odkúpiť nebezpečnú zmenku z čias primátorovania Rudolfa Schustera s 39-percentným skontom. Súčasný dlh mesta sa pohybuje na úrovni 1,749 miliardy korún.
Prezident Schuster Košičanom v silvestrovskom príhovore odkázal, aby neverili rečiam o hroznom dlhu a uvedomili si, že keby nebol rekonštrukciu inžinierskych sietí na Hlavnej urobil, neboli by urobené možno už nikdy. Prezident sa akoby schovával za užitočnosť rekonštrukcie Hlavnej ulice, ktorú nikto nespochybňuje. Myseľ občanov, politikov, novinárov zamestnáva skôr otázka, ako sa Schusterovi podarilo dospieť k 2,2-miliardovému dlhu?
Politickí oponenti exprimátora tvrdia, že Hlavnú bolo treba rekonštruovať, ale nie za drahé úvery, za ktoré len na úrokoch mesto zaplatilo trikrát toľko, čo Hlavná naozaj stála (podľa odhadov niektorých poslancov cca 200 miliónov). Za posledné roky totiž mesto Košice uhradilo 600 miliónov korún bankám len na úrokoch, o istine nehovoriac.
Koľko vlastne stála rekonštrukcia Hlavnej ulice?
Primátor Trebuľa komentátora za náš údaj, že spolu s archeologickým podzemím stála rekonštrukcia Hlavnej ulice mesto Košice okolo 200 miliónov, označil za človeka "z lacného kraja." Na otázku, koľko teda mesto rekonštrukcia stála, neodpovedal.
Prezident Rudolf Schuster vo svojej knihe "Hlavná" popisuje, ako pred začatím prác navštívil príslušné ministerstvá, aby loboval za vodárne, elektrárne, plynárne či telekomunikácie, ktoré mali združiť finančné prostriedky. Každý z týchto štátnych podnikov si totiž sám platil výmenu svojich sietí a participoval aj na finálnom dláždení Hlavnej ulice. Napríklad vodárne stála rekonštrukcia kanalizácie a nového vodovodu na Hlavnej ulici (bez dlažby) 113 667 317 korún. Túto sumu uvádza Rudolf Schuster v knihe.
"Súťaž na uloženie a dodávku talianskeho porfýru vyhrala spoločnosť Mramor, ktorá predložila najvýhodnejšiu ponuku, že prácu prevedie za 70 miliónov s materiálom," vysvetľuje Schuster, koľko stála dlažba s prácou, ktorú platilo mesto, no participovali aj štátne podniky. "S plynárňami, spojmi a vodárňami sme sa dohodli, že prispejú po 20 miliónov korún na povrchovú úpravu," dodáva v knihe Schuster.
Občania mesta Košice do dnešného dňa nedostali účet od radných za rekonštrukciu Hlavnej ulice, pritom by iste radi vedeli, za čo vlastne koľko mesto zaplatilo. Nevedia to presne ani poslanci, ani súčasný primátor.
Isté však je, že rekonštrukcia Hlavnej ulice nestála (resp. podľa údajov nemala stáť) zďaleka toľko, aby bola "zodpovedná" za 2,2-miliardový dlh, ktorý primátor Schuster Košiciam zanechal. A keď sa na radnici posnažia, určite sa im podarí účtenku za rekonštrukciu centra mesta položkovito zostaviť a verejnosť cez médiá poinformovať aj o tom, ako sa k dvojmiliardovému dlhu Košice dopracovali. Z takého sumáru by sme ľahko zistili, že pod súčasný katastrofálny stavne mestských financií sa podpísali nevýhodné zmenky so zabijackými úrokmi, krátkodobé úvery s vysokými úrokmi, sankcie za nedodržiavanie úverových zmlúv, ktoré si mesto v časoch primátorovania Schustera ľahkovážne zobralo. Nehovoriac o nevýhodných a pre mesto doslova likvidačných zmluvách, ktoré R. Schuster uzavrel so súkromnou firmou Ekothermal. Mesto ročne stála zimná údržba a čistota astronomických 160 miliónov korún, pričom súkromník, nie mesto, určoval, koľko a kedy sa bude čistiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.