pozmeňovania verejnej listiny. Ktoré listiny možno z hľadiska tohoto trestného činu považovať za verejné a aký je trestný postih páchateľa (mladistvého)?
Zn.: Falšovanie verejnej listiny
ODPOVEĎ: Trestný čin falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate a úradnej uzávery podľa § 176 Trestného zákona je zaradený v jeho osobitnej časti medzi trestné činy proti poriadku vo veciach verejných. Toto systematické zradenie vyplýva z obsahu tohoto ustanovenia, ktorého účelom je chrániť záujem spoločnosti na riadnom chode štátneho aparátu a na zamedzení vzniku nedôvery v pravosť a pravdivosť verejných listín, úradných pečatí a úradných uzáver.
Preto sa uvedeného trestného činu dopustí páchateľ, ktorý falšuje verejnú listinu, úradnú pečať alebo úradnú uzáveru alebo podstatne zmení jej obsah v úmysle, aby sa použili ako pravé, alebo kto použije takúto listinu (pečať, uzáveru) ako pravú.
Pojem "verejná listina" zákon nedefinuje. Súdna prax považuje za verejnú listinu dokument, vydaný štátnym orgánom a spravidla predpísaným spôsobom, ktorým sa zakladá právo alebo povinnosť, prípadne sa ním zisťuje určitý stav. Za verejnú listinu sa považuje nielen listina, vydaná v Slovenskej republike, ale aj listina vydaná v cudzine, napr. cudzozemský sobášny list, cestovný pas, rozsudok cudzozemského súdu, ktorý sa týka osobného stavu a pod. Za verejnú listinu sa preto podľa súdnej praxe považuje napr. občiansky preukaz, potvrdenie lekára o pracovnej neschopnosti, diplom o ukončení vysokej školy, potvrdenie o strate občianskeho preukazu, potvrdenie lekára o zdravotnom stave chorého člena rodiny - dieťaťa mladšieho ako 10 rokov a o potrebe jeho ošetrovania zamestnancom, potvrdenie o odovzdaní osobného preukazu vojaka z povolania.
Falšovaním verejnej listiny sa rozumie úplné vyhotovenie nepravej verejnej listiny, ktoré má vyvolať dojem, že bola vydaná príslušným orgánom predpísaným spôsobom. O podstatnú zmenu obsahu ide najmä vtedy, ak sa zmena dotýka podstaty listiny, t. j. údajov o tých skutočnostiach, ktoré pravá listina osvedčuje, alebo zmeny orgánu, ktorý listinu vydal. Podstatnou zmenou obsahu je aj odstránenie určitých údajom zisťovaných verejnou listinou. Taktiež vytrhnutie listov z občianskeho preukazu za účelom odstránenia záznamu o pracovnom pomere zakladalo znaky trestného činu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, pravda, po výmene občianskych preukazov už takýto trestný čin do úvahy neprichádza Verejnou listinou v zmysle § 176 Trestného zákona nie je neoverená kópia verejnej listiny, preto ani podstatná zmena takejto kópie bez overenia príslušným orgánom nie je trestným činom.
Páchateľ uvedeného trestného činu sa potresce odňatím slobody až na dva roky alebo peňažným trestnom. Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potresce, ak spácha takýto trestný čin ako člen organizovanej skupiny, alebo ak takým činom spôsobí značnú škodu alebo iný obzvlášť závažný následok. Trestné sadzby odňatia slobody ustanovené v Trestnom zákone sa u mladistvých znižujú na polovicu.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.