môžu“ tak raz za rok (a to práve tu), skalných fanúšikov i mladú generáciu. Z tých najmladších sú už dnes často úspešní umelci a naopak, vyrastá ďalšia generácia. Aj na tomto ročníku sa jeden z takýchto „absolventov“ Jazz Prešova predstaví - Matej Benko.

Postupne, krok za krokom, bez veľkého haló, išliel festival ďalej, až nabral medzinárodný rozmer a rešpekt aj vo svete. A dopracoval sa k dvadsiatke, bez čo i len jedného vynechania. Peter Adamkovič, ktorý bol v tej prapôvodnej partii, drží vlajku festivalu dodnes a robí to stále výborne. A spomenúť treba aj neúnavnú organizátorku Janu Pitkovú. Tomuto tandemu sa podarilo dostať do Prešova zvučné mená a tie si festival nevedeli vynachváliť.

Svedčia o tom slová Mika Sterna, svetovej hviezdy prvej veľkosti, ktorý nešetril nadšením. A hoci mal vraj v zmluve zakotvený zákaz podávania rozhovorov, v eufórii naňho ihneď zabudol. „Džezáky“ pripravili nezabudnuteľné okamihy. Trebárs čakanie na Ralpha Townera, pre zlé poveternostné počasie, do tretej hodiny rannej. A diváci počkali, vydržali, a bol to skvelý koncert.

Nádherné momenty sľubuje aj jubilejný ročník. Na ňom nesmie chýbať synonymum slovenského jazzu a hudobného Prešova Peter Lipa, s domácim AMC Triom si zahrá (ďalšia) hviezda svetového mena Randy Brecker. Zaujímavé môže byť aj spojenie „Pištu“ Bartuša s americkým saxofonistom Andym Middletonom či závan kubánskej exotiky. Vyzerá to tak, že na svoje si prídu i „nedžezisti“, a aj tento rok prekvapí nejaký „čierny kôň“. Bodaj by prekvapenia tohto typu trvali aj ďalších aspoň 20 rokov.

ico

Profily aktérov 20. ročníka Jazz Prešov

  • MILI MORENA & N-BAND (Kuba, Poľsko)

Kubánska speváčka a tanečníčka Mili Morena sa narodila v Havane a od útleho detstva absorbovala hudbu a rytmy kubánskej salsy. Ako tanečníčka debutovala v skupine Tiempo. Neskôr začala spolupracovať s elitnými kubánskymi kapelami ako Los Van Van, NG La Banda, Dan Den, Moncada a ďalšie. Počas svojho prvého turné vystupovala v Madride s programom Cuba Salsa spolu so svetovo uznávanými vokalistami ako Omara Portuondo (známa z projektu Buena Vista Social Club), či Jacquelin Castellanos.

Ako speváčka začala svoju kariéru vo vokálnom kvartete Las Mulatas del Sabor. S ďalšími skupinami Habana Café a Salsa Morena (čisto ženská hudobná formácia) absolvovala turné v Mexiku a Európe.

V roku 1999 pricestovala do Poľska, kde vystupovala so skupinami Salsa Tropical a Calle Sol. Rozhodla sa zostať v Poľsku a založila vlastnú kapelu Mili Morena y Su Clave s ktorou účinkovala na mnohých salsa festivaloch v Poľsku a v Európe.

Jej hudba je zmesou rôznych štýlov ako salsa, bolero, cha cha cha, cumbia a moderných rytmov ako reggaeton.

Vystupovala aj s mnohými významnými poľskými umelcami ako Maryla Rodowicz, Michal Milowicz, Majka Jeżowska, Rudi Shubert, Ewa Bern a ďalší.

Jej prvý album „Soy Yo“ s promo singlom „Si te vas no vuelvas“, ktorý je zmesou karibských zvukov a rytmov salsy sa stal mimoriadne úspešným.

V súčasnosti vystupuje s niekoľkými hudobnými skupinami. Do Prešova prichádza s kubánsko-poľskou formáciou N-Band.

  • ŠTEFAN „PIŠTA“ BARTUŠ & JAZZ BROTHERS featuring ANDY MIDDLETON (Slovensko/USA)

Andy Middleton - saxofón

Štefan „Pišta“ Bartuš- kontrabas

Michal Bugala - gitara

Ľuboš Šrámek - klavír

Peter Solárik - bicie

Zoskupenie Štefan „Pišta“ Bartuš & JazzBrothers vzniklo v roku 2009 na vnútorný podnet ,,Pištu“ prezentovať a realizovať vlastné hudobné predstavy. Kompozícia je vyústením skúseností autora v rôznych žánroch a druhoch hudby. Najmä vážna hudba, hudba etník a world music. Ide o výlučne o akustický jazzový projekt v modernej interpretácii. Jednotlivé skladby reflektujú najnovšie trendy jazzovej hudby. Moderná fúzia latina, klasickej a freemusic v spojení spevnej melodiky, je výsledkom kompozície, pričom každý člen telesa má priestor na vlastnú realizáciu formou improvizácie.

