Korzár logo Korzár

Kostol sv. Trojice v Polome

Úpätie malebných Levočských vrchov pod hrebeňom Hrča - Čierna kopa - Čierna hora bolo osídlené už v stredoveku. Na prelome 13. - 14. storočia tu vznikla napríklad obec Poloma s dodnes zachovaných gotickým kostolom.

Kostol v Polome. Južný gotický portál a veža od juhozápadu.Kostol v Polome. Južný gotický portál a veža od juhozápadu. (Zdroj: ds)

Územie severozápadného Šariša má po prírodnej stránke úplne iný charakter ako zvyšok regiónu. Nielenže patrí už k úmoriu Baltského mora, ale aj reliéf dosahujúci nadmorskú výšku takmer 1 300 m spôsobuje značne odlišné klimatické podmienky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Umiestnenie

Sakrálny objekt vznikol na výraznej vyvýšenine (625 m n. m.) východného výbežku vrchu Čierna hora, na okraji Levočských vrchov. Prudkosť terénu ešte umocňovalo blízke koryto Polomského potoka, obtekajúc vrch v rámci svojho horného toku. Obec totiž vznikla nezvyčajne v pramennej oblasti toku a jeho prítokov. Príčinu umiestnenia dediny do takej vysokej polohy so strmým reliéfom a nehostinnom klimatickom prostredí je možné hľadať v hospodárskych dôvodoch. Sám názov obce, ktorý sa výrazne od stredoveku nemenil, nám prezrádza primárnu funkciu osady. Tá vznikla na mieste lesného polomu a obyvateľstvo ďalej klčovalo lesy, čo bolo ich prevládajúcim zamestnaním (ťažba, spracovanie dreva). To spôsobilo, že už 16. - 17. stor. sa husté lesy až takmer do vrcholových partií hrebeňa zmenili na lúky a pasienky, čím sa sčasti zmenilo aj zamestnanie obyvateľstva. Dedina vznikla na prelome 13. - 14. stor. zrejme z iniciatívy šľachticov Berzeviczyovcov, resp. ich predchodcov. Pár rokov po založení obce bol vybudovaný aj kostol, určite však do 30. rokov 14. stor., keď bola v obci farnosť s farárom Pavlom.

SkryťVypnúť reklamu

Stavebno-historický vývoj

Začiatkom 15 .stor. bola Poloma stredne veľkou dedinou, preto je možné predpokladať značný počet obyvateľov i v 14. stor. Preto bol vybudovaný pomerne rozmerný kostol. Ten pozostával z pozdĺžneho jednolodia, svätyne s polygonálnym záverom a mohutnej predstavanej veže. Interiér bol presvetlený úzkymi, vysokými gotickými okennými otvormi s lomeným záklenkom a šikmým ostením. Do kostola viedol z juhu lomený gotický portál. V 17. stor. boli nárožia veže vyzdobené sgrafitovou výzdobou. V prvých desaťročiach 19. stor. bol kostol upravený (výmena krovu, strechy, prístavba južnej predsiene, vznik nových okien a úprava fasád).

Súčasný stav

V súčasnosti stojí prevažná časť pôvodného kostola s primárnymi architektonickými detailmi. Takmer bez zásahu sa zachovala mohutná, hranolová, 4-podlažná veža so značne krivými nesúmernými múrmi, v ktorých sú úzke štrbinové otvory so šikmým ostením. V čase ohrozenia mali slúžiť ako strieľne. Veža je ukončená ihlanovou strechou s výškou až dvoch podlaží! Jej drevená konštrukcia vznikla r. 1825, o čom svedčí vyrezaný nápis na jednom z trámov. Toto obdobie môžeme spájať s celkovou úpravou objektu. Podvežie je kryté stredovekou valenou klenbou. Sgrafitová armatúra na nárožiach bola odstránená pri úprave kostola koncom 20. stor. Stavebný zásah spôsobil vážne škody najmä vo svätyni, kde odstánili časť južného a severného múru kvôli prechodu do nových prístavieb. Hlavná hmota polygónu krytá pruskou klenbou a konchou v závere ostala napriek tomu nepoškodená. V južnom múre lode s rovným stropom sa zachovalo zamurované gotické okno a stále používaný pôvodný hlavný vstup. Ide o lomený gotický portál s bohato profilovaným ostením. Oblé a dosť subtílne prúty v ostení sa po krátkom zalomení plynule zasekávajú do pätiek, pričom sú rozložené značne nerovnomerne. Vyhotovenie takého portálu je možné vysvetliť snahou regionálneho majstra napodobniť vyspelejšie gotické umenie, v opačnom prípade by vstup predstavoval mohutnejší ranogotický typ portálu.

Z hnuteľných pamiatok je najcennejšie súsošie, polychrómovaná drevorezba Boha Otca s mŕtvym Kristom a ďalšími postavami v pozadí. Neskorogotická plastika bola vyhotovená v dielni majstra Pavla z Levoče okolo r. 1520. Tento unikát, takmer 500 rokov spätý s kostolom a obcou, bol však premiestnený do Slovenskej národnej galérie a nahradený len kópiou. Väčším problémom ostáva fakt, že kostol nie je kultúrnou pamiatkou, čo je potrebné pre jeho ochranu zmeniť.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 981
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 794
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 120
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 5 776
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 234
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 823
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 623
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 413
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu