Korzár logo Korzár

Exminister Július Tóth: Keď ma V. Mečiar zavolá, neodmietnem

Za svoj doterajší život stihol 66-ročný rodák zo Zvolena Július Tóth vystriedať viacero zamestnaní. Vyštudoval Hutnícku fakultu VŠT Košice, po

krátkom pôsobení v Třineckých železiarňach sa uchytil vo VSŽ, kde sa postupne prepracoval z radového zamestnanca až na námestníka generálneho riaditeľa. Po revolúcii sa stal členom Predstavenstva železiarní, od roku 1992 si ho premiér Mečiar vybral ako ministra financií do svojej druhej vlády, pričom chvíľu dokonca pôsobil ako podpredseda kabinetu. Zrejme najlukratívnejšie obdobie sa členovi HZDS J. Tóthovi podarilo zažiť v rokoch 1995-1999, keď bol prezidentom spoločnosti DMD Holding Trenčín, pod ktorou sa skrývalo konzorcium bývalých zväčša zbrojárskych fabrík, ktoré vďaka "mierovej" politike prezidenta V. Havla prišli o svoje trhy. Pomedzi to sa dlhý čas pohyboval na vrcholových pozíciách aj v košickej Priemyselnej banke, ktorá však na rozdiel od DMD Holdingu už dnes nežije... Ani po nútenom odchode z postu prezidenta DMD Holding sa nezačal venovať svojim vnúčatám, ale naďalej zostal aktívny v biznise. Pôsobí v nie nevýznamných manažérskych funkciách v DMD Invest, ZSNP Žiar nad Hronom, GPA Bratislava, M. Villa a začiatkom roka si založil aj "svoju" rodinnú spoločnosť Talio, v rámci ktorej chce spolu s manželkou Máriou poskytovať poradenské služby. Hoci sa považuje len za radového člena HZDS, mal v úmysle kandidovať na post predsedu košického VÚC, kam ho navrhla košická organizácia. Napokon ale krajský predseda hnutia A. Engliš dokázal presvedčiť v straníckych "primárkach" viac členov. Tomu však post košického župana s prehľadom vyfúkol R. Bauer z KDH. Možno aj preto J. Tóth nevylučuje, že by sa ešte do aktívnej politiky mohol vrátiť. Za najlepšiu možnosť pre Slovensko pritom považuje po voľbách vytvorenie koalície HZDS-KDH-SMK. V rozhovore pre Korzár tvrdil, že nikdy nič netuneloval, ani nelikvidoval: "Nemusíte mi to veriť. Ale manažér predsa slúži niekomu, komu patrí majetok. Najali ma na to, aby som sa o majetok staral, nie, aby som ho priviedol ku krachu."

MAJETOK

Július Tóth je dnes finančne zabezpečený a podľa našich informácií patrí medzi najbohatších Košičanov. Do vysokých štátnych funkcií ho dosadil Vladimír Mečiar, posty vo vysokých manažérskych funkciách mu ponúkli ľudia z HZDS.

Považuje sa za bohatého človeka?

"Klamal by som, keby som povedal nie."

S úsmevom tvrdí, že v súčasnosti nemôže byť ani v žiadnej významnej funkcii, lebo nikdy nebýval v paneláku v Petržalke. Na Drotárskej ceste v Bratislave má ale družstevný byt ešte z času, keď bol ministrom. Vlastní aj dom v Košiciach na Trnavskej ulici. Staval ho necelých šesť rokov, presťahoval sa doň v roku 2000. "Nejakých známych susedov ani nemám, v blízkosti majú postavené domy bývalí topmanažéri z VSŽ o trochu ďalej bývajú aj Rezešovci. Neďaleko nás má dom aj moja dcéra."

O jeho nové bývanie sa postarali istá stavebná firma, ktorá mu domček postavila takpovediac na kľúč. "Vyšiel ma na nejakých päť miliónov, niečo stálo aj zariadenie bytu a záhradka. Nemyslite si, že ma to finančne nejak nevyčerpalo. Všetky svoje príjmy mám uvedené v daňových a majetkových priznaniach. Bola to znesiteľná suma, všetky peniaze naň som poctivo zarobil. V podstate som si naň nasporil za dva roky prezidentovania v DMD Holding."

