Korzár logo Korzár Košice

V okolí Košíc bojujú s vodou. Čani idú na pomoc vojaci

Povodňový stav v okrese Košice - okolie je kritický. Zaliate sú domy aj cesty, evakuovali desiatky ľudí. Hrozivá situácia je v Čani, ale aj na Hornáde medzi Ružínom a Košicami.

V Čani sa pripravujú na najhoršie. Noc bude pre obyvateľov krutá.V Čani sa pripravujú na najhoršie. Noc bude pre obyvateľov krutá. (Zdroj: SITA/Marián Angelovič)

Agentúrne materiály sme doplnili autorskými článkami redakcie Korzára.



KOŠICE. V južných obciach okresu Košice okolie je v súčasnosti kritická situácia. Podľa predsedníčky okresnej povodňovej komisie Oľgy Kormošovej je celá oblasť od obce Čaňa, cez Ždaňu, Nižnú Myšľu, Seňu, Kechnec, Milhosť až po hranice s Maďarskou republikou v situácii, ktorú síce zatiaľ ešte krízový štáb kontroluje, ale čoskoro sa môže stať nezvládnuteľnou.

Na pomoc Čani mieri aj armáda, situácia je veľmi zlá

Situácia v okrese Košice-okolie je naďalej veľmi kritická, najmä na dolnom toku Hornádu pri obciach Čaňa a Ždaňa.

"Od rána zhruba od desiatej stále prší. Hornád stúpa, čo má negatívny dopad na časť obce nazývanej Malá Čaňa. V súčasnosti máme zaplavených okolo dvadsaťštyri domov," povedal dnes napoludnie starosta Čane Michal Rečka.

Povedal, že zatiaľ evakuovali päť rodín, ktoré išli k príbuzným. "Ľudia sa domov držia ako kliešť. V prípade zhoršenia máme pripravené priestory v kultúrnom dome, kde by sme mohli umiestniť ďalších evakuantov a v prípade potreby vieme zabezpečiť aj pre ďalších ubytovanie v tunajšom autokempingu či hoteli Pláž," povedal Rečka. Do večera evakuovali celkovo asi 50 ľudí.

Doplnil, že v súčasnosti v obci pieskujú všetky prieniky, ktoré by mohli ohroziť ďalšiu časť Čane. "Zatiaľ sa nám to ako tak darí, ale uvidíme, čo bude, lebo Hornád neustále stúpa," doplnil starosta, ktorý má obavy, že sa pretrhne aj hrádza pri obci.

V Čani majú miestami v dvoroch vody vyše kolien. Foto: Judita Čermáková.

Podvečer už bola pod vodou celá Malá Čaňa. "Už je zaplavených 40 domov. Niekoľko ľudí sme evakuovali a sú v kultúrnom dome. Hornád ustavične stúpa. Cesta do Ždane bola doobeda uzavretá len pre osobnú dopravu, teraz už je uzavretá aj pre nákladnú dopravu a autobusy. Aj v súčasnosti tu prší tak husto, že voda tečie po cestách. S obavami očakávame, čo nám prinesie noc," povedal Rečka dnes o 18:00.

Podľa neho si obyvatelia obce musia so situáciou poradiť sami. "Mechanizmy sa tu nedajú použiť, nemôžeme kopať ani kanály, lebo nemáme kam vodu odviesť. Musíme len zabrániť šíreniu záplavy a čakať, kedy voda opadne. Ale netuším, ako sa to celé skončí," skonštatoval Rečka.

Podľa mienky viacerých tunajších obyvateľov by bolo lepšie, keby sa tie státisíce eur, ktoré vláda vyčlenila na stavbu hokejového štadióna v Čani, investovali radšej do protipovodňových opatrení.

Zaliata cesta do Ždane. Foto: Judita Čermáková

Kritickú situáciu na rieke Hornád pre dnes večer potvrdil aj vedúci odboru civilnej ochrany a člen krajského krízového štábu Rudolf Forrai. "Na pomoc do Čane, kde je mimoriadne kritická situácia, mieri 40 vojakov z prešovskej posádky. Okrem toho zabezpečujeme rozvoz stravy pre okolo dvesto evakuantov vo Veľkej Lodine," stručne informoval Forrai.

Neprejazdné cesty sú hlásené medzi Čaňou a Ždaňou, ako aj medzi Družstevnou pri Hornáde a Trebejovom.

Situácia sa zhoršuje aj v Ždani. "Dvíha sa hladina Tureckého potoka, ktorý nedávno zatopil jednu časť obce. Začali sme ukladať vrecia s pieskom a stavať hrádze. Situácia je zlá," informoval starosta Ždane Ján Kokarda.

Aktualizované správy o stavoch riek a celkovej povodňovej situácii na východe čítajte tu.

Čítajte podrobné a aktuálne informácie z povodňovej situácie na východe - na Spiši, na Zemplíne, v prešovskom regióne, v podtatranskom regióne

V Čani si na čosi podobné nepamätajú

ČAŇA. Ani najstarší Čaňania si nepamätajú také záplavy, aké ich postihli teraz. V obci jazdili iba hasičské autá, osobné policajti odstavovali ďaleko pred mostom, za ktorým už voda pokrývala cestu.

"Každú chvíľu by sa mala začať evakuácia ľudí, teraz čakáme na ďalšie pokyny," vysvetľoval nám policajný dôstojník. "Auto odstavte tu, lebo ďalej nemáte šancu. Keď sme ešte púšťali vozidlá, vošla tam do vody dodávka, silný prúd ju stiahol tak, že narazila a odtrhlo jej nárazník. Je tu taká povodeň, predpokladáme evakuáciu ľudí najmenej z dvoch ulíc."

Kým na začiatku Mlynskej obkladali ľudia domy vrecami s pieskom, na druhom konci už iba rezignovane pozerali na množstvo vody vo dvoroch, pivniciach či záhradách.

"Bývajú tu rodičia, také čosi si nepamätám, nikdy tu taká povodeň nebola," povedal nám Benjamín Byrtus. "V stredu o pol jedenástej večer hlásili v rozhlase, že majú byť ľudia pripravení na evakuáciu. Pivnice sú zaplavené úplne, chýba už iba kúsok a voda sa začne valiť do domu. Ja tu bývam od roku 1979, ale také čosi tu naozaj nikdy nebolo. Voda vždy prišla a odišla, ale toto je sila."

Zaplavené chaty

Každú chvíľu sa pri nás pristavovali ľudia, ženy ochkali, chlapi so zaťatými zubami pozerali na apokalypsu, ktorá ich postihla. Jeden zo susedov, 72-ročný Štefan Čigaš nám ukazoval modré škatule, poukladané pred bránou do domu.

"Mám tam zrno, aspoň to sa mi podarilo zachrániť. V dome máme všetko zaliate. Ako dieťa si pamätám záplavu na Mierovej ulici, vtedy sme sa tam člnkovali, ale nebolo to ani zďaleka také zlé ako teraz. Za našimi domami majú ľudia záhrady s chatkami, tie sú zatopené celkom."

Desiatky domov boli na tom dnes v Čani tak isto, chlapi nestíhali napĺňať vrecia pieskom. Zaplavenú cestu si ľudia fotili, nakrúcali kamerami.

"Pán farár, veď už vám gumáky bude treba," kričala akási ženička na muža, ktorý sa k nám blížil od zaplaveného úseku cesty na bicykli. "Ja som to už vzdal, idem radšej späť," reagoval miestny duchovný. Medzitým evakuovali zo zaplaveného domu jednu rodinu.

"Druhá sa zdráha odísť, sedia v obývačke a čakajú, čo bude ďalej," uviedol starosta obce Michal Rečka (Smer-SD). "Budeme ich každú hodinu monitorovať, keď kývnu z okna, že chcú byť evakuovaní, pôjdeme po nich člnom. Tá prvá rodina išla k príbuzným."

krs, sam

Unikátna hrádza v Trstenom

Prejsť do Ždane osobným autom sa nedalo, hasiči nás zobrali zásahovým. Išli sme s nimi do obce Trstené pri Hornáde, kde spolu s vojakmi a miestnymi obyvateľmi stavali v stredu až do polnoci unikátnu a na Slovensku ojedinelú hrádzu. Vybudovali ju v dĺžke asi 850 metrov z vakov naplnených vodou.

Trstené pri Hornáde. Veliteľ hasičov Ľ. Hochvart pri unikátnej hrádzi z vodných vakov.
Foto: Judita Čermáková

"V tejto chvíli je problematický úsek medzi Čaňou a Ždaňou, kde nám voda zalieva cestu, určite neprejdú osobné vozidlá, skúšame to nákladnými," uviedol dnes dopoludnia v Čani Ľubomír Hochvart, riaditeľ OR HaZZ Košice-okolie. "V ďalších obciach je situácia takisto vážna, ľudia majú zaplavené pivnice, domy. Naši hasiči zasahujú, snažia sa pomáhať, no kým je vysoká voda, naša pomoc je neúčinná. V stredu sme navyšovali hrádzu pri obci Trstená pri Hornáde, naši príslušníci evakuovali ľudí v obciach Malá a Veľká Lodina. Hrádza, ktorú sme stavali v Trstenom pri Hornáde, je špecifická zložením, tvoria ju päťmetrové vaky, každý obsahuje päť kubických metrov vody. Takáto hrádza bola vytvorená v takomto rozsahu na Slovensku po prvý raz."

Pri spiatočnej ceste do Čane sme videli, že Hornád zalial cestu tak, že sa rieka spojila. Prejsť tadiaľ mohli už iba nákladné autá, prípadne autobusy.

V Kechneci zaplavilo všetky zdroje vody

Zaplavené sú aj všetky zdroje pitnej a priemyselnej vody v katastrálnom území obce Kechnec, ktoré zásobujú priľahlú priemyselnú zónu a obce Kechnec, Seňa a Milhosť.

Ako povedal starosta obce Kechnec Jozef Konkoly, ohrozené je aj čistenie a odvádzanie odpadových vôd. Veľké škody spôsobili i zosuvy pôdy, keďže ich následkom sa odtrhol výtlačný aj zásobný rad potrubí na zásobovanie Priemyselnej zóny Kechnec. "Obec Kechnec v snahe predísť obrovským škodám spoločností etablovaných v priľahlej priemyselnej zóne a v snahe zabezpečiť pitnú vodu pre svojich občanov a okolité obce začala na vlastné náklady riešiť situáciu. Momentálne vŕtame náhradné vodné zdroje v nezaplavených oblastiach katastra, ktoré by mali zabezpečiť prísun surových vôd do úpravne vody," povedal Konkoly. Ako dodal, mali vážne problémy so zabezpečením čerpadiel. Nakoniec sa im ich podarilo kúpiť v Maďarsku. "Pracovníci obce Kechnec nepretržite pracujú na zhotovení a spojazdnení nových náhradných vodných zdrojov, keďže spojazdnenie pôvodných vodných zdrojov za predpokladu priaznivého počasia nebude možné skôr ako za 30 dní."

Podľa slov starostu by bolo v tejto kritickej situácii vhodné, aby si svoje povinnosti začal plniť aj správca medzinárodnej cesty I. triedy I/68, pretože celý úsek trpí nápormi valiacej sa vody z nepriechodných dažďových rigolov.

tasr

V Lodinách pod Ružínom je spúšť, 120 ľudí evakuovali

Na odtokovej strane vodnej nádrže Ružín sa situácia síce stabilizovala, ale neznamená to, že by tu skončili problémy.

