iného skladby Gerschwina, Giordanna, Prokofijeva a Schneidera Trnavského. Koncert Rovesníci rovesníkom bol zároveň zavŕšením ročného programu pod názvom Rovesnícky program prevencie závislosti FILIA, ktorého organizátorom je Nadácia FILIA, Centrum Košice.
Koncertu predchádzala beseda s tromi mladými ľuďmi, ktorí sa v súčasnosti liečia v košickom Centre pre liečbu drogových závislostí. Traja muži vo veku 20, 21 a 35 rokov, ktoríchceli ostať v anonymite počas besedy odpovedali na otázky žiakov základných a stredných škôl. Študenti sa podľa slov Oľgy Orosovej, predsedníčky správnej rady Nadácie FILIA zúčastnili viacerých workshopov a sedení. Počas nich viedli spolu so študentmi Prírodovedeckej a Lekárskej fakulty UPJŠ diskusiu s odborníkmi z medicínskej, psychologickej a právno-kriminálnej oblasti.
Otázky, ktoré na besede odzneli, sú dôkazom toho, že poctivá práca sa vypláca. Traja mladí muži povzbudení záujmom publika sa úprimne rozhovorili o svojich pocitoch a skúsenostiach s drogami i o živote, aký viedli predtým, než začali liečbu.
"Po pervitíne nespíš, chlapče," odpovedal 35-ročný Ľubo na otázku 14-ročného chlapca o tom, ako vyzerá deň narkomana potom, čo sa zobudí. "Pravdu povediac, ak si na pervitíne, niekedy sa nevyspíš ani 21 dní za sebou. Nespíš, neješ, skrývaš sa pred všetkými, ale i sám pred sebou, nikomu neveríš, o každom si myslíš, že je policajt. Aj o tebe by som si to myslel...," hovorí Ľubo zo smiechom.
Dvadsaťročný Tomáš sa pridáva k Ľubovi a tichým hlasom pripomína, že "celý deň narkomana je o zháňaní peňazí."
"Rozmýšľaš o tom, ako ukradneš mame zlatú retiazku, ako niečo potiahneš v obchode, alebo ako niečo vytiahneš od kamarátov," pokračuje Tomáš a potvrdzuje tak známu pravdu o tom, že drogy a kriminalita kráčajú ruka v ruke.
Tomáš, ktorý inak býva v Petržalke, však doteraz i napriek tomu, že bol dva roky na heroíne, skúsenosti s bratislavskou kriminálkou nemá.
"V Petržalke nejdú po narkomanoch, ale po väčších rybách," konštatuje.
Na otázku, či z tohto začarovaného kruhu vedie cesta von, sa všetci traja mladí muži zhodli v názore, že neexistuje vyliečený, ale iba abstinujúci narkoman. Jednou z možností, ako proti drogám bojovať, je vyplniť si čas inými aktivitami.
"Je jedno či je to práca alebo šport," hovorí Tomáš. "Základom je dostať sa von z toho prostredia. Treba si uvedomiť, že tu neexistujú žiadne ozajstné priateľstvá, iba čosi ako heroínové kamarátstvo."
Autor: Olívia Strapeková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.