Vytrvalý nočný dážď na východnom Slovensku zhoršil povodňovú situáciu. Rieky v regióne stúpli, viaceré dosiahli tretí stupeň povodňovej aktivity. Ráno na väčšine územia dážď ustal. Rieky, až na výnimky, začali postupne klesať, vodné nádrže sú takmer plné.
POVODŇOVÁ AKTIVITA Čím vyšší stupeň, tým vyššie nebezpečenstvo
1. stupeň - stav bdelosti (nebezpečie povodne, začína sa hliadkovanie) 2. stupeň - stav pohotovosti (nebezpečie sa zmenilo na skutočnú povodeň, aktivizujú sa orgány protipovodňovej ochrany) 3. stupeň - stav ohrozenia (v záplavovom území hrozia škody väčšieho rozsahu alebo sú ohrozené životy)
Kde zistiť aktuálne stupne povodňovej aktivity a vývoj na jednotlivých tokoch?
O vývoji hladiny riek neustále informuje Slovenský hydrometorologický ústav na jeho webstránke v častiach
Hydrologické spravodajstvo a Hydrologické výstrahy
Zlá povodňová situácia sa presunula z južných oblastí aj severnejšie. Stále však trvá najmä v okresoch Trebišov, kde je od nedeľňajšieho popoludnia mimoriadny stav, a Košice-okolie. Záplavy hlásia aj z ďalších miest a obcí, najmä horného Zemplína a severu Šariša, ale aj podtatranského regiónu. V noci sa k vytrvalému dažďu pridal aj búrlivý vietor, ktorý vyvracal a lámal stromy predovšetkým v horských oblastiach.
O aktuálnej povodňovej situácii v regióne Zemplína čítajte tu.
Sedem riek na treťom stupni
Dnes o jedenástej večer bol podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásený na Roňave pri Michaľanoch, na Hornáde v Kysaku a v Ždani, na Toryse pri Košických Oľšanoch, na Olšave pri Bohdanovciach, na Bodve v Turni nad Bodvou aj Hosťovciach, na Ide v Janíku a na Ondave v Horovciach.
Roňava, Ida, Bodva Olšava a Hornád už majú klesajúcu tendenciu. Torysa v Košických Oľšanoch hodinu pred polnocou ešte stále nekulminovala a mierne stúpala. Stály vzostup v posledných hodinách zaznamenali na Ondave v Horovciach, ktorá akútne hrozila vyliatím.
Druhý stupeň povodňovej aktivity platí na Hnilci vo Švedlári, na Laborci v Ižkovciach, na Uhu v Lekárovciach a na Topli v Hanušovciach. Druhý stupeň platí aj na prítoku do nádrže Šírava v Michalovciach-Žabianoch.
Prvý stupeň povodňovej aktivity je na rieke Bodrog v Strede nad Bodrogom, na Hnilci v Stratenej a v Jaklovciach, na Hornáde pri Spišských Vlachoch a v Margecanoch, na Toryse v Sabinove, na Dunajci v Červenom Kláštore, na rieke Poprad v Chmeľnici, na Mlynici vo Svite, na Laborci v Koškovciach a na Latorici vo Veľkých Kapušanoch.
Hladiny sledovaných riek na horných tokoch postupne klesajú. Na stredných a najmä dolných tokoch väčších riek voda kulminuje a začína tiež pomaly opadávať, až na spomínané výnimky. Na väčšine územia východu po celonočnom daždi zrážky predpoludním ustali.
O aktuálnej situácii v košickom regióne čítajte tu. Aktuálnu situáciu v podtatranskom regióne nájdete tu a v spišskom regióne tu. O povodňovej situácii v šarišskom regióne čítajte tu.
Nádrže sú takmer plné Povodňová vlna po výdatných zrážkach naplnila vodné nádrže na východnom Slovensku. Ako spresnil Roman Ivančo z dispečingu košického Odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku, najviac, až na 99 percent, je naplnená vodná nádrž Dobšiná. Vodohospodári však očakávajú pokles. "Domaša je naplnená na 92 percent z celkového objemu. Tam už prakticky voda prepadá cez bezpečnostný prepad, čiže sa nám už plní retenčný objem. Je tam ale ešte dostatočný priestor na to, aby sa transformovala povodňová vlna," uviedol Ivančo.
Rovnako nad 90 percent sú naplnene aj vodné nádrže Ružín a Bukovec. Starina je plná na 85 percent a Zemplínska Šírava na 75 percent z celkového objemu.
Situácia podľa Ivanča nie je kritická. "Máme k dispozícii ešte retenčné priestory, kde sa môže tá povodňová vlna transformovať. Naplnili sa nám vodné nádrže, ale na to sú tu. Ten priestor, ktorý v nich bol, značnú časť povodňových prietokov zachytil," konštatoval Roman Ivančo.
"Očakávame nárast prítoku vôd aj z Ukrajiny, kde spadlo za posledných 24 hodín 32 mm zrážok a Uh stále stúpa, jeho hladina ešte ani v Užhorode nekulminuje. V činnosti sú všetky čerpacie stanice melioračných kanálov na Východoslovenskej nížine. Povodie ako celok je však už nasýtené,“ informoval ešte ráno pracovník košického odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku Dušan Mydla.
Podľa jeho slov na Východnom Slovensku bola podobná situácia v takom rozsahu ako teraz v roku 2004 a najdramatickejšia bola situácia v roku 1974.
Bilancia povodňovej nedele na východe. Čítajte, aká bola situácia v okrese Trebišov, Košice-okolie, Vranov nad Topľou a Bardejov.
Nižný Žipov v okrese Trebišov sa pomaly spamätáva z povodňovej vlny, voda však stále neustúpila. Foto: TASR/František Iván
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.