toré prejavil záujem približne rovnaký počet dražiteľov.
Ako sa stalo tradíciou tejto akcie, až na niekoľko výnimiek boli autori dražených diel východniari alebo ich s východom Slovenska niečo spájalo. Tento výber bol dôležitý preto, lebo aj výťažok z aukcie bude použitý na podporu mladých a talentovaných východniarov. Slogan "Východniari, spojme svoje sily a podporme náš región", ktorým dražbu otvoril prezident klubu Patriot Ing. Peter Hrinko, bolo teda úplne na mieste.
Už dražba prvého ponúkaného diela naznačila, že v sále sa zišli dražitelia s otvoreným srdcom i peňaženkou. Cena obrazu nádejnej košickej maliarky a členky klubu Jany Nálepkovej pod názvom "Cesta" (na snímke) sa z vyvolávacích 250 eur vyšplhala až na 560 eur. Samozrejme, ako správny prezident, ktorý ide ostatným príkladom, získal obraz Ing. Hrinko. Aj o ostatné diela z prvej polovice ponuky bol veľký záujem a každé zmenilo majiteľa za vyššiu než vyvolávaciu cenu. Najurputnejší boj sa zviedol o olej autora Henricha Babica pod názvom Štyri ročné obdobia. Z pôvodne 250 eur sa napokon predal za 1 360 eur. "Cenový strop som mal, ale bol vyšší ako tých 1 360 eur. Ešte tam nejaká rezerva bola," prezradil nám Košičan, ktorý obraz získal. "Mám stenu vo firme, kde už nejaké výtvarné diela visia a tento sa k nim veľmi hodí."
Okrem autorov z východu potom postupne zmenili majiteľa aj obrazy od autorov takých zvučných mien, ako Milan Laluha, Albín Brunovský, Martin Benka či Július Bukovinský. Ako sa dalo čakať, sympatická licitátorka odklepla novým majiteľom aj farebnú litografiu Pabla Picassa či dva akvarely od Jozefa Teodora Moussona. Mimochodom, záujem bol aj o také obrazy, ktorých autorov sa nepodarilo s určitosťou identifikovať. Podľa majiteľ AD Darte Dr. Jaroslava Krajňáka však šlo o diela, ktorých cena pôjde určite iba smerom hore... "Investícia do umenia je jedna z najlepších. Každé teraz vydražené dielo sa neskôr predá vždy iba drahšie," povedal odborník, aby motivoval dražiteľov v sieni.
Zaujímavý bol osud posledne ponúkaného obrazu s najvyššou vyvolávacou cenou. Kým v dražobnej sieni sa nenašiel nikto, kto by dal za olej s názvom Bankovský les od Antona Jasuscha vyvolávacích 11-tisíc eur, napokon do depozitu neputoval. Jeden z členov klubu Patriot ho napokon kúpil pri záverečnej čaši vína. Bola to určite dobrá investícia, veď niektoré diela tohto v súčasnosti na Slovensku najžiadanejšieho autora sa predali za 110-tisíc eur či 2,75 milióna a 1,45 milióna korún.
Celá akcia sa niesla v znamení značného prekračovania vyvolávacích cien. "S výsledkom som veľmi spokojný. Vydražilo sa 46 z 50 diel, čo je 92 percent. Takým číslom sa nemôže pochváliť žiadna iná podobná akcia," zhodnotil tú nedeľnú prezident klubu Ing. Hrinko. "Som rád, že východoslovenskí podnikatelia, ktorých tu bola väčšina, sa prejavili ako patrioti. Verím, že podobne úspešný bude o rok aj 2. ročník. Osloviť sa pokúsime ešte širšiu škálu umelcov a hlavne mladých východniarov, ktorých meno ešte nie je také známe, aby sa mohli touto formou zviditeľniť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári