zavádzania víz pre Slovensko od jesene 1998. Dôvody, ktoré k tomuto kroku viedli Belgicko, sú rovnaké ako u štátov, ktoré nám už vízovú povinnosť zaviedli - neúmerné zvýšenie žiadateľov zo Slovenska o azyl. Belgické ministerstvo vnútra zverejnilo informáciu, že počet občanov SR, ktorí v Belgicku požiadali o azyl, predstavoval v januári tohto roku 54 osôb, vo februári 70 a v marci už 191 osôb. V priebehu prvých troch aprílových dní zaznamenali až 51 slovenských žiadateľov o azyl. Belgicko zruší vízovú povinnosť voči občanom SR, keď sa zníži prílev žiadateľov o azyl.
Tlačový odbor slovenského ministerstva zahraničných vecí sa správu o zavedení víz dozvedel z francúzskej tlačovej agentúry AFP, ktorá predbehla diplomatické kanály. Ide o neštandardný postup, keď sa ministerstvo zahraničia dozvedá o sankciách z médií.
Veľvyslanec František Lipka potvrdil, že o opatrení vie, slovenská strana sa však podľa neho naďalej pokúša s belgickými úradmi rokovať o tom, že by sa zavedeniu vízovej povinnosti zabránilo. Keďže v rámci dohody o Beneluxe majú Belgicko, Holandsko a Luxembursko koordinovanú aj azylovú a imigračnú politiku, je veľmi pravdepodobné, že k zavedeniu vízovej povinnosti voči Slovensku pristúpia aj ďalšie dve krajiny Beneluxu.
Žiadatelia o azyl sú vždy takmer výhradne rómskeho pôvodu, preto na Slovensku dostal tento jav prezývku etnoturistika. Rómovia zväčša využívajú liberálne zákony západných krajín. Podľa nich majú nárok na pomerne vysoké sociálne dávky, kým čakajú na udelenie alebo odmietnutie azylu.
Reakcie na rozhodnutie belgickej vlády nenechali na seba dlho čakať. Vedenie Hnutia za demokratické Slovensko tvrdí, že je to ďalší výsledok tragického pôsobenia vládneho kabinetu Mikuláša Dzurindu, neschopnosti riešiť problémy a prenášanie ich dôsledkov do zahraničia. Podľa HZDS robí súčasná vláda politiku vedúcu Slovensko do medzinárodnej izolácie. Podpredseda Demokratickej strany Peter Zajac tvrdí, že jedinou možnosťou je riešenie rómskej problematiky s aspektom na sociálny rozmer. Poslankyňa SOP Diana Dubovská vidí jednu z príčin v nedoriešenej imigračnej politike Európskej únie.
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.