Ako povedala starostka obce Malá Lodina Adriána Fečková, už tretí deň majú v obci vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. "Našťastie sme zvládli aspoň lokálnu povodeň, ktorá sa na nás valila z lesa. Chvalabohu sme tu pred dvoma rokmi vybudovali malé priehrady, ktoré vodu aspoň čiastočne regulujú. Vlnu z Ružína sme však nečakali," povedala Fečková.

Hornád v Malej Lodine odrezal prístup k domom. Foto: TASR/Milan Kapusta

Starostka sa hnevá na vodičov nerešpektujúcich zákaz vjazdu na cestu do obce. "Nemôžem teraz posielať ľudí, aby ich na to upozorňovali, doteraz sme vytiahli tri zatopené autá," uviedla Fečková. "Mrzia ma tvrdenia niektorých ľudí, že sme celkom odrezaní od sveta, a preto k nám nemôžu doviezť piesok na vrecovanie. Keď niekto dokáže lietať vrtuľníkom nad Ždaňou či Čaňou, určite by mohol prísť na pomoc aj k nám. Problémy s nedostatkom potravín zatiaľ nemáme."

Ohrozená Veľká Lodina. Záplavy ju takmer odrezali od sveta.
Foto: Aeroklub Košice

Počas celého dňa v oblasti mierne popŕchalo, čo obyvateľov obce určite nepotešilo. "Voda síce trochu klesla, ale nie je to žiadna výhra. Ružín je stále preplnený a bojíme sa väčších povodňových vĺn," poznamenala starostka obce. Ako dodala, v obci hrozí zosuv pôdy z okolitých kopcov. Aj na prístupovej ceste od vodnej nádrže Ružín sa pôda zosypala na niekoľkých miestach až na cestnú komunikáciu a museli ju odpratávať ťažké mechanizmy.

Veľmi zlá situácia je v obci Veľká Lodina. Podľa starostu Petra Lukáča (KDH) voda ich doslova odrezala od sveta.

"Od Kysaku sa k nám dostať nedá, jediná ako-tak schodná cesta je cez Jahodnú," povedal nám o 14.30 hod. "Horšie je to, že od stredy večera nefunguje žiadne zásobovanie obce, dochádzajú nám potraviny a 120 ľudí je evakuovaných v kultúrnom dome. Momentálne riešime situáciu s obvodným úradom, ktorý by mal zabezpečiť pre obec potraviny, ale aj prikrývky pre evakuovaných ľudí. Maximálne im zatiaľ môžeme variť čaj. Ráno voda klesla, teraz opäť stúpa."

V obci Veľká Lodina je 120 obyvateľov z rómskej osady dočasne ubytovaných v miestnom kultúrnom dome. "Všetko sme nechali v domoch, kde je teraz viac ako jeden meter vody. Nemáme suché veci ani peniaze, všetko ostalo tam. Niektorí z nás od utorka nejedli," prezradil jeden z obyvateľov osady Jozef Žiga.

Hornád vo Veľkej Lodine. Foto: TASR/Milan Kapusta

Podľa starostu voda zasiahla takmer všetky domy v obci. V rodinnom dome Ambrichovcov, ktorý stoji hneď pri brehu rieky, už stihli vyčerpať vodu z obytných izieb. "Bolo tu asi 20 až 30 centimetrov vody. Tá teraz opäť stúpa, ale dúfame, že to už nebude v takej sile," povedali. V obci je poistených len niekoľko domov. Poisťovne odmietajú poistiť nehnuteľnosti v záplavových oblastiach. V záhradkárskej časti obce Kysak má podobný problém aj Víťazoslav Krúpa. Jeho rodinný dom je odrezaný od materskej obce, ale aj prístupovej komunikácie. Okolo domu má asi 70 centimetrov vody. Cesta do Kysaku je zatopená. Všetci teraz spisujú škody.

Starostovia obcí rátajú poškodenie obecných majetkov. "Musíme však počkať, kým voda opadne," tvrdili svorne. Predpokladané škody sa budú šplhať do miliónových súm.

