preňho, ale najmä pre záhradkárov, ktorým tento druh slimáka požiera úrodu.
KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Ceste do hlavného mesta Azerbajdžanu Baku predchádzalo niekoľko kôl biologickej olympiády, v ktorej celoslovenskom kole sa Richard umiestnil na druhom mieste. Keď prepracoval svoj projekt do angličtiny, uspel aj pri výbere do Medzinárodnej súťaže environmentálnych projektov Inepo v Baku. Na začiatku apríla tam pricestovalo spolu s ním okolo 100 účastníkov z 36 krajín sveta. On jediný bol žiakom základnej školy.
Cenné rady pre záhradkárov
Na projekte spolupracoval celé dva roky s učiteľkou biológie Jarmilou Gaálovou. Slizovec je totiž veľmi rozšírený aj v Krásnohorskom Podhradí a záhradkárom z neho niekedy už "tečú" nervy.
"Slizovec ibérsky je ulitník bez ulity, ktorý bol k nám zavlečený zo Španielska. U nás nemá prirodzeného nepriateľa, ničí kvetiny i zeleninu. Za jednu noc dokáže zlikvidovať všetko, čo sa vysadí," hovorí učiteľka, ktorá urobila s Richardom niekoľko pokusov, ako prísť na to, čo je pre boj so slizovcom najúčinnejšie.
A tu sú rady pre záhradkárov, ktorí sú už zo slizovca nešťastní.
"Do piatich políčok sme vysadili šaláty a kaleráby a v každom políčku sme používali inú formu boja. Najúčinnejšie je obložiť políčko bariérou z rastlinného odpadu a slizovca ručne zberať," hovorí Richard. "Skúšali sme použiť aj chemikálie. Nehovorím, že neúčinkujú, len ich netreba aplikovať priamo na pôdu, ale položiť na umelohmotnú podložku a zakryť trebárs kvetináčom. Tak, aby ostal priestor pre slizovca. Potom sme vyskúšali aj bariéru z pilín, poliatych čiernou kávou. To veľmi neúčinkovalo. Ale pomerne úspešný bol pokus s pivom. Odrezali sme vrch PET fliaš, zasadili ich do zeme a naplnili pivom. Za 30 dní sa v tom pive utopilo 215 kusov slizovca. A môže to byť aj zriedené pivo alebo to najlacnejšie," smeje sa Richard.
Celebritná záležitosť
So svojimi poznatkami sa podelili aj s obyvateľmi Krásnohorského Podhradia, ktorým rozdávali letáky a robili s nimi dotazníky. Toto všetko dokázali oceniť aj v Baku, kde sa súťažilo v štyroch kategóriách. Richard získal bronzovú priečku a odniesol si diplom, medailu a finančnú odmenu. V špeciálnom prezentačnom stánku tam predstavoval svoju prácu, školu, obec i Slovensko.
Z piatich dní, ktoré tam pobudol, strávil asi štyri chodením v kroji. Zohnali ho v Rejdovej a bol slávnostný. Bola to podmienka účasti na súťaži, počas ktorej sa to v Baku hemžilo nielen všakovakými národnými krojmi vrátane afrických, ale aj celebritami. "V Azerbajdžane je táto súťaž veľkou udalosťou. Na ceremóniu prišli aj miestne celebrity. Dokonca sme boli aj v televízii," povedal Richard, pre ktorého boli veľmi cenné aj prehliadky kultúrnych pamiatok a hlavne noví kamaráti z krajín ako Burkina Faso či Pakistan. So všetkými udržiaval aspoň e-mailový kontakt.
Účasť na súťaži je prestíž - v zahraničí
Zaujímavosťou je, že v Baku bol Richard jediným žiakom základnej školy. Vďaka výbornej angličtine, ktorú musí účastník ovládať. Ostatní súťažiaci boli zo stredných škôl. Vlani tam jeden súťažiaci z ázijskej krajiny skákal od radosti, keď získal medailu. Mal totiž pred sebou ľahší postup do ďalšieho štúdia.
"Moji sprievodcovia mi povedali, že v niektorých krajinách je účasť a medailová pozícia na tejto súťaži takou prestížnou záležitosťou, že študent je automaticky prijímaný na ktorúkoľvek školu." Richard končí základnú školu, urobil prijímačky a je prijatý na štyri stredné. Asi si vyberie gymnázium v Košiciach.
Čo bude robiť v budúcnosti, terajší deviatak ešte netuší. Biológia totiž nie je jeho jedinou záľubou. Súťažením na fyzikálnych, chemických či angličtinárskych olympiádach si, takpovediac, kráti čas.
Nadšený z neho i jeho učiteľky je aj riaditeľ Základnej školy v Krásnohorskom Podhradí Ladislav Mikula. "Ja som hrdý. Je to pozitívna motivácia aj pre ostatným žiakov školy," povedal riaditeľ, ktorý osobne zháňal propagačné materiály o Slovensku, Krásnohorskom Podhradí aj o Rožňave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.