KOŠICE. Pred skladom Potravinovej banky v Košiciach bolo cez týždeň tesno. Dopravnú zápchu museli riešiť policajti.
Zástupcovia domovov sociálnych služieb a detských domovov z Košíc i okolia si prišli po múku a cestoviny. Trpezlivo čakali, kým ich vyložia z nákladiakov.
Sami si nepomôžu
Viac ako tonu hladkej múky a cestovín nakladali do dodávky pracovníci Domova sociálnych služieb v Kráľovciach.
„U nás sú ľudia v pokročilom veku, mentálne i fyzicky poškodení. Väčšina dostáva nízke dôchodky, sami si nedokážu pomôcť. Každá pomoc pre ľudí, ktorí sú v núdzi, je vítaná,“ myslí si riaditeľka domova Monika Bérešová.
Každý z 55 klientov má nárok na 20 kilogramov múky a cestovín. Do Kráľoviec si mohli vziať len polovicu. Na jeseň si prídu po druhú.
„Berieme 10 kilogramov múky a rovnaké množstvo cestovín na klienta, hádam to do jesene stihneme skonzumovať. Nemáme skladové kapacity, aby sme mohli vybrať naraz všetko.“
Potraviny odviezol Marcel Šimko, podnikateľ z Kráľoviec: „V domove nemajú auto, do ktorého by sa to pomestilo. Keď môžem, pomôžem.“
Z Košíc si odviezli pomoc aj do Detského domova v Žakarovciach v okrese Gelnica: „Ušetríme peniažky na letné aktivity. Keď nám Európska únia poskytla pomoc, prečo by sme ju neprijali? Prijímame ju s vďakou,“ vraví riaditeľka domova Anna Zajacová.
Incident na Spiši
V Spišských Vlachoch rozdávali potraviny aj jednotlivcom. Sto ľudí dostalo dve tony múky, rovnako cestovín. Primátor Ľubomír Fifik pomoc únie odmieta: „Nič nerieši. Ľudia potraviny zjedia a sú tam, kde predtým.“
Obáva sa aj jej zneužitia. Je presvedčený, že najmä dlhodobo nezamestnaní časť potravín predajú či vymenia za alkohol a cigarety: „Nič by nemali dostať zadarmo. Štát by pre nich mal vytvárať pracovné miesta v lesoch, povodiach, na výstavbe diaľnic. Kto nepracuje, nech neje,“ dodáva Fifik.
Rozdávanie potravín v Spišských Vlachoch sa nezaobišlo bez incidentu. Rómovia z Vlachov a zo Žehry sa pobili. Jeden skončil v nemocnici, museli zakročiť policajti.
Zložitá distribúcia
Múku a cestoviny distribuuje Potravinová banka so šiestimi partnerskými organizáciami. Zo šiestich skladov ich rozvážajú po Slovensku. Doteraz sa do skladov dostalo tristo ton potravín, osemdesiat už stihli rozviezť.
„Distribúcia je náročná na logistiku. Na Slovensku je asi 370-tisíc sociálne odkázaných ľudí. Nemôžeme každému potraviny osobne doručiť,“ hovorí prezident Potravinovej banky Marko Urdzik.
Pôvodne sa mal distribútor riadiť podľa zoznamov z úradov práce. Tie ich neposkytli, pretože by porušili právo na ochranu osobných údajov.
„Obraciame sa na samosprávy, kde by sa mali záujemcovia hlásiť. Musia sa preukázať potvrdením z úradu práce o sociálnej odkázanosti.“
Polohrubú nemáte?
Aj keď väčšina zariadení a občanov je za pomoc vďačná, nie všetci sú spokojní. Vedenie jedného ústavu sa čudovalo, prečo dostali len hladkú múku. Radšej by dostali polohrubú.
Urdzik tvrdí, že sa rozhodlo na základe štatistických údajov obchodníkov. Podľa nich je hladká múka najpredávanejšia. „Ľudia, ktorí špekulujú nad darom, ho asi ani nepotrebujú,“ myslí si prezident Potravinovej banky.
Pomoc z únie
účasť krajín je dobrovoľná,
EÚ v tomto roku vyčlenila na pomoc 500 miliónov eur,
Slovensku pridelila 45tisíc ton obilia,
najviac obilia v tomto roku dostanú Francúzsko (491 108 ton), Poľsko (441 800 ton), Španielsko (305 207 ton) a Maďarsko (132 358 ton) ,
adresátmi pomoci u nás sú poberatelia dávky v hmotnej núdzi a príspevku k dávke, či spoločne posudzovaná osoba, dôchodcovia s penziou do 305 eur, ľudia na hranici životného minima, detské domovy, domovy dôchodcov a sociálnych služieb, profesionálne rodiny, opustené matky s deťmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.