Z Ružína sa stále valí obrovské množstvo vody. Foto: TASR/Milan Kapusta

V Košiciach uzavreli Kostoliansku cestu

Krízový štáb mesta Košice dnes napoludnie rozhodol o uzatvorení Kostolianskej cesty vedúcej z mesta do Družstevnej pri Hornáde. „Krízový štáb rozhodol, že pre kritickú povodňovú situáciu a podmývanie vozovky bude úsek Kostolianskej cesty v oboch smeroch uzavretý do odvolania. Oddelenie správy komunikácií košického magistrátu so súhlasom Krajského dopravného inšpektorátu Policajného zboru SR v Košiciach cestu uzatvorilo betónovými panelmi za križovatkou na obec Ťahanovce až po kameňolom. Uzatvorený úsek Kostolianskej cesty je označený aj dopravným značením,“ uviedla hovorkyňa košického magistrátu Katarína Jantošovičová.

Zaplavené Kostoľany nad Hornádom. Foto: Aeroklub Košice.

Na celom území Košického kraja naďalej platí mimoriadna situácia, na rieke Hornád je vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity. Katarína Jantošovičová z košického magistrátu včera na obed informovala: "vzhľadom na nepriaznivú meteorologickú predpoveď, ktorá avizuje na nasledujúcich 24 hodín trvalý dážď, sa očakáva, že nepriaznivý vývoj povodňovej situácie bude v nasledujúcich hodinách pretrvávať. Záchranné tímy sa pripravujú na ďalší možný nárast hladiny rieky Hornád. Všetky ohlásené uzávery cestných komunikácií ostávajú v platnosti. V pohotovosti sú všetky zložky civilnej ochrany a prebieha neustály monitoring vybudovaných hrádzí."

Z Hutky len na Košice

Nové zátarasy zakazovali dnesa ráno vjazd do Nižnej Hutky z oboch možných odbočiek, no výjazd zakázaný nebol. "To je nenormálne, vyjsť môžem, ale naspäť sa už nedostanem?" rozčuľoval sa Július Sásfai.

Krajská policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová vysvetlila, že obyvatelia z obce a do obce jazdiť môžu bez toho, aby boli sankcionovaní. "Musia však rešpektovať dopravné značenie, teda nesmú ísť na Bohdanovce - Nižnú Myšľu a obec môžu opustiť z výjazdu smerom na strelnicu, ale len v smere do Košíc." Dodala, že k úprave pristúpili kvôli podmytej Slaneckej ceste a zosuvu vozovky. Na mieste uzávery priebežne hliadkujú policajti.
V priebehu dňa však už cestári zátarasy premiestnili rozumnejšie. V časti Komočov sa asi štyri domy ocitli pod vodou. Približne dvojmetrová hladina Torysy zaliala blízku cestu k záhradkám a odrezala tak od sveta ďalšie asi tri obývané domy, do ktorých sa ľudia dostanú len pešo cez polia.

Z Ružína vypúšťajú menej

Košickí vodohospodári dnes popoludní vyhodnotili situáciu po najčerstvejších informáciách od meteorológov ako vážnu.

Ružín plný vody až po okraj. Foto: Aeroklub Košice

"Prognózy sú také, že môžeme vraj očakávať až 50 milimetrov vodných zrážok, takže je to naozaj vážna situácia," skonštatoval Dušan Mydla z košického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku. "Vodná nádrž Ružín je plná, avšak kým v stredu sme z nej vypúšťali 420 m3 vody za sekundu, teraz je to len 290 m3. Dlhodobý ročný prietok nádrže je okolo 15 až 17 m3/s, najviac vody sem vypúšťali v roku 1974, vtedy to bolo až 440 m3 za sekundu."

Občanov hasiči upozorňujú, že nie je efektívne čerpať vodu zo zaplavených objektov, ak sa hladina rozvodneného toku nachádza vyššie ako sú zaplavené priestory. V takom prípade je nevyhnutné počkať, kým hladina klesne.

