ríše.
Výskum zastrešuje americká spoločnosť CBS a technické záležitosti má na starosti firma zaoberajúca sa bádaním vo veľkých morských hĺbkach Oceaneering, ktorá "lovila" predmety aj z vraku Titaniku.
"Nevieme s istotou, či tam niečo je. Chceme však nájsť artefakty z čias druhej svetovej vojny a historicky dôležité dokumenty tajnej polície," hovorí Bill Owens z CBS.
Jazero Toplitz svojím legendárnym zlatým pokladom, dokumentami z Tretej ríše a ďalšími cennosťami už dlhú dobu priťahuje potápačov -dobrodruhov. Miestni farmári totiž tvrdia, že v roku 1945 videli na jeho brehoch uniformovaných nacistických vojakov s veľkými drevenými nádobami.
Alpské jazero ležiace v blízkosti malebnej dedinky Salzkammergut je dva kilometre dlhé, 400 metrov široké a 103 metrov hlboké. Od hĺbky 20 metrov sa vo vode nenachádza kyslík, teda predmety v ňom nemôžu hniť ani hrdzavieť.
V rokoch 1943 až 1945 nacisti využívali skrytú polohu jazera a jeho hĺbku na tajné experimenty s dynamitom a raketami. Predchádzajúce potápačské expedície tu našli falošné libry, ktoré mali oslabiť britskú ekonomiku, falošné pečiatky, dynamit, zbrane a ďalšie vojnové relikvie.
Oceaneering chce jazero preskúmať za približne 30 dní. Počas prvej fázy hlbinný reliéf jazera zmapuje diaľkovo ovládané vozidlo s videom a sonarom. Ak nájde nejaké predmety, potápači sa ich v druhej fáze výskumu pokúsia vyniesť na breh.
Prvú oficiálnu expedíciu v jazere zorganizoval magazín Stern v roku 1959, ďalšiu rakúske ministerstvo vnútra v roku 1963. Ani jedna z nich neobjavila nič hodnotné. Nemeckí potápači v roku 1980 však vo vodách Toplitzu našli červíkov, schopných žiť bez kyslíku.
Najnovšiu výpravu pripravilo Centrum Simona Wiesenthela, pomenované po Rakúšanovi, vďaka ktorému sa pred súdom ocitlo 1100 nacistických zločincov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.