Bartuš je vyhľadávaným kontrabasistom nielen na Slovensku. Je z muzikantskej rodiny, študoval na konzervatóriu v B. Bystrici, neskôr bol prijatý na VŠMU v Bratislave. Počas štúdií dosiahol viacero úspechov na štátnych aj medzinárodných súťažiach. Účinkoval s telesami z rôznych hudobných žánrov, najmä z oblasti klasickej, etnickej (SĽUK), world music, gospelu atď... Od roku 2000 je zameraný na jazz a pôsobí so špičkovými umelcami ako je (M. Jakabčic, P. Bodnár, Dodo Šošoka, T. Gajlík, M. Bugala, L. Šrámek, spolupracoval aj so zvučnými menami zo zahraničia (R. Margitza, J. Gardner, H. Curtis, H. Sokal, F. Pauer, D. Memolli, J. Muniak, G. Anderson, D. Grisset, K. Adwords...).

V súčasnosti pripravuje svoj debutový album, na ktorom sa bude podielať interpretačne aj autorsky. Ako hosť sa na turné predstaví špičkový americký saxofonista Andy Middleton, ktorý je dlhodobo kritikmi považovaný za jedného z najlepších na svete.

Aj keď je technicky majstrovský hráč, Middletonove sóla sú skôr známe pre ich inšpirujúcu fantáziu, rytmický drive, lyričnosť a dobrodružnú energiu. Takisto jeho kompozície sú harmonicky moderné a lyrické s čistým zmyslom pre tradíciu. Hrával s jazzovými ikonami ako Dave Holland, Kenny Wheeler či Ralpht Towner. Andy získal svoj titul z kompozície na Univerzite Miami.

  • RANDY BRECKER & AMC TRIO (USA, Slovensko)

Randy Brecker – trúbka

Peter Adamkovič – klavír

Martin Marinčák – kontrabas

Stanislav Cvanciger – bicie nástroje

Americký hudobník Randy Brecker ovplyvňuje a tvaruje vývoj svetového jazzu, R&B a rocku už po viac ako štyri desaťročia.

Svojou hrou na trúbke a krídlovke sa spolupodieľal na vzniku stoviek albumov od Jamesa Taylora, Brucea Springsteena a Parliament-Funcadelic až po Franka Sinatru, Davida Sanborna, Jaca Pastoria, Horacea Silvera, či Franka Zappu.

Narodil sa (1945) vo Philadelphii v hudobníckej rodine a jeho talent bol podchytený od útleho detstva. Začínal ako teenager v miestnych baroch, kde hral v niekoľkých R&B a funky kapelách. Postupne sa však cez otcovu zbierku jazzových platní dostal k Hard Bopu. Počas štúdia na Indiana University sa stal členom UI Big Bandu s ktorým absolvoval prvé svoje profesionálne turné do Ázie a Európy. 3 mesiace zostal v Európe a stal sa víťazom medzinárodnej jazzovej súťaže vo Viedni (1966).

Po návrate do New Yorku hral v Thad Jones/Mel Lewis Jazz Orchestra a Duke Pearson Big Band, s ktorým nahral dva albumy. V roku 1968 účinkoval a nahrával s legendárnou jazzrockovou kapelou Blood, Sweat and Tears.

V 70. rokoch spolupracoval s mnohými významnými hudobníkmi ako sú Steve Wonder, Yoko Ono, Billy Cobham, či gitarista Larry Coryell. Spolu so svojim bratom Michaelom založil jednu z najvýznamnejších fusion skupín v histórii - The Brecker Brothers. Hneď ich prvý album Arista získal 4 nominácie na cenu Grammy. Nahrali spolu 6 albumov, ktoré dostali spolu 7 nominácií cien Grammy.

V roku 1978 účinkujú obaja bratia v skupine Franka Zappu, s ktorým nahrajú album „Zappa in NY“.

Začiatkom 80. rokov je Randy zaneprázdnený spoluprácou s Jacom Pastoriom a jeho skupinou. Neskôr sa už venuje vlastným formáciam, v ktorých necháva vyznieť obe svoje tváre - jazzovú (Randy Brecker Quintet-Live at Sweet Basil) aj fusion (Randy Brecker-Toe to Toe).

V roku 1992 obnovil s bratom Michaelom Brecker Brothers a ich album Out of the Loop vyhral Grammy v dvoch kategóriách. V roku 1996 nahral svoj tretí sólový album Into the Sun, za ktorý získal Grammy ako jazzový sólista.

Začiatkom nového tisícročia sa Randy venuje niekoľkým svojim formáciám a spolupracuje a nahráva s celou plejádou svetových jazzových hudobníkov.

So saxofonistom Billom Evansom založil (2004) fusion skupinu Soulbop, neskôr si s bratom zahral vo WDR Big Bande, pre ktorý naaranžoval Randyho skladby Vince Mendoza. Je to zároveň posledná spolupráca oboch bratov tesne pred Michaelovou smrťou na leukémiu v roku 2007. Za album Randy Brecker Live with the WDR Big Band získal svoju štvrtú cenu Grammy.

Aj v súčasnosti je Randy mimoriadne aktívnym hudobníkom. K plejáde svetoznámych mien pribudne najznámejšie prešovské jazzové zoskupenie AMC Trio. Patrí medzi slovenskú, ale aj európsku špičku a na svojom konte má albumy Thor-Iza (2006), Soul Of The Mountain (2008) a Waiting For A Wolf (2011). Posledné dva nahrali Prešovčania spolu so svetovo uznávaným švédskym gitaristom Ulfom Wakeniusom. Na „džezákoch“ predstavia skladby z posledného CD, ale aj veci z pripravovanej novinky.

  • PETER LIPA & BAND (Slovensko)

Peter Lipa - spev

Peter Lipa ml. - klávesy

Michal Žáček - saxofóny

Michal Šimko - basgitara

Róbert Rist - bicie nástroje

Peter Lipa nestarne a rovnako zdá sa, že nestarnú ani jeho poslucháči. Už 40 rokov nachádzame na jeho vystúpeniach mladých ľudí a dá sa povedať, že rôzne generácie majú „svojho“ Lipu.

Lipa ostal verný sám sebe a to aj vtedy keď opúšťa blues a jazz. V jeho všetkých rozmanitých projektoch však vždy cítime silu pôvodných inšpirácií.

Peter Lipa prispel k novej kvalite všestranným spôsobom. Na prvom mieste sú jeho interpretačné schopnosti. Výstižné texty v prevedení skúseného speváka, ktorému rozumieť každé slovo a ktorý sa zároveň stotožňuje s každým myšlienkovým a náladovým východiskom dosiahli dokonalú podobu. Intenzívny zážitok vzniká z pocitu autenticity a vďaka nej piesne presahujú rámec generačného vyznania a nadobudli univerzálny rozmer. Veď konečne nie je v nich len sympatický nadhľad nad vlastnými – nie len vekom a chorobami – zapríčinenými limitmi.

Povestnou stránkou Lipových koncertov je ich príjemná a uvoľnená atmosféra. Prirodzený komunikatívny talent a dlhoročná rutina podložená silou prejavu, perfektný cit pri výbere spoluhráčov, to všetko sú zárukou toho, že jeho koncerty sa radia vždy k výnimočným zážitkom. Peter Lipa sa vracia na festival Jazz Prešov po piatich rokoch.

Tentoraz sa predstaví opäť s novou a zdá sa, že najmladšou kapelou svojej dlhej kariéry. Sám pri tom stál pri zrode tohto festivalu umelecky, ale aj organizačne. Dvadsiate výročie festivalu by sme si hádam bez Petra Lipu ani nevedeli predstaviť.

  • RAPHAEL WRESSNIG'S ORGANIC TRIO (A)

Raphael Wressnig - Hammond B3 Organ

Georg Jantscher - Gitara

Lukas Knöfler - Bicie nástroje

Raphael Wressnig patrí k mladej generácii rakúskeho jazzu. Ako samouk sa začal venovať jazzovej hre na klavír a hammond organ vo svojich šestnástich rokoch. Dnes je jedným z najzaujímavejších a najprogresívnejších zjavov jazzových organistov v Európe. Jeho štýl najprv podliehal vplyvom velikánov tohto nástroja ako Jimmy Smith, Jack Mc Duff,“Groove“ Holmes, ale aj súčasných novátorov ako Larry Goldings, John Medeski, či gospelový organista Billy Preston. Svoje ORGANIC TRIO založil v roku 2002 a odvtedy si buduje svoj vlastný a špecifický štýl - moderný cool soul jazz. Je lídrom niekoľkých zoskupení, v ktorých účinkujú tí najznámejší svetoví hudobníci. Sám má za sebou množstvo hosťovaní v rôznych hudobných projektoch, kde hral s tak významnými hudobníkmi (Phil Guy, Louisiana Red, Sugar Blue, James Armstrong, Steve James, Horacio „El Negro“ Hernandez...). Je držiteľom niekoľkých významných hudobných ocenení v Rakúsku. Jeho trio s gitaristom Georgom Jantscherom a bubeníkom Lukasom Knöflerom sa radí medzi najkreatívnejšie organové formácie súčasnej európskej scény.

  • MATEJ BENKO QUINTET (SK, CZ)

Matej Benko - klavír

Miroslav Hloucal - trúbka

Radek Zapadlo - saxofón

Rasťo Uhrík - kontrabas

Pavel „Bady“ Zbořil - bicie nástroje

Matej Benko sa začal venovať jazzovému klavíru ešte v Prešove pod vedením Petra Adamkoviča. Dnes pôsobí v Prahe, kde vyštudoval skladbu na Konzervatóriu Jaroslava Ježka. V súčasnosti študuje ešte jazzovú interpretáciu na JAMU v Brne. Počas desiatich rokov sa etabloval na pražskej jazzovej scéne ako líder svojho tria (CD Universality 2006), ktorý neskôr rozšíril na kvintet (CD Time Against Us, 2009 a Jazz na hradě, 2010). Jeho predchádzajúca spolupráca s triom Víta Šveca vyvrcholila sériou koncertov v Japonsku (CD Keporkar, 2004).Okrem svojich projektov spolupracuje Matej so slovenskou speváčkou Miriam Bayle, s ktorou nahral album (2010) a je stálym členom kapely Yvonne Sanchez Band. Príležitostne vystupuje s mnohými hudobníkmi jazzovej scény, nahráva a komponuje (napríklad pre divadlo) a spolupracuje tiež s Michalom Horáčkom, ktorého nový projekt bude uvedený v roku 2012. Významnou aktivitou je aj pedagogická činnosť (Konzervatoř J. Ježka v Prahe).

Matejov skladateľský prístup odvádza hudbu od zavedených klišé. Kombinuje prvky rôznych štýlov. Jeho tvorbu charakterizuje výrazná melodika, rozšírené formy, či časté zmeny metra. Na pódiu sa predstavia skvelí hráči: bubeník Pavel "Bady" Zbořil, saxofonista Radek Zapadlo, trubkár Miroslav Hloucal a spoluhráč z Matejovej prvej jazzovej kapely, basista Rasťo Uhrík, takisto pôvodom z Prešova. Benko s Uhríkom vystúpia doma po niekoľkých rokoch, v tomto zoskupení pôjde o premiéru.

  • JAM-SESSION

Po každom z hlavných večerov festivalu Jazz Prešov bude nasledovať tradičné a mimoriadne obľúbené jam-session. Aj na ňom sa predstavia kvalitní umelci. V stredu v Jazz Wine Pune to bude prešovské zoskupenie Jazz & More, vo štvrtok sa v Christianii prezentujú Poliaci Gangway. Jam-session začne každý deň o 22.30, po teda skončení hlavného koncertu.

Jazz & More

Samo Marinčák - gitara, Jozef Kehl - basgitara, Pavol Šarišský - bicie, Dano Špiner – klávesy

Samo Marinčák je synom kontrabasistu AMC Tria Martina, má však už dostatok skúseností a zahral si i s otcom v jeho domovskej formácii. Etablovanými hudobníkmi sú aj J. Kehl a P. Šarišský. Klávesáka Dana Špinera predstavovať netreba. Hráva s Komajotou, Katkou Koščovou a ďalšími menami slovenskej hudobnej scény, no najbližší mu je už dlhé roky jazz.

Gangway

Silwia Holubek - spev, Michal Kasztura – gitara, Jan Pieczonka - basgitara, Alek Grzybek - bicie, Kristína Koščíková - klávesy

Poľsko-slovenská formácia Gangway dá bodku za prvými dvadsiatimi rokmi festivalu Jazz Prešov. Skupina vznikla v roku 2009 a má za sebou rad úspešných akcií prevažne v Poľsku. Vlani sa k nej pridala nová pianistka zo Slovenska, s ktorou nahrali prvé skladby.

pad, frk

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 541
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 862
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 154
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 756
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 951
  1. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  2. Martin Borecky: Rakovina
  3. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  4. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  5. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  6. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  7. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  8. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 931
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 604
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 413
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 246
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 422
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 204
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Je tento medveď skutočne po smrti, alebo zastrelili jeho "dvojníka"?

Priblížia sa na 500 metrov a je po nich.


U.S. Steel Košice.

Odborári vyjednali zvýšenie mesačnej tarifnej mzdy.


TASR

Prípad už rieši enviropolícia.


SITA
Ilustračné foto.

Páchateľovi hrozí basa až na desať rokov.


SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  2. Martin Borecky: Rakovina
  3. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  4. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  5. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  6. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  7. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  8. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 931
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 604
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 413
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 246
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 422
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 204
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu