Kostol bol vybudovaný na pravobrežnej terase miestneho potoka v málo výraznej polohe (315 m n. m.) v centre stredovekej obce Orkuta. Tá vznikla v prvej polovici 13. stor., keďže sa už ako vyvinutá spomína v listene z r.1248. Vtedy obyvateľstvo "Urkuthy" už bolo schopné platiť desiatok z ich produkcie. Kostol však v obci zrejme ešte nemali a na bohoslužby chodili do blízkeho kostola sv.Michala, ktorý aj bol vybudovaný pre viacero obcí, vrátane Orkucian. Vlastný chrám si postavili až začiatkom 14. stor., určite do 30. rokov 14. stor., keď obec bola aj farnosťou s farárom Jánom.
Stavebno-historický vývoj
Sakrálny objekt vznikol ako jednoloďová stavba s predstavanou hranolovou vežou na západe a štvorcovou svätyňou na východe. Loď bola krytá trámovým stropom, svätyňa krížovou rebrovou klenbou. Interiér presvetľovali úzke okenné otvory s lomeným záklenkom a šikmým ostením. Stredoveká veža bola pravdepodobne štvorpodlažná s malými štrbinovými otvormi na jednotlivých poschodiach. Okolo kostola bol cintorín a areál obohnaný kamenným múrom so vstupnou bránou na západnej strane. Tento objekt bol v 18. a 19. stor. upravený, keď boli zmenené okenné otvory, nadstavaná veža a pristavaná sakristia. V 20. stor. vznikla pred vežou západná vstupná predsieň a exteriérové točité murované schodisko pri veži, napodobňujúce schodiskové prístavby, ktoré sa zvykli stavať v gotike a baroku.
Súčasný stav
Dodnes sa zachovala pôvodná hrubá stavba z čias vzniku, čiže múry lode, svätyne a veže. Svätyňa má primárnu klenbu, kde krížové gotické zaklenutie pozostáva z kamenných rebier klinovej profilácie, bez vyžľabenia a bez konzol, teda rebrá sa zasekávajú priamo do múrov. Rebrá sa spájajú vo svorníku tvaru mierne natiahnutého kosoštvorca. V severnom múre zostala pravouhlá nika ako pozostatok po pastofóriu. Vo východnom múre sa nachádza jediný pôvodný okenný otvor, so šikmým ostením a hrotitým záklenkom. Zachovaná je aj pôvodná kružba tvorená trojlístom a mníškami. V celej výške otvoru je stredový stĺpik s rovnakým profilom ako rebrá klenby.
Do lode sa svätyňa otvára ostro lomeným triumfálnym oblúkom. Vstup do objektu bol zrejme iba cez podvežie, južný vstup nebol zistený. V jednotlivých podlažiach veže sú dochované dokopy štyri štrbinové otvory, v prípade nebezpečenstva využívané ako strieľne, ktoré spolu s kamenným ohradovým múrom tvorili najjednoduchšiu formu obrany, keďže kostol bol až do 19. stor. jedinou murovanou stavbou v obci. Otvory majú obdĺžnikový tvar a šikmé ostenie. Vo veži bije stále funkčný neskorogotický zvon z r. 1515, zdobený nápismi. Stredoveké oporne piliere veže boli v 20. stor. využité ako severný a južný múr západnej predsiene. V areáli kostola, ohradenom pôvodne stredovekým múrom, sa nachádza pamätník s nápisom z r. 1870 s kovovým neogotickým krížom.
V tesnej blízkosti areálu stojí štvorpodlažná hranolová veža, evanjelická zvonica. Vznikla okolo polovice 19. stor., dôkazom čoho sú aj vyrezávané nápisy na jednom z trámov zvonovej stolice. Pochádzajú zo 60. rokov 19. stor. a obsahujú mená donátorov stavby. Kostol s areálom a zvonicou predstavuje nielen súbor hodnotných pamiatok, ale aj tradičný komplex tvoriaci neodmysliteľné centrum obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.