V Košiciach prerušil zápas výpadok osvetlenia

Stmavnutá Steel Aréna počas výpadku.
Stmavnutá Steel Aréna počas výpadku. (Autor: Veronika Janušková)
Marián Špacai|29. apr 2011 o 18:15

Zápas B-skupiny hokejových MS medzi Švajčiarskom a Francúzskom v košickej Steel Aréne prerušil asi na desať minút výpadok osvetlenia.

Napokon ho po predĺžení vyhrali Švajčiari.

KOŠICE. Nepríjemný štart majstrovstiev sveta zažili dnes organizátori šampionátu v košickej Steel Aréne. Krátko po začatí tretej tretiny otváracieho duelu šampionátu medzi Švajčiarskom a Francúzskom sa zrazu klzisko ponorilo do tmy. V hľadisku elektrický prúd bol, ale nad ľadom bolo "temno" a rovnako aj na informačnej kocke.

Mužstvá Švajčiarska a Francúzska museli zápas prerušiť. Našťastie, prestávka trvala len desať minút a po nej sa stretnutie riadne dohralo.

Nikdy predtým taký problém nebol

"Išlo o neočakávaný a v histórii Steel Arény doposiaľ nikdy nezaznamenaný výpadok iba jedného okruhu, a to svetelného," vysvetľoval šéf organizačného výboru MS 2011 pre Košice Petr Handl.

Ako doplnil, nešlo o celkový výpadok elektrickej energie na štadióne. "Technici arény už zisťujú príčiny, aby mohli zabezpečiť, že k takejto situácii už nedôjde. Neboli ovplyvnené systémy zabezpečujúce chladenie ľadu alebo iných zložiek dôležitých pre priebeh zápasu. Po štyroch minútach preto mohlo byť osvetlenie znova sprejazdnené a do zhruba deviatich minút zápas pokračoval."

Veci, ktoré neovplyvnia

Aj keď išlo o výpadok, ktorí organizátori sotva mohli ovplyvniť a ako na potvoru prišiel akurát počas MS, nebol to práve najšťastnejší začiatok dlho očakávaného šampionátu.

"Žiaľ, sú veci, ktoré neovplyvníme, nie sme všemocní. Človek má len obmedzené možnosti. My máme všetky systémy zaistené, aby k podobným udalostiam nedochádzalo, ale niekedy skutočne môže nastať zlyhanie, ktoré nikto nepredpokladá. Toto bol ozaj špecifický výpadok, aký tu ešte nikdy nebol."

Prerušenie netrvalo dlho, v tomto smere komunikácia medzi jednotlivými zložkami nezlyhala. "Snažili sme sa urobiť aspoň všetko pre to, aby zápas mohol čo najskôr pokračovať," dodal Handl, ktorého sme sa ešte opýtali, či po technickej stránke prišlo k použitou záložného zdroja, alebo stačil iba reštart systému.

"Naozaj išlo iba o znovunahodenie systému. Presné príčiny sa zisťujú, aby sme mohli zaistiť, aby sa to už neopakovalo."

Tréneri to vzali s úsmevom

S nadhľadom situáciu zobral tréner švajčiarskeho tímu Sean Simpson, ktorého mužstvo v tom čase hralo s Francúzmi bez gólov, ale napokon zásahom v predĺžení zápas doviedlo do úspešného konca.

"Chcem sa za ten výpadok svetla poďakovať, lebo nám tá pauza pomohla, po nej sme začali hrať lepšie," s úsmevom prehodil Simpson.

No a francúzsky kouč Dave Henderson to už len zaklincoval: "Pár minút bola tma, tak myslím, že o deväť mesiacov sa narodí veľa bábätiek," zaglosoval.

Duel sa napokon skončil tesným víťazstvom favorizovaných Švajčiarov, ktorých pred prekvapením v predĺžení ubránil obranca Vauclair.

B-skupina:
Švajčiarsko - Francúzsko 1:0 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)

Gól: 62. Vauclair (Rüthemann). Rozhodcovia: Partanen, Ronn - Terho (všetci Fín.), Semionov (Est.), vylúčení: 6:5 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 2964 divákov.

Švajčiarko: Stephan - Diaz, Bezina, du Bois Seger, Vauclair, Furrer, Sbisa - Gardner, Plüss, Rüthemann - Ambühl, Monnet, Lötscher - Trachsler, Bieber, Moser - Stancescu, Lemm, Sprunger

Francúzsko: Huet - Auvitu, Besch, Bachet, Hecquefeuille, Moisand, Roussel, Janil - Meunier, Bellemare, Treille - Fleury, S. da Costa, Desrosiers - Tardif, Gras, F. da Costa - Henderson, Arrossamena, Raux

Francúzi napriek úlohe papierového outsidera odštartovali šampionát nebojácne a v úvodnej tretine boli Švajčiarom minimálne vyrovnaným súperom. Už v 4. minúte sa pred švajčiarskym brankárom Stephanom objavil osamotený Treille, no z uhla neuspel.

Prvý útok francúzskeho tímu bol najnebezpečnejším na ľade a slovo si vypýtal aj o tri minúty neskôr, keď v oslabení unikol kapitán Meunier, no zakončenie mu nevyšlo a neujala sa ani dorážka Bellermareho. Helvéti dokázali zatlačiť protivníka najmä v presilovkách, so všetkými ich pokusmi si však gólman Huet poradil bez väčších problémov.

Druhá tretina sa niesla v podobnom duchu ako tá prvá. Obe mužstvá predvádzali útočný hokej a vedeli pohroziť aj v oslabení. Švajčiari sa v rovnovážnom stave len s ťažkosťami dostávali cez útočnú modrú čiaru a keď už aj vystrelili, narazili na pripraveného Hueta. Na začiatku tretieho dejstva sa Steel Arena pre výpadok elektrického prúdu zahalila do tmy.

Desaťminútová neplánovaná pauza prospela viac Francúzom, ktorí však svoje dve tutovky nevyužili. Potrestať ich mohol v 47. minúte Ambühl, no jeho strela tesne minula ľavú žŕdku francúzskej brány. Až do záveru riadneho hracieho času gól nepadol a na rad prišlo predĺženie. V jeho 106. sekunde sa cez francúzsku obranu predral obranca Vauclair a blafákom rozhodol o zisku dvoch bodov pre favorita zápasu.