POVODŇOVÁ AKTIVITA Čím vyšší stupeň, tým vyššie nebezpečenstvo
1. stupeň - stav bdelosti (nebezpečie povodne, začína sa hliadkovanie) 2. stupeň - stav pohotovosti (nebezpečie sa zmenilo na skutočnú povodeň, aktivizujú sa orgány protipovodňovej ochrany) 3. stupeň - stav ohrozenia (v záplavovom území hrozia škody väčšieho rozsahu alebo sú ohrozené životy)
Kde zistiť aktuálne stupne povodňovej aktivity a vývoj na jednotlivých tokoch?
O vývoji hladiny riek neustále informuje Slovenský hydrometorologický ústav na jeho webstránke v častiach
Hydrologické spravodajstvo a Hydrologické výstrahy
Vytrvalý dážď spustil spustil v noci zo štvrtka na piatok katastrofálnu povodňovú vlnu na celom východe. Evakuovali tisíce ľudí, pod vodou sú celé mestá, obce, cesty a infraštruktúrne siete sú prerušené.
Katastrofálna situácia, ktorá bola vo štvrtok najmä v južných okresoch regiónu, sa posunula aj na sever východného Slovenska.
V piatok podvečer konečne prestalo na východe pršať. Povodňovej pohotovosti však ešte nie je koniec. Vodohospodári sa obávajú presunu povodňových vĺn na dolné toky riek, najmä v regióne Zemplína, Košíc a okresu Košice - okolie. V tomto prípade najmä Hornádu, Torysy, Ondavy, Bodrogu. Čaká sa, aký bude stav riek z Ukrajiny - Latorice a Uhu, ktoré výrazne ovplyvňujú Bodrog.
"Na povodí rieky Topľa sa kumulovali zrážky v noci na piatok a spôsobili vznik povodňovej vlny, ktorá teraz pozvoľna postupuje dolu vodným tokom," uviedol na margo aktuálnej hydrologickej situácie Dušan Mydla z košického Odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku. Ako dodal, vlna by mala postupovať ďalej a počas dnešnej noci by sa mala dostať až k Horovciam v okrese Michalovce.
Podľa jeho slov preto môžu v povodí Tople nastať problémy. "Všetko závisí aj od toho, ako sa budú správať aj jej prítoky, napríklad pod Hanušovcami nad Topľou, v Hlinnom a obci Bystré v okrese Vranov nad Topľou," poznamenal.
Situácia sa môže zdramatizovať pod Horovcami na Ondave, do ktorej sa vlieva Topľa. "Voda naďalej nekontrolovateľne vyteká na lúky a okolité polia cez prerušenú hrádzu pri Markovciach," vysvetlil Mydla.
"Na vodnej stavbe Starina, kde je nádrž naplnená v retenčnom priestore, prepadáva voda cez bezpečnostný priepad," informoval Mydla. Dodal však, že na Laborci sa od obce Koškovce k Humennému zaznamenal pokles vodných hladín. "Zatiaľ sa snažíme gro jeho prietoku zastaviť vodnou stavbou Zemplínska Šírava," uzavrel Mydla.
Podľa aktuálnej informácie Slovenského vodohospodárskeho podniku - správy vodnej nádrže Ružín, dosahuje jeho súčasný prítok úroveň 580 až 600 m3/s. Pripravuje sa preto zvýšenie úrovne odtoku z nádrže zo súčasných 445 m3/s na úroveň 500 m3/s. Mydla však rozhodne poprel, že by hrozila deštrukcia hrádze, takže Košičania sa nemusia obávať. Hornád by mal kulminovať niekedy po polnoci.
Čítajte podrobné a aktuálne informácie z povodňovej situácie na východe - na Zemplíne, na Gemeri, v šarišskom regióne, v podtatranskom regióne, na Spiši, v košickom regióne
Tretí stupeň trvá na šestnástich riekach Ako informuje internetová stránka SHMÚ, o jedenástej večer bol tretí stupeň povodňovej aktivity na šestnástich riekach v regióne - na Hnilci vo Švedlári a v Jaklovciach, na Hornáde pri Spišských Vlachoch, Margecanoch, Kysaku aj Ždani, na Svinke v Obišovciach, na Branisku v Spišských Vlachoch, na Toryse pri Prešove a Košických Olšanoch, na Sekčove v Prešove, na Topli v Hanušovciach, na Radomke v Giraltovciach, na Latorici vo Veľkých Kapušanoch, na Laborci v Ižkovciach, na Ondave v Stropkove a v Horovciach, na Olšave v Bohdanovciach, na Roňave v Michaľanoch, na Bodve v Turni nad Bodvou aj Hosťovciach, na Ide v Janíku a na Bodrogu v Strede nad Bodrogom.
Druhý stupeň má rieka Hnilec v Stratenej, Poprad v Kežmarku a Chmeľnici, a Uh v Lekárovciach
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.