i najvýchodnejší bod našej republiky. Mnohé z týchto miest sú verejnosti dobre známe, niektoré však menej a sú aj také, ktoré pozornosti ľudí akosi unikajú. V našej rubrike budeme postupne putovať východom a predstavovať vám tie miesta, ktoré skutočne stoja za to...
Hádam jedným z najčarovnejším kútov celého Slovenska je Zamagurie. Územie, zaberajúce sever Spiša, je od jeho väčšej časti oddelné hradbou Spišskej Magury (z toho pochádza aj názov Zamagurie - za Magurou). Patrí sem osemnásť dedín a jedno mestečko - Spišská Stará Ves. Zamagurie si dodnes zachovalo jedinčný ráz neporušenej prírody, ktorej sa človek prispôsobil a žije s ňou v dokonalej harmónii. Je to kraj bez zbytočného ruchu, stresov, ako stvorený pre trávenie pokojných chvíľ oddychu.
Veľmi zaujímavými fenoménmi Zamaguria sú jazerá, alebo lepšie povedané, jazierka, ktoré vznikli na tunajších flyšových vrstvách zosuvom horním a zahradením vodného toku. Nie sú to rozsiahle vodné plochy, postupom času zarastajú a zanášajú sa. Dodnes však spestrujú okolie zamagurských obcí Jezersko a Osturňa. Päť z nich je známejších, všetky zároveň chráni zákon. Zaujímavosťou je aj to, že všetky patria do úmoria Baltského mora.
Jezerské jazero sa nachádza na juhovýchod od obce Jezersko na svahoch výhľadovej hory Bukovina v nadmorskej výške 919 m, je veľké približne 0,60 ha. Vzniklo zosuvom hornín po uklonenej kryhe v stredných štvrtohorách. Je obklopené súvislým komplexom smrekových lesov a je príjemným spestrením pobytu v obci, ktorá sa stáva čoraz známejšou vďaka lyžiarskemu stredisku, prepojenému s Bachledovou dolinou a Ždiarom sa druhej strane hrebeňa Spišskej Magury.
Kto hľadá romantiku, nájde ju pri jazierkach v okolí Osturne. Sú štyri - južne od obce je Osturnianske jazero, obklopené hlbokými lesmi, so vzácnou vegetáciou. Na opačnú stranu od obce ako stvorené pre tulácke chvíle sú tri vodné plochy - najväčšie je Veľké jazero s okolitými močarinami, kde sa vyskytujú vzácne rastliny i živočíchy, skutočne maličkými belasými očkami na zelenom koberci Zamaguria sú Malé jazero a Ksenino jazierko, ktoré sa podobajú skôr na väčšie mokriny.
Všetky však majú svoje čaro a čo je dôležité - geneticky majú na celom Slovensku len veľmi málo príbuzných. Najznámejším jazerom, ktoré vzniklo zahradením vodného toku zosuvom, je Morské oko vo Vihorlate, to však leží na vulkanickom podloží, podobne tak jazero Izra v Slanských vrchoch. Vo flyšovom pásme je výskyt hradených jazier skôr raritou.
BEDEKER
Prístup: Východiskom do Jezerska i Osturne je Spišská Stará Ves, cez Matiašovce a Spisšké Hanušovce vedie cesta do Jezerska, v Spišských Hanušovciach je odbočka cez Veľkú Frankovú do Osturne.
K samotným jazerám sa dostanete nasledovne: k Jezerskému jazeru vedie zelená značka z Jezerska (cca 3/4 hodiny), značený je aj žltý chodník z Osturne ku Osturnianskemu jazeru (40 minút). Malé jazero, Veľké jazero a Ksenino jazero sa na chádzajú severne a severozápadne od Osturne, tesne pri hranici s Poľskom. Nevedú k nim turistické chodníky, s dobrou mapou a radami domácich ich však určite nájdete. Ani ku jednému netrvá cesta dlhšie, než 45 minút.
Zaujímavosti okolia: hrebeň Spišskej Magury, Pieniny - prielom Dunajca (možnosť splavu na pltiach), Červený Kláštor, Ždiar, Belianske Tatry, Belianska jaskyňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.