paradoxne, často viac oceňované za hranicami ako doma. Jednou z najfrekventovanejších oblastí je okolie Spišského hradu. Neďaleko neho, priamo pri hlavnej ceste Prešov - Levoča, sa nachádza objekt nášho záujmu - travertínová kopa Sivá brada.
Sivá brada leží v nadmorskej výške 506 metrov v Hornádskej kotline. Výška tejto typickej travertínovej kopy je asi 25 metrov, šírka pri úpätí až 500 metrov. Je svojim spôsobom raritou celého Slovenska, lebo na rozdiel od podobných kôp (napríklad Dreveník, Spišský hradný vrch), je stále kopou živou. Na jej vrchole je jazierko s priemerom približne 3 a hĺbkou 0,3 metra. V jazierku nepretržite bublá vyvierajúca minerálna voda, preplynená oxidom uhličitým, ktorá v sebe obsahuje veľké množstvo rozpustných látok. Tie sa usádzajú na okraji jazierka a vytvárajú tzv. pramenit - teda plastickú hmotu, podobnú jaskynnému sintru, ktorá postupne tvrdne do podoby travertínu a vytvára tak celú kopu. Vek kopy Sivá brada je z geologického hľadiska veľmi nízky, asi 10 000 rokov a aj preto je neustále kopou živou a rastúcou. Na svahoch sa vytvorili pekné pramenitové hrádzky a kaskády, v okolí existuje ešte vaicero zaniknutých výverov vody a plynu.
Okolie Sivej brady je známe aj minerálnymi prameňmi, ktoré sú hojne využívané návštevníkmi. Voda sa používala aj na kúpeľné účely, liečili sa tu v miniatúrnych kúpeľoch choroby tráviacej sústavy a látkovej premeny. Práve pri vrte pre kúpele narazili prieskumníci na úpätí kopy Sivá brada na pretlakový prameň, ktorý dnes v podobe gejzíra vystrekuje do 2 - 3 metrovej výšky v určitých časových intervaloch. Hoci nie je prírodného pôvodu, spestruje už aj tak na zaujímavosti bohaté okolie.
Je celkom pochopiteľné, že Sivú bradu s jej miomriadnymi prírodnými hodnotami od roku 1979 chráni zákon. V súčasnosti je Národnou prírodnou rezerváciou, rozkladajúcou sa na rozlohe 19,55 hektára, ktorá okrem samotnej kopy chráni aj vzácnu slanomilnú, suchomilnú a močiarnu vegetáciu.
BEDEKER
Prístup: Najľahší prístup je po ceste Levoča - Prešov, Sivá brada sa nachádza priamo pri ceste, asi 2 kilometre západne od Spišského Podhradia. Aj pre peších turistov ponúka zaujímavú možnosť, a to atraktívny náučný chodník, ktorý začína na neďalekom Spišskom salaši, prechádza cez Sivú bradu, Pažicu, Spišskú Kapitulu, Spišské Podhradie, Spišský hrad, travertínové kopy Sobotisko a Dreveník a končí v Žehre. Na tento chodník si treba vyčleniť celý deň, ponúka na malom území neuveriteľné mnnožstvo skutočných lahôdok.
Zaujímavosti okolia: Okrem spomínaných zastávok náučného chodníka Baldovské žriedlo, hrebeň pohoria Branisko, Galmuská planina, Levoča.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.