bola uznávaná britská formácia Stereo MC's, ktorú na hlavnom pódiu potom vystriedali ich krajania Sneaker Pimps.
Počas prvého festivalového dňa bola hlavným ťahúňom česká Lucie, ktorá nezvykne hrávať na hudobných festivaloch a účasť na Pohode bola jej jediným tohoročným vystúpením. Po Lucii sa predstavil legendárny bezzubý alkoholik Shane MacGowan so svojou skupinou Popes. V ráznej punkovej podobe zahrali "pápeži" niekoľko piesní vychádzajúcich z írskeho folklóru. Shane neostal svojej povesti nič dlžný. Ešte v Bratislave mu zachutila borovička a v Trenčíne bol už riadne potrundžený.
Davy ľudí sa zhlukovali aj na druhom open-air pódiu Kofola stage. V piatok na ňom roztancovala dav skupina Para, s ktorou si zaspieval aj Michal Kaščák, ex-Bez ladu a skladu, člen Neuropy, ktorá si tiež na tomto pódiu zahrala a duša festivalu Pohoda. Ďalším bonbónikom druhej najväčšej festivalovej scény bolo vystúpenie českých Tata Bojs.
Sobota bola na Kofola stage ešte pestrejšia. Vystúpili finalisti súťaže Jim Beam Rock Cosmetica a Zubka. Druhá menovaná zvíťazila a z Trenčína do Žiliny si odniesla 50 tisíc korún. Po siedmich rokoch sa na pódiá vrátila kapela Tornádo Lue, Slobodná Európa odohrala tretí koncert v obnovenej klasickej zostave, s novým gitaristom i v novej forme sa predviedla punková Zóna A, úspech mala aj prešovská formácia Chiki Liki Tu-a, ktorá zároveň pokrstila 2-CD Kysak mapujúce jej tvorbu od roku 1995 po súčasnosť. Dvojalbum pokrstili jeho vydavateľ Michal Kaščák a moderátor Kofola stage, spevák Karpatských chrbátov Bratislav Jobus.
Hlavnou hviezdou tanečných scén bol DJ Luke Slater. "Na Slovensku som vôbec po prvýkrát a je to tu veľmi, veľmi dobré. Ľudia reagovali perfektne, boli free," vyznal sa Luke Slater. Súčasťou Pohody boli aj čítačky slovenských spisovateľov sprevádzané Mariánom Vargom, adrenalínové športy, open-air kino a ďalšie atrakcie. Vo vnútri areálu mali svoje stánky mimovládne organizácie, pred areálom agitovali Mladí SDA a ODM (mladí DS). Ďaleko úspešnejší boli prví menovaní, ktorých nálepky (nabádzajúce napríklad na dekriminalizáciu marihuany) sa stali súčasťou odevu mnohých návštevníkov Pohody. Na festivale bolo, podľa nášho odhadu, zhruba 16 tisíc ľudí, čo je o čosi menej než vlani.
***
Hudba nie je oblasťou pre obmedzovanie a cenzúru, ale priestorom, v ktorom by človek mal mať možnosť slobodne vyjadriť svoje názory a pocity.
Pred sobotňajším koncertom na 6. ročníku trenčianskeho hudobného festivalu Zlatý bažant Pohoda 2002 to vyhlásili členovia britskej funky skupiny Stereo MC¤s, ktorá je považovaná za najväčšiu hviezdu podujatia. Podľa zakladateľov tejto populárnej tanečnej kapely - rapera a speváka Roba B. a DJ-a Nicka Hallama - je prísnejšia cenzúra v textoch niektorých skupín po minuloročných teroristických útokoch na USA nezmyselná a hlúpa, pretože umenie by nemalo byť obmedzované. Napriek veľkému úspechu Stereo MC¤s v 90. rokoch, kedy vydali prelomový album Connected, obaja muzikanti tvrdia, že hudbu nerobia kvôli peniazom. "Naším zámerom je robiť hudbu predovšetkým pre vlastné potešenie, a nie pre komerčný úspech," uviedol Hallam. "Pri natáčaní platní sme absolútne slobodní a robíme len skladby podľa vlastnej chuti," dodal.
Vystúpenie v rámci najväčšieho slovenského open-air festivalu si hudobníci vybrali preto, lebo v tejto krajine doposiaľ nekoncertovali. "Je to vzrušujúce, keď cestujeme po neznámych štátoch, a nerobíme to kvôli tomu, že sa tu predá veľa platní, ale preto, aby sme ich spoznali," tvrdí Hallam. Okrem iného sa im na nových miestach páči aj bezprostrednosť publika.
Stereo MC¤s vznikli v Londýne v roku 1985 a debutový album s názvom 33-45-78 vydali v roku 1989. Z kapely kvôli nezhodám odišiel DJ Cesare, no doplnili ju vokalistka Cath Coffeyová z Kene a britské spevácke duo Andrea Bedassieová s Veronou Davisovou. Ich najznámejšími platňami sú Supenatural (1990) a Connected (1992). Známi sú aj spoluprácou so svetovými hviezdami ako je americká speváčka Madonna či írska skupina U2. Minulý rok vydali po deväťročnej pauze novú kolekciu piesní s názvom Deep Down and Dirty. (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.