problémy. Vedci z univerzít v Británii a Thajsku, ktorí skúmali lieky proti malárii, tuberkulóze a antibiotiká varujú, že falošné lieky škodia nielen jednotlivým pacientom, ale vedú tiež k šíreniu odolných mikróbov.
Vedci z oxfordskej nemocnice Johna Radcliffa a univerzity v thajskom Bangkoku zakúpili vzorky týchto falošných liekov v Kambodži, Laose, Mjanmarsku, Thajsku a Vietname a zistili, že takmer 40 percent tabletiek proti malárii je falošných. Tieto lieky neobsahovali žiadne z liečivých látok, ktorá mali obsahovať, napriek tomu, že na obale boli uvedené.
Ďalšia štúdia z Nigérie, ktorú uverejnil odborný časopis Lancet, odhalila, že takmer polovica z 581 liekov kúpených náhodne v 35 lekárňach nevyhovovala medzinárodným normám. Obsahovali buď príliš veľa, alebo naopak málo aktívnej látky. Tieto preparáty pochádzali z 12 rôznych krajín, ale 38 z nich nemalo vôbec nálepku o krajine pôvodu. Jedným z dôvodov ich nevyhovujúcej kvality bolo aj zlé skladovanie pri vysokých teplotách.
Vedci dospeli k záveru, že tieto falošné lieky môžu zapríčiniť rezistenciu na skutočné lieky, ktoré potom proti infekčným chorobám nezaberajú. Vyzývajú preto na prísnejšiu kontrolu kvality pri výrobe liekov a tiež na prísnejší boj proti podvrhom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.