Nejaké úspory mu ešte zostali, pričom ako nám potvrdil, aj druhý taký dom by z nich nemal problém postaviť. "Ja som si plat neurčoval. Všetci, ktorí boli v takých významných funkciách, ho mali a väčšina z nich aj vyšší ako ja. Môj plat sa dá porovnať napr. s prezidentom SPP, ktorý mal oficiálne okolo 250 000 Sk."

Peniaze však preňho neznamenali jedinú metu úspechu. Vždy ho viac zaujímalo, či ho baví tá práca, ktorú robí. "Peniaze boli až po tom a takým doplnkom. V niektorých funkciách som nebol spokojný s tým, koľko mi dávali, no vo väčšine prípadov sa naozaj nemôžem sťažovať..."

Na luxus si nikdy nepotrpel. "Trpí" ho iba vtedy, keď musí s nejakým obchodným partnerom ísť do drahej reštaurácie. Radšej si však zájde aj do tých úplne najjednoduchších reštaurácií alebo pohostinských zariadení. Momentálne jazdí na malom terénnom aute Toyota, ktoré ho vyšlo presne na 780 000 Sk. "Musím povedať, že 60 percent z ceny auta som zaplatil z odstupného, ktoré mi prináležalo po odchode z DMD Holding. Zvyšok auta spláca na lízing. Človek si môže aspoň niečo dovoliť, keď mu dali také slušné odstupné. Na druhej strane sme sa dohodli, že bude o dosť menšie, než by mi malo prislúchať. Mne to ale nevadí."

Ešte za socializmu si vlastnoručne postavil chatu v Zlatej Idke. "Keď mám voľný víkend, väčšinou ideme práve tam. To je pre mňa najlepší relax. Navyše si tam môžem dokonale oddýchnuť, lebo tam nedosiahne signál ani jedného z mobilných operátorov. A keď nie, spím aj 10, či 12 hodín v kuse. Občas ma manželka vytiahne aj na huby. Raz za týždeň zájdem do sauny a na masáž, aby sa mi telo trochu zregenerovalo."

DMD HOLDING

V súvislosti s DMD Holding sa aj za Tóthovho šéfovania hovorilo o neprehľadnom spôsobe financovania, o nesplácaní starých, ani nových úverov. Napriek tomu sa manažmentu firmy žilo ako vo vatičke. Ľudovít Černák vo funkcii ministra hospodárstva o spoločnosti hovoril ako o "prázdnej škrupinke plnej dlhov a bezcenného majetku" - väčšina "zdravého" jadra prešla na DMD Fin.

"Otázka prevedenia majetku a určitých exekúcií sa robila so súhlasom hlavných akcionárov - štátu a ministerstva hospodárstva," argumentuje Tóth.

Zabúda ale dodať, že vo fonde a na ministerstve vtedy sedeli ľudia koalície Mečiarovho kabinetu.

Keď naňho podal nový minister Černák trestné oznámenie, reagoval obdobne - podal trestné oznámenie na Černáka. "Nakoniec sme sa dohodli za prítomnosti advokáta Ernesta Valka, že ich stiahneme. Keď sme vytiahli karty, zistili sme, že sme uleteli. Niekto pánovi Černákovi zámerne podával nepravdivé informácie o tom, ako manažéri DMD za môjho vedenia podniku zneužívali štátne peniaze a že sme dostali od štátu nejaké miliardy, čo sa stratili. Tieto chýry boli postavené na vode. V rámci normálnych vzťahov pre budúcnosť sme to preto vyriešili dohodou."

J. Tóth pripustil, že by sa našli aj nejaké chyby, ale tým sa vraj nevyhne ani jeden manažér. Po predchádzajúcich skúsenostiach by začal rýchlejšie s reštrukturalizáciu celej skupiny. "Niektoré naše spoločnosti mali obrovské dlhy voči bankám a štátu. Už sa nedalo nič urobiť. Predsa úlohu podniku je vyrábať a nie roky sa trápiť s tým, že im banky už nemôžu kvôli predchádzajúcim dlhom nič požičať. Podniky mali zákazky, no banky im už nechceli dať ani preklenovací úver na materiál. To bol skôr živorenie a nie práca. Očakával som, že vtedajšia aj Mečiarova vláda mohla preniesť aspoň niektoré pohľadávky do Slovenskej konsolidačnej banky, na čo boli aj viaceré uznesenia. Lenže tie sa nerealizovali. Potom sme museli konať aj so súhlasom akcionárov tak, aby nič nepadlo. Opakujem však, že zákon sme nikdy neporušili.