V Krásnej a v Džungli evakuovali

Ľudí v Krásnej vystrašil zosuv pôdy, v Džungli zaplavilo domy, voda ohrozuje ľudí aj na Opátskom a v Šaci.

KOŠICE. V mestskej časti Krásna sa situácia dnes zhoršila. Vrch nad Ulicou 1. mája sa zosypal nad ďalšie pozemky. Ohrozuje asi desať domov.

Evakuovali Ulicu 1. mája

V utorok muselo asi desať ľudí z dvoch rodín opustiť svoje domovy. Objavovali sa stále nové trhliny. "Obyvatelia boli evakuovaní, zatiaľ každý prejavil záujem sa dočasne presťahovať ku rodine. Oblasť monitorujeme, ostatným sme ponúkli možnosť evakuácie cez noc do priestorov v kultúrnom dome alebo základnej škole," povedal starosta Marek Kažimír (nezávislý).

Zosuv pôdy v mestskej časti Košíc Krásna. Foto: TASR/František Iván

Zaplavilo záhradky

Hasiči museli v utorok večer zachraňovať aj záhradkára v chatke. "Bol tam so svojím pudlíkom, zrazu ho prekvapila voda, potom sa už bál vyjsť, lebo bol silný prúd a voda stále stúpala. Podarilo sa nám s ním nadviazať telefonický kontakt a volali sme hneď hasičov, ktorí ho aj so psíkom s pomocou rebríka vyslobodili," vysvetľoval starosta.

Hlavy v smútku majú i ďalší krásňanskí chatári, najmenej 30 záhrad pozdĺž Hornádu v smere od splavu vo Vyšnom Opátskom sa zmenilo na bazén. Zatopilo tiež letnú terasu krčmy, obydlia tam priamo ohrozené dnes neboli. Spodná voda vyrážala v lokalite Benkova a Za mostom, zatopilo asi dvadsať ďalších pivníc.

V Džungli evakuovali

Vysoká hladina Hornádu dala zabrať takisto džungľanom. "Voda dosiahla už pomaly násyp nad kultúrnym domom na severnom nábreží, hrozilo prelievanie," povedala starostka Adriana Balogová (nezávislá). "Začali vyrážať spodné vody, štyri domy boli úplne zaplavené. Dve rodiny sme museli evakuovať, ostatní šli k rodinám. "Útočisko našli v budove ZŠ Družicová v mestskej časti Nad jazerom.

V asi dvadsiatke ďalších domov zalialo pivnice. Spodná voda dokonca znefunkčnila kanalizáciu, na uliciach buble voda v kanáloch, preráža aj cez výlevky do domov. Dnes sa Džungľa pripravovala na najhoršie, vrecovali okolia domov a zabezpečovali prípadnú evakuáciu na Sídlisku Ťahanovce.

Letecký pohľad na Hornád pri ťahanovskom moste na začiatku Košíc. Foto: Aeroklub Košice

Šacu ohrozovala Dúbrava

So živlom bojovali aj v Šaci. "Za posledné dni to nevyzeralo vôbec dobre. Dnes sme dokončili záchytné odvodňovacie rigoly. Obývanú časť ohrozovala prívalová voda z lesa od Dúbravy. Zaplavila nielen pôdu, ale aj obydlia, ale nikto ich nemusel opustiť. Zatopené boli pivnice, ale v niektorých prípadoch aj obytné miestnosti. V potoku Ida, ktorá je pod vodným dielom Bukovec, je voda nad normálom, ale nevylieva sa," skonštatoval starosta Rudolf Reštei (SOS).

Zemina tlačí na chaty

V zóne ohrozenia Hornádom je mestská časť Vyšné Opátske, čo im nedá už niekoľko nocí spávať. Obavy stále trvajú. "Objavili sa bočné priesaky hrádze v spodnej časti obce, ktorú spevňovali vrecami s pieskom. Spojnica s Krásnou po Šípkovej ulici je zaliata vodou, a teda neprejazdná. Zdemontovať sme museli nedávno postavený altánok. Je poškodený. Zosuvmi pôdy sú stále ohrozené tlakom rozbahnenej zeminy dve chaty na Dubovej ulici, z toho jedna trvalo obývaná. Ďalší dom stojí zosunutým nánosom v ceste. Majitelia odišli k príbuzným, včera správca zelene orezával stromy, ktoré ležali na streche," povedal starosta Miloš Beca (KDH).
ee, pod
Povodne obmedzili železničnú i autobusovú dopravu

Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. (ZSSK) upozorňuje cestujúcich, ktorí plánujú svoju cestu vlakom smerom na východné Slovensko do Košíc, aby v súčasnej situácii zvážili svoju cestu. Na trase Žilina - Margecany - Košice sa pre počasie komplikuje cestovanie a vlaky majú spomalenú rýchlosť najmä v okolí Košíc (Malá Lodina), pričom dochádza k meškaniu vlakov približne 30

O dvanástej bola obmedzená vlaková doprava na trati Košice - Malá Lodina. V úseku Kysak - Košice a späť boli viaceré osobné vlaky odrieknuté. Rovnako boli odrieknuté dva vlaky na úseku Margecany - Košice a späť.

Koľajnice odplávali . Rozbesnenému živlu železničná trať pri Kostoľanoch nad Hornádom nedokázala dlho vzdorovať. A dnes popoludní už kus koľajníc padol do Hornádu. Železničiari bez prestávky pracovali na odstránení následkov, no aj tak sa to neobišlo bez veľkého meškania vlakov.
Foto: mp

Linka 28 premáva len do Nižnej Hutky

Pre zložitú povodňovú situáciu, ktorá zneprejazdnila cestu do obce Nižná Myšľa, musel Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upraviť premávku na autobusovej linke č. 28. Cestné komunikáciu sú neprejazdné z dôvodu zvýšenej hladiny vodného toku, ako aj následného zosuvu pôdy. TASR informovala hovorkyňa DPMK Monika Murová.

"Linka 28 bude až do odvolenia premávať len po zastávku Nižná Hutka, DPMK odporúča cestujúcej verejnosti využiť vlakovú dopravu zo Železničnej stanice Košice v smere Nižná Myšľa. Pracovníci DPMK situáciu monitorujú. Ihneď, ako to bude možné, bude autobusová doprava do Nižnej Myšle obnovená," spresnila Murová.

sita
Uzavreli viacero ciest
  • V stredu večer došlo k uzavretiu mosta do obce Ťahanovce, ktorý je neprejazdný, rovnako je uzavretá Kostolianska cesta pri výjazde z mesta, kde v úseku od odbočky do obce Ťahanovce až po kameňolom došlo k zaplaveniu vozovky riekou Hornád. Cestu mesto uzatvorilo betónovými panelmi. Mestská polícia uzavrela cesty vedúce pozdĺžne s korytom rieky smerom k tunelu."
  • Uzavretá je aj cesta zo Zdoby smerom na Byster
  • Na okolí sú podľa riaditeľa Správy ciest KSK Zoltána Bartoša uzatvorené cesty Hosťovce - Turnianska Nová Ves, cesta na Dvorníky, ako aj úsek Nižná Hutka - križovatka Nižná Myšľa.
  • Uzavreli aj Slaneckú cestu od Krásnej, zároveň osadili dopravné značky na obchádzkové trasy. Vedú v smere zo Slanca - Rákoš - Blažice - Ruskov - Ďurkov - Bidovce na cestu I. triedy smerom na Dargov alebo Košice. Druhou možnosťou je obchádzka smerom na Hanisku a ďalej cez Čaňu, Nižnú Myšľu na Bohdanovce, avšak len pre autá do 3,5 tony."
  • Ak sa chcete dostať smerom na Trebišov, využite cestu na Dargov.
  • DPMK obmedzil linku MHD č. 28, ktorá bude až do odvolania premávať len po zastávku Nižná Hutka, cestujúcim odporúčajú využiť vlakovú dopravu v smere Nižná Myšľa.
  • Neprejazdná je cesta v Ploskom, kde došlo k vyliatiu Torysy na cestu, v úseku Čaňa - Ždaňa je kvôli pretekaniu vody na cestu povolený prejazd len pre nákladné autá.
  • Stále neprejazdná je komunikácia v úseku Trebejov - Kysak - Malá Lodina, ako aj cesta Družstevná pri Hornáde - Kostoľany, pre vybreženie Hornádu.
  • Na okolí sú aj cesty s obmedzením dopravy - most v Bohdanovciach, kde je poškodený pilier, a preto bola na jeho prejazd znížená povolená hmotnosť.
  • V úseku Jasov - časť Počkaj je možný len prejazd v jednom jazdnom pruhu. Obmedzená doprava je aj v úseku Herľany - Banské, kde došlo k čiastočnému zosuvu.


    Most medzi Budimírom a Kráľovcami je uzavretý. Foto: Dana Schwartzová
red.
Ako postupovať po záplavách podľa rád doktora Igora Bukovského

Voda:

  • Aj nápoje v uzatvorených fľašiach sú bezpečné, len ak neboli v kontakte so záplavovou vodou.
  • Dezinfikovať je potrebné vodu na pitie, varenie, umývanie riadu, ústnu hygienu, prípravu ľadu, kúpanie malých detí, umývanie rán.
  • Najbezpečnejší spôsob dezinfekcie je varom 1 až 5 minút, dá sa i chlórom, čo však neničí úplne všetky baktérie. Pitnú vodu na priame použitie dezinfikovať prípravkom Aquasteril, na studne použiť Savo. Rôzne chemikálie spolu nikdy nekombinovať!


Potraviny a riady:

  • Podľa vône a chuti sa nedá určiť bezpečnosť potravín.
  • Všetky potraviny, ktoré prišli do kontaktu so záplavovou vodou, je nutné vyhodiť.
  • Potraviny uskladnené v chladničke, kam sa kontaminovaná voda nedostala, sú bezpečné len 4 hodiny po odpojení prúdu. V mrazničke max. do 48 hodín.
  • Všetky riady a kuchynské plochy je potrebné vydezinfikovať. Týka sa to však len kovových a keramických riadov s nepoškodenou glazúrou. Drevené, hlinené a plastové je nutné vyhodiť.


Najdôležitejšie všeobecné informácie:

  • Časté umývanie rúk pred každou manipuláciou s tekutinami a jedlom.
  • Pravidelná kontrola prípadných poranení a ich ošetrenie.
  • V prípade spolupracovníkov v zaplavených oblastiach kontrola zaočkovania proti tetanu.
  • Pri upratovaní a čistení je nutné používať nepremokavý odev, rukavice po lakte, okuliare a rúško. Pri čistení chemikáliami je vhodný aj respirátor.
  • Vnútorné priestory upratovať vždy pri otvorených oknách.
  • Odstrániť všetky prípadné lieky, chemikálie a iné nebezpečné predmety, ktoré sa vo vode voľne pohybujú a sú v dosahu detí.
  • Vyhodiť všetky zaplavené hračky, cumlíky a plastové fľaše.
  • Ak nebolo potrebné zo zaplaveného obydlia odísť, treba všetky povrchy začať čistiť a sušiť najneskôr do 48 hodín. Ak to nie je možné, všetci alergici, astmatici a ľudia s oslabenou imunitou by mali obydlie opustiť.
nit

Autor: sam, krs, ee, pod, nit

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 708
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 721
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 996
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 739
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 149
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 479
  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 451
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 472
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 353
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 937
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 346
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 339
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 881
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 417
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 451
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 472
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 353
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 937
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 346
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 339
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 881
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 417
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu