straníckymi funkcionármi. Cieľom jeho návštevy malo byť skonsolidovanie štruktúr strany pred možnými voľbami do zastupiteľstiev vyšších územných celkov.
"Voľby čelného predstaviteľa kraja budú pravdepodobne dvojkolové. V druhom kole má šancu uspieť len ten, kto bude mať potenciál spolupracovníkov a partnerov," povedal nám v rozhovore predseda HZDS na prvý problém, ktorý musí jeho strana vyriešiť a pokračoval: "Ak sa vytvorí krajská koalícia, mala by platiť vo všetkých volebných obvodoch. A to už je umenie kompromisu toho bloku, ktorý HZDS vytvoriť môže, aby v jednotlivých volebných obvodoch nasadzovalo kandidátov, ktorí budú mať reálnu šancu uspieť." Treťou kľúčovou úlohou bude podľa Mečiara, to aby kandidáti mali jasne čitateľný program, ktorému by ľudia dôverovali. "Bude to skúška celej štruktúry."
Vladimír Mečiar uviedol, že reforma verejnej správy, ktorú prerokúva parlament "nie je reforma. Je to návrh zákona, ktorý rieši jednu čiastkovú etapu reformy, nie však komplexne". Ako dodal, HZDS podporuje osem vyšších územných celkov, pri voľbách regionálnych šéfov je za dvojkolový systém. Pri poslancoch sú za jednokolový, nevylučujú však ani podporu dvojkolového systému. "Otázka rušenia okresov je neaktuálna," dodal na margo reformy Mečiar.
Opýtali sme sa ho aj na komunálnu politiku. HZDS má v súčasnosti v prešovskom Mestskom zastupiteľstve jediného poslanca. Pozícia tejto strany teda nie je veľmi silná. Navyše ten jediný - Emil Blicha - dostal nedávno stranícky dištanc po spore s Petrom Chudíkom na krajskom sneme. Ako vníma tieto skutočnosti Vladimír Mečiar z pozície predsedu strany?
"Postavenie HZDS vo voľbách do Národnej rady SR a v komunálnych voľbách nie je v Prešovskom kraji identické. V komunálnych voľbách sme na tom, podľa jednotlivých okresov výrazne slabšie. Samozrejme, že to súvisí aj s tým, ako sú akceptovaní ľudia na mieste, aj s našim výberom, so spôsobom prezentácie i skúsenosťou," priznal šéf HZDS a na margo vnútrostraníckeho sporu uviedol: "Ja o tomto spore nič neviem a rád by som si vnútrostranícke veci riešil len doma. Jedna z najväčších a najhrubších chýb HZDS je, že vnútrostranícke a interpersonálne vzťahy sa medializovali ako zásadné rozpory a nikto v tomto kraji nenarobil HZDS väčšie škody ako samotné HZDS. Práve kvôli týmto druhom robenia mediálnej politiky a riešenia vnútorných problémov. Tam, kde si kamaráti mali sadnúť a povedať si zoči-voči, nechávali si odkazy cez noviny a robili si zle. Pokazili meno strane a my sa musíme z tohto spôsobu robenia politiky poučiť."
Azda najexponovanejší politik HZDS v Prešove bol v minulom období poslanec NR SR Igor Urban, ktorý sa po neúspešných voľbách vytratil. Čo je s ním? Pôsobí ešte v HZDS po jeho transformácii? - spýtali sme sa.
"Igor Urban bol výrazná osobnosť prešovskej politiky, rovnako ako Ľubo Javorský, ako i ďalší a Prešov vedel postaviť dobrú reprezentáciu. Potom riešil zmeny v osobnom živote, odsťahoval sa, ale je naďalej aktívny, i keď nie vo funkciách ako člen HZDS. Viem však, že so všetkými v Prešove udržiava ďalej priateľské vzťahy, stretávajú sa, pomáhajú si navzájom. Ja voči Igorovi Urbanovi a k pozitívnej práci, ktorú vykonal - na ministerstve obrany, vo Federálnom zhromaždení, v NR SR - som mal úctu. Poznal som ho ako človeka, síce introverta, ale takého, ktorý v kritických chvíľach nezlyhával," odvetil Vladimír Mečiar.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.