PRIEMYSELNÁ BANKA

Už počas pôsobenia v DMD Holding zastával významné funkcie v orgánoch Priemyselnej banky (PB). Má k nej zvlášť srdcový vzťah a tvrdí, že bola jeho dieťaťom. "Je mi veľmi ľúto ako banka dopadla. Keď už nič iné, Košice teraz nemajú žiadnu banku, ktorá by tu sídlila. Pracoval v nej vynikajúci kolektív ľudí. Boli to skutoční profesionáli, neurobili by také kroky, aby PB musela byť bankovým dohľadom odobratá licencia. Navyše sa nikdy nedokázali tie skutočnosti, ktoré sa banke dávali za vinu. Som stopercentne presvedčený, že k jej pádu napomohli isté záujmové skupiny spojené s Dzurindovou vládou."

Niektoré kroky terajších ministrov sa mu vo vzťahu k PB zdali ako za socializmu. "Teda, ak som ministrom, môžem si robiť, čo chcem. Rozdiel medzi ministrom, či štátnym úradníkom a mnou je napríklad ten, že oni môžu robiť len to, čo im povoľuje zákon, ja ako súkromná osoba všetko, čo mi zákon nezakazuje. Pohľad na banku vychádzal z týchto hraníc. Zbytočne som vysvetľoval ľuďom z NBS, že pravda je úplne inde, banka skončila svoju činnosť. Žiaľ, musela, lebo tak to chceli niektorí zatiaľ nemenovaní ľudia... Najpriezračnejší výsledok, kto tomu "dopomohol" bude až po skončení súdneho pojednávania o (ne)platnosti nútenej správ, ktorú na banku vyhlásila NBS. Teraz by som nechcel predbiehať, no po vyhlásení rozsudku budem nielen ja viac konkrétnejší..."

MINISTERSTVO FINANCIÍ

Ako minister financií v druhej Mečiarovej vláde v rokoch 1992-94 síce nezlyhal, no podľa názoru vtedajšej opozície ani nijak zvlášť nepresvedčil. Július Tóth si však myslí opak. Keď sedel na stoličke ministra financií, práve sa delila federácia. "Češi nám nedávali dlhú životnosť. Nechcem sa chváliť, no možno, keby v tom kreslo bol niekto iný, boli by bližšie k pravde. Pri vzniku republiky sme mali devízové rezervy dvestopäťdesiat miliónov dolárov, pri mojom odchode z funkcie ich bolo desaťkrát viac."

Dostali sme predsa pôžičky. "Uznávam. K stabilizácii to z určitej časti prispelo."

Je pravdou, že Tóth je zatiaľ jediným ministrom financií, ktorý vydržal v tomto kresle celé funkčné obdobie. "Zákony, ktoré som vtedy predkladal, boli schvaľované nielen koalíciou, ale aj opozíciou. Ani za jeden nezdvihlo ruky menej ako 118 poslancov. Aj to svedčí o kvalite mojej práce."

SCHMÖGNEROVÁ A TÁTO KOALÍCIA

Odchod Brigity Schmognerovej z postu šéfa štátnej kasy hodnotí skôr pozitívne. "Neviem jej zabudnúť, že nechala padnúť Priemyselnú banku."

Tóth sa stále domnieva, že bez príčiny. "A ešte mi u nej prekážalo, že mala socialistický prístup k podnikateľom. Pamätám sa, ako nás v škole učili, že každý podnikateľ je podvodník - a ona sa toho zrejme držala."

Ako "rezešovský kôň" to zrejme musí Tóth vedieť najlepšie, konštatujeme. "Dobre, možno príliš počúvala ministerských úradníkov, než by mala rozhodnúť sama. A musím uznať, že v transformačnej makroekonomickej politike urobila kvalitnú prácu, hoci jej niektorí doteraz nevedia prísť na meno. Keby však nielen ona, ale aj jej ministerskí kolegovia namiesto písania čiernych kníh sa viac venovali riešeniu nahromadených problémov, problémy mohli byť už dávno zabudnuté. Mohli sme byť o tri kroky ďalej. Takto sme o necelý krok..."

POLITIKA

Július Tóth sa netají tým, že by sa do politiky rád vrátil. "Aj keď si myslím, že som z nej nikdy neodišiel. Skôr som teraz menej na očiach verejnosti, ale ináč sa nič nezmenilo. Veď aj po odchode z postu podpredsedu vlády som pôsobil ako prezident DMD Holding, v PB, pracoval som v asociácii zamestnávateľských zväzov, teda vždy som sa v týchto kruhoch pohyboval."

Keby dostal ponuku ísť do vlády alebo kandidovať do NR SR, zrejme by ju neodmietol. Kým mu vraj sily stačia a má svoje názory, nevylučuje žiadnu podobnú možnosť. S predsedom hnutia V. Mečiarom sa po voľbách v roku 1998 stretol len dvakrát na oslavách. "Ani si netelefonujeme, nepoznám totiž jeho číslo. Cítim sa byť príliš jednoduchým členom HZDS na to, aby som udržoval nejaké kontakty s predsedom. Dokonca, ani keď bol v Košiciach, nestretli sme sa spolu. Vždy som bol inde, keď bol tu... Ak bude mať o stretnutie so mnou záujem, určite ho neodmietnem."

Má veľa známych aj medzi ľuďmi z terajšej vládnej koalície. "Poznám napríklad ministra Harnu alebo vicepremiéra Mikloša. Sú aj určité bližšie kontakty s niektorými politikmi, ale neviem si predstaviť, že by som za nimi prišiel napríklad na ministerstvo. Ešte by si ľudia mysleli, že kujeme spolu nejaké pykle. Sú však aj takí, s ktorými sa jednoducho nedá vyjsť."

SÚČASNOSŤ

Momentálne prežíva svoj život pendlovaním medzi Košicami, Bratislavou a zvyškom Slovenska. "Biznismanom by som sa veľmi nenazýval. Robím skôr takého manažéra, podnikateľom som sa stal až od začiatku roka, keď som založil eseročku Talio. Ináč väčšinou robím v spoločnostiach, ktorých vlastníkmi je aj FNM. Najviac času mi zaberá účinkovanie v GPA, zatiaľ som predseda predstavenstva. Uvidíme, čo bude ďalej. Akcionári ma ešte ponechali v niektorých spoločnostiach skupiny DMD Invest."

Doposiaľ vraj robil len pre a na iných, teraz si chce svoje schopnosti vyskúšať pri riadení vlastnej firmy. Už spomínaná rodinná Talio s.r.o. začala fungovať začiatkom tohto roka, pričom jej druhým konateľom sa stala manželka Mária. "Keď odídem z ostatných spoločností, plánujem sa naplno venovať nejakej poradenskej činnosti práve v Talio. Záleží to od mnohých okolností, no najmä od spokojnosti akcionárov s vašimi výkonmi. Keď mi povedia, ďakujeme Ti za doterajšie služby, ale už s tebou nepočítame, nebudem to brať tragicky. V mnohých funkciách som už veľmi dlho, no na druhej strane, všade som sa snažil robiť len také veci, aby so mnou boli spokojní."

Manželku Máriu má vraj veľmi tolerantnú, aj po 41 rokoch ju miluje rovnako. Jeho dcéra učí na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach, zať pracuje v Cassovia Investmente, Nevesta prednáša na UPJŠ-ke a syn je zamestnaný v košickej pobočke NKÚ. "Cítim sa veľmi šťastným človekom. Nič mi nechýba. Na dôchodok vôbec nemyslím. Neviem postáť na jednom mieste. Všade, kde som sa objavil, boli problémy z mojej aktivity. Ja keby som nič nerobil, možno za tri mesiace by som zomrel. Na dovolenky chodím maximálne na 10 dní. Vtedy absolútne vypnem od vonkajšieho sveta. Dlhšie by som tam nevydržal. Doslova ma to ťahá ísť niečo robiť."

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 193
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 941
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 006
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 632
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 500
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 017
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 340
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 815
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 474
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 145
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 815
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 474
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 145
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu