TREBIŠOV. V okrese Trebišov vyhlásili napoludnie mimoriadnu situáciu pre problémy na riekach Ondava a Latorica. Aj večer bola situácia ešte vždy kritická. Po zasadaní krízového štábu to uviedol jeho šéf a prednosta trebišovského obvodného úradu Róbert Puci.
„Podarilo sa nám v spolupráci s vojakmi na Ondave v mieste pretrhnutia zvýšiť hrádzu. Na Latorici sa pri spevňovaní hrádze urobil tiež kus roboty. Dúfame, že to do rána vydrží, hoci očakávame, že Latorica, Ondava a ďalšie rieky budú ešte stúpať,“ povedal Puci.
"Na Ondave sme museli navýšiť o pár metrov hrádzu na mieste, kde ju pretrhlo pred dvoma týždňami, lebo ešte nie je na úrovni pôvodnej hrádze a na rieke Latorica začína na dosť veľkom úseku hrádza sadať," konkretizoval Róbert Puci s tým, že v prípade pretrhnutia by bolo ohrozených vodou päť obcí, Zatín, Boľ, Rad, Soľnička a Svätá Mária. Vodohospodári preto poslali popoludní na miesto ťažkú techniku a hrádzu spevňovali kameňmi.
Na hrádzi pracujú aj dobrovoľníci
Pri spevňovaní hrádze na Latorici medzi obcami Rad a Zatín pomáhajú občania viacerých obcí na juhu Trebišovského okresu.
Ako podvečer spresnil Dušana Mydla z košického odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku, ide o približne 50-metrový úsek päty hrádze, ktorú už raz spevňovali pred dvoma týždňami. Pracuje tam niekoľko desiatok dobrovoľníkov. Podmienky sú o to zložitejšie, že na Zemplíne stále prší. Vodohospodári zároveň pripravujú prístupovú komunikáciu na 700-metrovom úseku, aby tam mohli nákladnými automobilmi navážať ťažký lomový kameň.
Ako kritickú zhodnotil situáciu na Latorici starosta Zatína Zoltán Szaxon, o evakuácii obyvateľov však zatiaľ neuvažujú.
Povodňová situácia na východe je zlá. Aktualizované podrobnosti čítajte tu.
Pri Zemplínskom Hradišti nasadili osemdesiat vojakov
Štyridsať vojakov z michalovského mechanizovaného práporu a rovnaký počet zo zmiešaného mechanizovaného práporu Trebišov pomáhalo pri hroziacej povodni pri obci Zemplínske Hradište - časť Július. "Vojaci plnia, vozia a ukladajú vrecia s pieskom pri prečerpávacej stanici, kde sa opäť hladina Ondavy nebezpečne zvýšila, " uviedol hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga.
Vojaci na rovnakom mieste zasahovali už 17. mája, kedy sa im podarilo zabrániť preliatiu hrádze a vyliatiu rieky z koryta.
Kritická povodňová situácia na Slovensku si v ostatných týždňoch vyžiadala nasadenie stoviek vojakov a desiatky kusov techniky. Na zásah a pomoc civilným zložkám je pripravených viac ako 3 000 vojakov s viac ako 1 000 kusmi ženijnej, protichemickej, spojovacej, prepravnej a uvoľňovacej techniky, rovnako aj vrtuľníky vzdušných síl. O pomoc ozbrojených síl môžu požiadať jednotlivé krízové štáby a povodňové komisie.
V okrese Trebišov došlo k lokálnym povodniam vo viacerých obciach. Najvážnejšia situácia je v obci Kuzmice, kde sa vylial miestny potok a zaplavil rómsku osadu. „Starosta vykonal potrebné opatrenia na evakuáciu okolo sto obyvateľov rómskej osady. Väčšina obyvateľov však evakuáciu odmietla,“ informoval Puci.
V obci bola zaplavená Športová ulica – rodinné domy, dvory, záhrady, pivnice. Povodeň postihla aj obce Čerhov, Michaľany, Kazimír v časti Malý Kazimír, Slivník. Voda spôsobuje problémy aj v obciach Nižný Žipov, Plechotice a Malý Ruskov, Zemplínske Hradište, Ladmovce, Zemplínsky Branč, Klin nad Bodrogom, v časti mesta Trebišov - Paričov, Zemplín a Veľaty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín