Korzár logo Korzár

Profesor Ondrej Halaga - historik aj organizátor kultúrneho života

Popredný slovenský historik prof. PhDr. Ondrej R. Halaga Dr. Sc. h. c. oslávil 4. marca 2010 vzácne životné jubileum - úžasných 92 rokov pri dobrom zdraví, plný tvorivých síl. Ako keby sa vek nedotkol jedného z našich najstarších stále tvoriacich vedcov.

Jubilujúci historik. Prof. PhDr. Ondrej R. Halaga, Dr. SC. h. c., sa dožil 4. marca 2010 významného životného jubilea 92 rokov.Jubilujúci historik. Prof. PhDr. Ondrej R. Halaga, Dr. SC. h. c., sa dožil 4. marca 2010 významného životného jubilea 92 rokov. (Zdroj: Veronika Janušková)

Môžeme ho denne stretnúť v košickej mestskej doprave, uliciach i na prechádzke za mestom. Jeho život ako bežného človeka je spätý so Šarišom, odkiaľ pochádza, s Košicami, kde žije a ako vedca a historika s Košicami a východným Slovenskom.

Takmer všetkých 500 prác, medzi nimi aj kníh, vydaných v zahraničí, sa dotýka Košíc a východného Slovenska od najužšieho po najširší - európsky kontext. Spomenieme aspoň tieto: Právny, územný a populačný vývoj mesta Košíc, Počiatky Košíc a zrod metropoly, Košice-Balt (výroba a obchod v styku východoslovenských miest s Pruskom 1275-1526), Acta Iudicaria civitatis Cassoviensis 1393-1405 (najstaršia mestská právna kniha a najdôležitejšia o Košiciach, ktorá pre tunajší zákaz vyšla v Mníchove v nemčine), Styky Olomouc-Košice do 15. storočia, Mestské právo v 16.-18. storočí v Európe, Východoslovenský slovník, obsahujúci do 60-tisíc pojmov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Košická univerzita

O. Halaga nie je známy iba ako historik, ale od roku 1945 po skončení druhej svetovej vojny aj ako organizátor kultúrneho života v Košiciach a na východnom Slovensku, tiež iniciátor návratu vysokého školstva do Košíc. Konkrétne: bol iniciátorom vzniku Východoslovenského kultúrneho spolku Svojina v Košiciach, obnovenia Košickej univerzity, aj návratu Vysokej školy technickej M. R. Štefánika z Bratislavy do Košíc. Tieto, aj iné fakty, súvisiace s vysokým školstvom v Košiciach, nie sú mnohým čitateľom známe.

Košickú univerzitu založil jágerský biskup Benedikt Kišdy listinou vydanou v Jasove 26. februára 1657 a fundáciou 40-tisíc toliarov. Panovník Leopold I. zlatou bulou vydanou v Grazi 7. augusta 1660 ju potvrdil a zrovnoprávnil s univerzitami vo Viedni, Kolíne, Prahe, Olomouci, Trnave a s ďalšími s právom promovať. Mala teologickú, filozofickú, neskoršie právnickú a lekársku fakultu. Po zastavení činnosti jezuitského rádu v roku 1772 prešla Košická univerzita na základe reforiem Jozefa II. pod štátnu správu. Teologická fakulta sa presťahovala do Jágru a od roku 1776 Košická univerzita právne podliehala jedinej uhorskej univerzite, prenesenej z Trnavy do Budína. Odvtedy mala aj nový názov: Academia Regia Cassoviensis (Kráľovská akadémia). Od r. 1848-49 tu zostal už len zvyšok Košickej univerzity - Právnická akadémia a až do r. 1922 už v Česko-Slovenskej republike sa v Košiciach vyučovalo iba právo. V r. 1922 na základe vládneho nariadenia vyše 250-ročná univerzita zanikla.

SkryťVypnúť reklamu

VŠT niesla Štefánikovo meno

Košice zostali bez univerzity v rokoch 1922-1959, z čoho vyplýva, že v tom období museli východoslovenskí vysokoškoláci študovať v Prahe a v Brne. Napokon - v slovenskom jazyku sa nevyučovalo počas trvania monarchie nikde (okrem základných škôl v nárečí) dokonca aj na košickej Právnickej akadémii už v ČSR bol až do jej zániku v roku 1922 vyučovací jazyk maďarský. Po vzniku ČSR sa začala v Bratislave Slovenská univerzita iba vytvárať, takže záujemcovia o vysokoškolské štúdium z východného Slovenska odchádzali do Čiech a na Moravu. Tam sa zapájali do viacerých hnutí Slovákov ako boli napr. Detvan, Dav, čítali a podieľali sa na tvorbe slovenského časopisu Svojeť, vydávaného v Prahe. V Svojeti boli aj básne šarišského básnika J. Tomášika-Dumína. V Prahe medzi študentmi vznikla iniciatíva postaviť spolutvorcovi ČSR gen. M. R. Štefánikovi v Košiciach pomník a tiež zriadiť v metropole východného Slovenska vysokú školu technickú, ktorá by niesla jeho meno. Napokon sa to stalo realitou, keď bola podľa čsl. zákona zo dňa 25. júna 1937 podpísaného Benešom, Hodžom a Frankom zriadená v Košiciach Vysoká škola technická M. R. Štefánika a na Hlavnej ulici zo zbierok občanov postavili Štefánikovi pomník, ktorý počas socializmu odstránili a nevedno kde roztavili. Počas okupácie Košíc VŠT presťahovali najprv do Martina a potom do Bratislavy a Maďari ako náhradu zriadili Vysokú školu obchodnú.

SkryťVypnúť reklamu

Nenávratne preložená VŠT

Po druhej svetovej vojne by nebolo azda normálne, keby Košice zostali provinčným mestom bez vysokej školy. Vznikol boj o návrat VŠT, ktorú, ako sa ukázalo, nenávratne preložili. V tom čase už začal vyvíjať činnosť Východoslovenský spolok Svojina, ktorý vydával aj časopis Východoslovenský akademik. Svojina, časopis, i ľudia okolo nich zoskupení začali bojovať o návrat VŠT aj o obnovu bývalej Košickej univerzity. Na čele tohto boja stál O. R. Halaga. V júli r. 1945 vyšlo prvé číslo Východoslovenského akademika s podtitulom: Časopis pre záujmy východného Slovenska. Na titulnej strane bola báseň Pavla Horova Rodná zem. "Do časopisu prispievali nebojácni nadšenci, ktorým záležalo na tom, aby východné Slovensko nebolo zabudnutým kútom povojnového Československa, najmä preto, že malo bohaté tradície nielen v obchode, ale aj vo vzdelávaní" - hovorí dnes prof. Halaga, ktorý osobne podstúpil odyseu v záujme pokračovania tradície vzdelávania.

Nezáujem najvyšších

Prvé číslo časopisu bolo venované VŠT a útrapám, ktoré boli spojené s úsilím dostať školu späť tam, kde vznikla. Všetko úsilie, peripetie, vyšlo nazmar, pretože ani najvyššie úrady nemali záujem vrátiť školu do Košíc. Prof. Halaga má aj dnes v pamäti slová jej rektora Hronca: "Nebolo v záujme Slovákov, aby bolo veľa inteligencie z východu a keď už, tak technickej. Preto sa zriadila VŠT v Košiciach, ale teraz by sme ju zabili, keby sme ju presťahovali naspäť do Košíc. "Napokon bola ako náhrada založená Vysoká škola lesného inžinierstva a lesného a poľného hospodárstva, ktoré neskoršie presunuli do Zvolena a Nitry. V Košiciach vznikol priestor pre Vysokú školu technickú (dnes Technickú univerzitu) v súvislosti s Východoslovenskými železiarňami.

Podobne, ba ešte komplikovanejšie to bolo s obnovením univerzity, o čom sme podrobne písali v Korzári 3. 9. 2009 v článku Zatajená košická univerzita. O. Halaga zdôrazňuje, že išlo o obnovenie košickej univerzity, nie o založenie, i keď začala pôsobiť ako Univerzita P. J. Šafárika až v roku 1959. Na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady UPJŠ vyslovil jej prvý rektor prof. J. Pajtáš O. R. Halagovi poďakovanie "za iniciatívu a prácu v prospech vzniku UPJŠ". Pomenovanie podľa Šafárika jej dali tí, ktorí o ňu bojovali ašte ako členovia Svojiny. Tento spolok, ktorý priniesol vklad do slovenskej kultúry, zanikol v roku 1951 na základe zákona o zrušení spolkov. O jeho činnosti prinesieme článok v nasledujúcom vydaní o týždeň.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 694
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 525
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 317
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 12 813
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 658
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 981
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 602
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 359
  1. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  2. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  3. Martin Pánik: Sú premnožené
  4. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  5. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  6. Jozef Sitko: V RTVS diskusia ako v krčme
  7. Peter Kollega: Pán (súdruh) Pellegrini okamžite sa vráťte do práce
  8. Ivan Mlynár: Krátky článok bez názvu.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 44 909
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 448
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 326
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 219
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 340
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 323
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 604
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 415
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Orbánove médiá vykresľujú Pellegriniho ako mierotvorcu a Korčoka ako vojnového štváča.


Eduard Šebo (3 ku 2)

Eduard Šebo patrí medzi najbohatších Slovákov.


Nabudúce by niekto z SNS mohol vyriešiť krádež tým, že zatkne náhodného okoloidúceho.


  1. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  2. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  3. Martin Pánik: Sú premnožené
  4. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  5. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  6. Jozef Sitko: V RTVS diskusia ako v krčme
  7. Peter Kollega: Pán (súdruh) Pellegrini okamžite sa vráťte do práce
  8. Ivan Mlynár: Krátky článok bez názvu.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 44 909
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 448
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 326
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 219
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 340
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 323
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 604
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 415
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu