Nové pravidlá zverejňovania informácií nemusia objasniť hospodárenie miest. Poslanci odsúhlasili úver, hoci nepoznali výšku úroku. Mesto nevie, či ho prezradí.
KOŠICE, BRATISLAVA. Mesto Košice nechce povedať, koľko dokopy dlží, ani za akých podmienok si požičia, aby dokázalo zabezpečiť svoj chod.
Hovorkyňa mesta Martina Viktorinová odmietla poskytnúť informáciu o aktuálnej výške dlhu. Odôvodnila to prebiehajúcimi rokovaniami o úvere s Dexia bankou.
Pôžičku 2,5 milióna eur v pondelok schválilo zastupiteľstvo, hoci mestskí poslanci nepoznali výšku úroku ani ďalšie podmienky. Na účtoch má mesto totiž len 280-tisíc, vyčerpaný je aj rezervný fond.
Zo zákona musí mesto zmluvu po podpise zverejniť, nevie však, či vrátane úroku. Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že ho nemôže utajovať.
Košice sa možno stanú vzorom pre iné mestá. Mnohé z nich si chcú požičiavať tiež.
Z krátkodobej bezúčelovej pôžičky chce vedenie mesta vyplatiť mzdy zamestnancov magistrátu za december a kryť náklady na činnosti, ktoré musia plniť zo zákona. Podmienky úveru taja.
S otvorenosťou voči občanom sa po novom musia zaoberať aj v banke, píše Konštantín Čikovský
Utajená zmluva
Za návrh, ktorý predložil nový riaditeľ magistrátu Pavol Lazúr (Smer), hlasovalo 38 zo 45 prítomných poslancov bez rozdielu straníckej príslušnosti. A to napriek tomu, že dôvodová správa neobsahovala jediný relevantný údaj o podmienkach pôžičky.
„Ja som nevedela, za čo mám vlastne hlasovať. Návrh je absolútne netransparentný," povedala Mária Gamcová (nezávislá). Podľa jej názoru vedenie mesta malo predložiť poslancom návrh zmluvy, ktorý banka poslala magistrátu, už pred zasadnutím.
Proti hlasoval aj Alfonz Halenár (nezávislý). „Ako môžeme hlasovať za úver, keď nevieme, čo nás bude stáť?"
Pravica hlasovala za
Návrh na čerpanie úveru podporila okrem Smeru, Mostu, HZDS aj väčšina pravicových poslancov. „Nevidím v úvere nejaký veľký problém," povedal predseda poslaneckého klubu SDKÚ, KDH, SMK, EDS Ľuboš Pajtaš.
Podmienky čerpania pôžičky nepozná ani on. „Počítam, že úroky budú tak tri percentá za rok, možno o niečo viac."
Lazúr i primátor Richard Raši (Smer) sa odmietli o podmienkach banky baviť. „Podmienky čerpania kontokorentného úveru nemôžem zverejniť bez súhlasu Dexia banky," povedal Lazúr.
Primátor považuje návrh za korektný. „Čo je na tom netransparentné? Čerpáme z existujúceho úverového rámca, za mimoriadne výhodných podmienok a na jasne cielené účely."
Nevedia, čo zverejnia
Vedenie mesta obviňuje zo zlej finančnej situácie svojich predchodcov na čele s bývalým primátorom Františkom Knapíkom (KDH). O stave účtov podľa Rašiho museli vedieť už v novembri minulého roku. Pajtáš obvinenie odmieta. „Bývalé vedenie zanechalo dosť financií."
Predstavenstvo Dexia banky malo schváliť čerpanie úveru v priebehu včerajška, podľa Rašiho by mali zmluvu podpísať dnes a zajtra by mohli byť peniaze na účte.
Otázne je, kedy a v akej podobe košická samospráva zmluvu zverejní. „Budeme musieť, zákon hovorí jasne. Ide len o to, čo považuje banka za obchodné tajomstvo. Konzultujeme to s právnikmi," povedal vedúci referátu pre styk s verejnosťou magistrátu Jozef Marko.
V prípade má jasno ministerstvo spravodlivosti. Poslanci, ktorí majú čerpanie úveru schváliť, by podľa hovorcu Petra Bublu mali poznať obsah zmluvy vrátane podmienok. Zverejnená musí byť aj zmluva.
„Výška úrokovej sadzby ani iné podmienky bánk nemôžu byť predmetom obchodného tajomstva."
Ministerstvo spravodlivosti: Podmienky úveru samospráve nie sú tajomstvom
Z novely Občianskeho zákonníka, platnej od 1. januára tohto roku, vyplýva povinnosť štátnych inštitúcií, samospráv a ďalších právnických a fyzických osôb, ktoré narábajú s verejnými zdrojmi, zverejňovať všetky zmluvy, okrem taxatívne určených výnimiek.
Týka sa to aj úverových zmlúv uzavretých medzi samosprávami a bankami. Zmluvné strany musia zverejniť aj podmienky bánk. Pre denník SME to uviedol hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla:
„Ani výška úrokovej sadzby, ani iné podmienky bánk nemôžu byť predmetom obchodného tajomstva," hovorí stanovisko ministerstva spravodlivosti.
Poslanci, ktorí majú čerpania úveru schváliť, musia podľa Bublu poznať obsah zmluvy, vrátane podmienok, aby sa vedeli rozhodnúť.
Keby samospráva dokument s podmienkami na poskytnutie či čerpanie úveru nezverejnila na svojom webovom sídle, zmluva nenadobudne účinok. „Banka by riskovala, že plní úver bez právneho dôvodu. A to by si zrejme nedovolila," dodal hovorca ministerstva.
Samosprávam chýba jasný meter na to, čo môžu v zmluvách tajiť. (Čítajte viac)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári