Korzár logo Korzár

Predstavujú slovenskú cestu do mikrokozmu

Svet atómov, atómových jadier a častíc, z ktorých sa tieto jadrá skladajú, a ešte menších častíc, ktoré sú základnými stavebnými prvkami hmoty, nie sme schopní pozorovať a skúmať našimi zmyslami. Tento tajomný svet mikrokozmu, ktorý je akoby skrytý pod po

Systém na polohovanie kryomagnetov. Košický ústav  ZTS VVU zaň dostal zlatú plaketu CERN-u.Systém na polohovanie kryomagnetov. Košický ústav ZTS VVU zaň dostal zlatú plaketu CERN-u. (Zdroj: archív)

vrchom makrosveta, v ktorom žijeme, možno skúmať a odhaľovať jeho zákonitosti len pomocou náročných a nákladných experimentov.

Skúmajú sa produkty zrážok

Tieto experimenty sa obvykle konajú prostredníctvom veľkých urýchľovačov, v ktorých sa častice urýchľujú na vysoké energie. Vedci potom skúmajú produkty zrážok takýchto častíc s vysokou energiou, pričom v týchto produktoch sa už podarilo objaviť množstvo nových častíc. Postaviť urýchľovač, v ktorom by sa častice dali urýchľovať až na rýchlosť blízku rýchlosti svetla, je však veľmi nákladné a môžu si to dovoliť len tie najbohatšie štáty. Preto sa výskum v oblasti jadrovej a subjadrovej fyziky koná obvykle v rámci širokej medzinárodnej spolupráce.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Európske centrum CERN

Európske krajiny vytvorili na tento účel známe centrum CERN (Európska organizácia pre jadrový výskum), ktoré vzniklo na základe dohody dvanástich štátov v septembri 1954. Toto centrum, ktoré sídli na okraji Ženevy a ktoré predstavuje špičku v oblasti výskumu najmenšej štruktúry hmoty, je vlastne najväčším laboratóriom časticovej fyziky na svete.

Slovenská cesta do mikrokozmu

Priblížiť činnosť tohto centra, ale najmä slovenskú účasť na jeho činnosti, má za cieľ výstava Slovenská cesta do mikrokozmu, ktorú v pondelok otvorili v priestoroch Slovenského technického múzea v Košiciach. Na príprave výstavy sa podieľali najmä jubilujúci Ústav experimentálnej fyziky SAV a Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika. Podiel na vzniku výstavy má aj Katedra fyziky technickej univerzity, Centrum voľného času – Regionálne centrum mládeže v Košiciach a spoločnosť Cryosoft. Výstava na informačných paneloch a prostredníctvom exponátov veľmi dobre dokumentuje účasť košických pracovísk na činnosti centra CERN.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé kontakty už v roku 1983

O ceste slovenských pracovísk k účasti na projektoch, realizovaných v CERN-e, hovoril na vernisáži výstavy RNDr. Ladislav Šándor, CSc., ktorý je podpredsedom výboru pre spoluprácu Slovenskej republiky s organizáciou CERN. Prvé kontakty s CERN-om boli nadviazané už v roku 1983, a to na konferencii v českom Tábore, na ktorej sa zúčastnil aj vtedajší riaditeľ CERN-u.

Podpora predsedu SAV

Aj vďaka podpore vtedajšieho predsedu Slovenskej akadémie vied prof. V. Hajka sa vo vtedajšej zložitej politickej situácii podarilo skupine košických jadrových fyzikov – ako prvej v celom Československa - začať spoluprácu s CERN-om. Po novembri 1989 to už všetko išlo jednoduchšie i rýchlejšie a tak sa už koncom marca 1990 začala formálna spolupráca s CERN-om. Členským štátom centra CERN sa Československo stalo 1. januára 1992. Po rozpade spoločného štátu Čechov a Slovákov muselo samostatné Slovensko znovu absolvovať celú vstupnú procedúru do CERN-u.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko členom od júla 1993

Slovenská republika sa členským štátom CERN-u stalo 1. júla 1993. Trvalo však ešte ďalších dlhých päť rokov, kým vláda prijala (v novembri 1998) kľúčové rozhodnutie o dlhodobom financovaní našej účasti v CERN-e. Politickým garantom našej účasti v CERNe je Ministerstvo zahraničných vecí, odborným garantom je Ministerstvo školstva. Ako nám povedal dr. Šándor, v súčasnosti približne 60 slovenských fyzikov a inžinierov patrí medzi "používateľov" experimentálnych a výpočtových zariadení, ktoré má k dispozícii európske centrum CERN. Potešiteľné je však to, že naši odborníci sa podieľajú aj na budovaní experimentálnej základne CERN-u.

Úspech košického ZTS VVÚ

Mimoriadny úspech pritom dosiahla košická spoločnosť ZTS VVÚ, ktorá zvíťazila v náročnej súťaži na dodanie systému na presun a polohovanie kryomagnetov, tvoriacich vlastné teleso nového obrovského urýchľovača LHC (Large Hadron Collider, čiže veľký hadrónový zrážač). Tento polohovací systém mal za úlohu usadiť do správnej polohy kryomagnety, ktorých hmotnosť je 34 ton, priemer je jeden meter a dĺžka je 16 metrov. O vývoji tohto unikátneho polohovacieho systému informoval na vernisáži Ing. Ladislav Vargovčík zo spomenutého výskumno-vývojového ústavu.

Lepšia presnosť, než sa vyžadovala

Košickí vývojári a konštruktéri uspeli v súťaži, do ktorej sa spočiatku prihlásilo 78 európskych firiem. V ďalších kolách sa počet firiem zužoval až napokon z užšieho výberu vyšla víťazne košická firma. Tá dokázala vyvinúť a vyrobiť zariadenie, ktoré dokázalo usádzať obrovské magnety s neuveriteľnou presnosťou 0,2 mm, pričom požiadavka presnosti znela na 1 mm. Košičania dodali do CERN-u najprv štyri polohovacie súpravy, neskôr si CERN objednal ešte jednu.

Dostali Zlatý hadrón

O spokojnosti vedenia CERN-u s prácou košických odborníkov svedčí aj to, že v roku 2005 dostala spoločnosť ZTS VVÚ zlatú plaketu Golden hadron (zlatý hadrón) ako najlepší dodávateľ v oblasti strojných zariadení. Ako zaujímavosť možno uviesť, že za ostatných päť rokov získali slovenské firmy od CERN-u objednávky za celkovo vyššiu sumu, než je členský poplatok Slovenska za participáciu v európskom centre CERN. Ako nám povedal dr. Šándor, pracovníci košického Ústavu experimentálnej fyziky SAV a Prírodovedeckej fakulty UPJŠ sa v súčasnosti podieľajú na dvoch projektoch CERN-u.

ALICE a ATLAS

Ide o projekty s názvom ALICE a ATLAS. ALICE je detektor, slúžiaci na vyhodnocovanie zrážok ťažkých iónov, zatiaľ čo detektor ATLAS bude vyhodnocovať protón-protónové zrážky pri vysokých energiách. Vyhodnotenie oboch typov zrážok by malo priniesť nové poznatky o štruktúre hmoty, poodhaliť závoj, ktorý doteraz ukrýva tzv. temnú hmotu, i objasniť procesy, ktoré prebiehali v tom najranejšom štádiu vývoja nášho vesmíru. Výstava Slovenská cesta do mikrokozmu potrvá do 14. júla, pričom organizátori pripravili pre verejnosť tri tzv. Vysokoenergetické štvrtky (14., 21. a 28. mája, vždy o 15.30), v rámci ktorých odznejú rôzne prednášky z oblasti jadrovej fyziky a činnosti Európskej organizácie pre jadrový výskum CERN.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 155
  2. Každý piaty zomrie 8 906
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 775
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 808
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 801
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 853
  1. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  2. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  3. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
  4. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  5. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  6. Tupou Ceruzou: RTVS
  7. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  8. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 211
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 070
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 715
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 663
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 770
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 158
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 218
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 569
  1. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  2. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  2. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  3. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
  4. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  5. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  6. Tupou Ceruzou: RTVS
  7. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  8. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 211
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 070
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 715
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 663
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 770
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 158
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 218
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 569
  1. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  2. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu